Turysci.pl
sardynia

fot. Pixabay/ axe20

Turyści na Sardynii mogą zapłacić nawet 13 tys. zł grzywny. Wszystko przez zbieranie piasku i muszelek

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Na Sardynii grozi mandat w wysokości 3000 EUR (ok. 13 tysięcy zł) za zabieranie z plaży piasku, kamieni i muszelek. Chociaż przepisy brzmią zdumiewająco, są traktowane bardzo poważnie. Turyści wywożą go bowiem tonami.

Sardynia wprowadziła prawo zakazujące wywożenia piasku i muszelek z plaży już wiele lat temu. Dopiero w 2017 roku jednak zdecydowała się na zaostrzenie kar i zaczęła na poważnie egzekwować przepisy.

Turyści próbowali wywieźć z Sardynii 10 ton piasku i kamieni

Tamtejsze przepisy stanowią, że z plaż nie wolno wywozić piasku, kamyków ani muszelek. Prawo ustanowiono dlatego nawet zabieranie niewielkiej ilości takich pamiątek w kontekście milionów turystów odwiedzających wyspę oznacza gigantyczną dewastację środowiska.

Już 41 osób otrzymało najwyższe możliwe mandaty – 3000 EUR (czyli ok. 13,4 tysięcy zł.). Turyści zostali złapani na próbie wywiezienia z wyspy aż 100 kg piasku, muszelek i kamieni.

Niestety nie są to odosobnione przypadki - tylko w 2019 roku władze lotniska w Olbii zwróciły na plaże ponad 10 ton piasku i kamieni zarekwirowanych od turystów, którzy próbowali wywieźć je z Sardynii.

pociąg

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w warmińsko-mazurskim. Kierowca wjechał w pociąg

CZYTAJ DALEJ

Takie zachowanie jest na wyspie karane mandatem w wysokości od 500 do 3000 EUR. Obowiązujące przepisy boleśnie odczuli również turyści, którzy przylecieli na Sardynię w tym sezonie.

Jak tłumaczy w rozmowie z BBC Pierluigi Cocco, badacz środowiska z Sardynii, tylko ułamek turystów odwiedzających Sardynię spędza czas na wykopaniu 40 kg piasku na osobę.

Jeśli pomnożymy połowę tej kwoty przez 5 proc. miliona turystów rocznie, w ciągu kilku lat znacznie przyczyniłoby się to do zmniejszenia liczby plaż – dodał Cocco.

Wielu turystów odwiedzających wyspę tłumaczy się, że nie miało wiedzy na temat obowiązujących przepisów. Jak jednak powszechnie wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >