Turysci.pl
KE chce otwarcia granic UE pod pewnymi warunkami

fot.pixabay.com/cytis/zdjęcie poglądowe

KE chce otworzyć granice Unii dla obcokrajowców. Są dwa warunki

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Komisja Europejska planuje otwarcie granic Wspólnoty dla osób podróżujących z innych krajów. Urzędnicy stawiają jednak warunki - proponują zniesienie zakazu tylko dla tych osób, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 lub podróżują z państw z niskim wskaźnikiem zakażeń.

  • KE przekonuje, że już czas na złagodzenie obostrzeń na granicach Unii Europejskiej

  • Chcą luzowania zasad, które dotyczą osób, próbujących dostać się na teren wspólnoty z państw nienależących do Unii

  • Podkreślają, że ruch ten jest konieczny, ale nie można znieść ograniczeń zupełnie. Luzowanie obostrzeń ma dotyczyć tylko niektórych

Komisja Europejska ogłosiła, że już czas rozpocząć luzowanie obostrzeń granicznych dla podróżnych przylatujących z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Propozycją jest swobodny wjazd dla osób zaszczepionych oraz tych, które przybywają z państw o niskim wskaźniku zachorowań na koronawirusa.

Komisja Europejska chce otworzyć granice Wspólnoty

Obecnie wjazd osób spoza UE na terytorium Wspólnoty jest utrudniony. Zewnętrzne granice objęte są specjalnymi restrykcjami, ostrzejsze przepisy obowiązują też na lotniskach europejskich państw. Wkrótce jednak może się to zmienić.

Niedźwiedzie podeszły pod hotel. Padły strzały

Niedźwiedzie w słowackich Tatrach podeszły pod hotel. Zostały zastrzelone

CZYTAJ DALEJ

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, napisała 3 maja na Twitterze, że „czas ożywić przemysł turystyczny w bezpieczny sposób". Faktem jest, że jeszcze przed pandemią Stary Kontynent przyjmował miliony podróżnych z całego świata, co niemalże całkowicie wstrzymała pandemia.

Polityk zaproponowała zezwolenie na wjazd osobom, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19 lub przylatują z krajów o dobrej sytuacji epidemicznej. Nie padły żadne propozycje dat ewentualnego wprowadzania zmian, natomiast zastrzeżono, że nadal sytuacja musi być uważnie obserwowana.

W przypadku wystąpienia nowych modyfikacji koronawirusa, Ursula von der Leyen zapowiada użycie „hamulca bezpieczeństwa" i ponownego przywrócenia obostrzeń. Propozycja polityk z KE musi zostać rozpatrzona przez wszystkie kraje członkowskie. Przypomnijmy, że każdy rząd sam decyduje o przepisach, które obowiązują na jego granicach.

Polska też ma ostrzejsze zasady dla podróżnych spoza UE

Polska od 30 marca również zaostrzyła przepisy obowiązujące osoby przyjeżdżające do naszego kraju. Dotknęło to zarówno podróżnych przyjeżdżających z krajów Strefy Schengen, jak i te spoza niej. Nasza wschodnia granica stanowi jednocześnie zewnętrzną granicę UE, warunki wjazdu zostały więc pod tym kątem sprecyzowane.

Zgodnie z nimi, każdy podróżny, wjeżdżający do Polski spoza Strefy Schengen, musi udać się na obowiązkową kwarantannę. Nie zwalniają z niej nawet testy wykonane przed przyjazdem.

Jedyną możliwością wcześniejszego zakończenia izolacji jest poddanie się testowi na COVID-19 na terenie Polski. Po otrzymaniu negatywnego testu na koronawirusa, dopiero można opuścić miejsce odbywania kwarantanny. Respektowane są zarówno badania PCR jak i test antygenowy.

W przypadku wjazdu do Polski z krajów należących do Strefy Schengen, test wykonany przed przekroczeniem granicy zwalnia z odbycia kwarantanny. Ponadto osoby zaszczepione, posiadające certyfikat poświadczający o przyjęciu preparatu dopuszczonego w Unii Europejskiej, nie muszą w ogóle poddawać się izolacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Twitter

Podobne artykuły

Europa

Niemcy dopisały Portugalię na czerwoną listę. Nowe zasady przy przekraczaniu granicy

Czytaj więcej >

Europa

Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja poluzuje restrykcje dla zagranicznych turystów. Polacy są na liście

Czytaj więcej >
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków

Europa

Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

Czytaj więcej >
Góry w Austrii szturmowane przez turystów

Europa

Młodzi Europejczycy szturmują Austrię. Będą kontrole policji

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >