Turysci.pl
Morze Bałtyckie w żółtym kolorze

Piotr Molecki/East News

Żółta woda w Bałtyku. Dlaczego ma taki kolor?

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Morze Bałtyckie przybrało niezbyt atrakcyjny, żółty kolor. Widać to wyraźnie na nagraniach oraz filmach, które zostały opublikowane w ostatnim czasie w mediach społecznościowych. Niecodzienny wygląd wody jest wynikiem corocznego pylenia drzew sosnowych.

  • Przy brzegu wody Bałtyku przybrały żółty, odpychający kolor

  • Jest to wynik nagromadzenia się w wodzie pyłków drzew sosnowych, które właśnie kwitną

  • Eksperci podkreślają, że to zjawisko nie ma nic wspólnego z sinicami, przed którymi każdego roku służby ostrzegają plażowiczów

Nagrania żółtej wody w Morzu Bałtyckim pojawiły się m.in. na nagraniach portalu Trojmiasto.pl oraz na zdjęciach opublikowanych przez turystkę, panią Grażynę Bączyńską. Trzeba przyznać, że widok nie jest zbyt zachęcający i w komentarzach pojawiło się wiele pytań od plażowiczów o szkodliwość tego zjawiska.

Na szczęście z odpowiedzią śpieszą eksperci. Zjawisko nie jest szkodliwe, bowiem morze staje się żółte za sprawą nagromadzenia pyłków sosny.

Nie żyje 22-latek

22-latek utonął w Zatoce Gdańskiej. Wypoczywał na plaży w Stegnie

CZYTAJ DALEJ

Morze Bałtyckie w żółtym wydaniu

Żółtą, mętną wodę, zauważono w okolicach Brzeźna i różnych innych punktów Zatoki Gdańskiej. O ile zdziwiło i zaniepokoiło to turystów, o tyle dla mieszkańców widok ten nie jest żadną niespodzianką.

Żółta woda wywołana jest pyleniem drzew sosnowych. Pyłki wiele osób kojarzyć może z osiadania na brzegach kałuż czy szybach samochodów.

Nie są one niebezpieczne, choć mogą uprzykrzyć życie np. alergikom. Gdy spadają do Morza Bałtyckiego, fale spychają je w kierunku brzegu, przez co woda tam jest żółta i mętna.

W rozmowie z Trojmiasto.pl państwowy inspektor sanitarny w Gdańsku, Halina Bona, wytłumaczyła, że takie zjawisko zdarza się każdego roku. Sosny, które produkują pyłki, rosną najczęściej natomiast w pasach nadmorskich, stąd też taki wygląd wody.

To nie sinice

Żółta woda nie jest niebezpieczna, o ile turyści kąpiący się w okolicy pyłków nie są na nie uczuleni. Jak zaznaczają eksperci, zjawisko to nie ma też nic wspólnego z sinicami, przez które każdego roku czasowo zamykane są różne kąpieliska nad Morzem Bałtyckim.

Przypomnijmy, że sinice barwią wodę na zielono i produkują toksyny, które bywają szkodliwe dla ludzi. Zwykle powodują łzawienie oczu, ale mogą też doprowadzić do wysypki czy nawet bóli mięśni i stawów.

Szczególnie ryzykowne jest połknięcie wody skażonej przez sinice. Doprowadzić to może do wymiotów oraz biegunki, a szczególnie niebezpieczne może być dla małych dzieci.

Aby uchronić się przed wszystkimi niebezpieczeństwami, polecamy obserwowanie interaktywnej mapy polskich kąpielisk na stronie Sk.gis.gov.pl. Główny Inspektor Sanitarny udostępnia tam informacje o wszystkich zbiornikach, zdatności wody do kąpieli czy różnych zagrożeniach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Trojmiasto.pl

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >