Turysci.pl
earth-11048 1280

fot. Pixabay/ WikiImages

Wielka Rafa Koralowa ma trafić na listę zagrożonego dziedzictwa. Jest rekomendacja UNESCO

22 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Stan Wielkiej Rafy Koralowej pogarsza się z dnia na dzień. Wpływ na taki stan ma przede wszystkim globalne ocieplenie klimatu, które przyczynia się do wzrostu temperatury wody. Zmiany widać gołym okiem - Rafa na przestrzeni lat zaczęła tracić swoje kolory.

Wielka Rafa Koralowa w 1981 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wkrótce może trafić jednak na listę zagrożonego światowego dziedzictwa - taką rekomendację wydała instytucja. ONZ poinformowała, że powinno stać się to jeszcze w czerwcu.

jezioro

Tragedia nad jeziorem w Żołędowie. Nie żyje mężczyzna. Łącznie utonęło wczoraj 8 osób

CZYTAJ DALEJ

Stan Wielkiej Rafy Koralowej pogarsza się

Według informacji zawartych w raporcie na temat stanu zachowania dóbr wpisanych na listę UNESCO, stan Wielkiej Rafy Koralowej, pogorszył się ze „złego" do „bardzo złego". Wpływ na niszczenie unikalnego ekosystemu mają przede wszystkim zmiany klimatu i wzrost temperatury wody.

Czynniki te przyczyniły się do masowego blaknięcia połaci rafy w 2016, 2017 i 2020 roku. Pod wpływem zbyt wysokiej temperatury koralowce blakną, tracąc symbiotyczne glony, nadające im kolor.

Wobec pogarszającego się stanu Wielkiej Rafy Koralowej ONZ wezwało Australię do podjęcia „przyspieszonych działań", które przyczynią się do walki z globalnym ociepleniem.

- Raport UNESCO stwierdza jasno: ograniczenie wzrostu światowej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza jest maksymalnym poziomem wytrzymałości Rafy - ocenia cytowana przez RMF Imogen Zenthoven, konsultant ds. ochrony środowiska australijskiego Towarzystwa Ochrony Morskiej.

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa jest domem dla około 1625 gatunków ryb, 3000 mięczaków i 30 różnych rodzajów wielorybów i delfinów, fot. Unsplash/ Daniel Pelaez Duque

Australia nie wykazuje ambicji do walki ze zmianami klimatu

Jak dodaje Zenthoven, dane z Australii wskazują na wzrost rzędu 2,5-3 stopni Celsjusza. Jest to poziom, który zniszczyłby nie tylko Wielką Rafę Koralową, ale i wszystkie rafy na świecie.

Australia pozostaje państwem o jednych z najmniejszych ambicji w dziedzinie walki ze zmianami klimatu - wynika z raportu na temat przejrzystości klimatycznej (Climate Transparency Report).

Państwo to jest jednym z czołowych eksporterów paliw kopalnych, a także ma jeden z najwyższych wskaźników emisji gazów cieplarnianych per capita na świecie. Ponadto nie redukuje emisji zgodnie ze zobowiązaniami Porozumienia Paryskiego i jest jedną z ostatnich dużych gospodarek, które nie zobowiązały się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

- Perspektywa utraty statusu Światowego Dziedzictwa przez Rafę będzie wielkim szokiem dla wielu Australijczyków, ale to mocne przesłanie, które mówi, że nasz rząd musi pilnie zwiększyć swoje ambicje w odpowiedzi na zagrożenie zniknięcia Rafy - mówił szef australijskiego oddziału fundacji Oceans for the World Wide Fund for Nature, Richard Leck, cytowany przez RMF.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >