Turysci.pl

Piotr Molecki/East News

Żółta woda w Bałtyku. Dlaczego ma taki kolor?

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Morze Bałtyckie przybrało niezbyt atrakcyjny, żółty kolor. Widać to wyraźnie na nagraniach oraz filmach, które zostały opublikowane w ostatnim czasie w mediach społecznościowych. Niecodzienny wygląd wody jest wynikiem corocznego pylenia drzew sosnowych.

  • Przy brzegu wody Bałtyku przybrały żółty, odpychający kolor

  • Jest to wynik nagromadzenia się w wodzie pyłków drzew sosnowych, które właśnie kwitną

  • Eksperci podkreślają, że to zjawisko nie ma nic wspólnego z sinicami, przed którymi każdego roku służby ostrzegają plażowiczów

Nagrania żółtej wody w Morzu Bałtyckim pojawiły się m.in. na nagraniach portalu Trojmiasto.pl oraz na zdjęciach opublikowanych przez turystkę, panią Grażynę Bączyńską. Trzeba przyznać, że widok nie jest zbyt zachęcający i w komentarzach pojawiło się wiele pytań od plażowiczów o szkodliwość tego zjawiska.

Na szczęście z odpowiedzią śpieszą eksperci. Zjawisko nie jest szkodliwe, bowiem morze staje się żółte za sprawą nagromadzenia pyłków sosny.

Morze Bałtyckie w żółtym wydaniu

Żółtą, mętną wodę, zauważono w okolicach Brzeźna i różnych innych punktów Zatoki Gdańskiej. O ile zdziwiło i zaniepokoiło to turystów, o tyle dla mieszkańców widok ten nie jest żadną niespodzianką.

https://www.facebook.com/trojmiastopl/posts/6260855840606467

Żółta woda wywołana jest pyleniem drzew sosnowych. Pyłki wiele osób kojarzyć może z osiadania na brzegach kałuż czy szybach samochodów.

Nie są one niebezpieczne, choć mogą uprzykrzyć życie np. alergikom. Gdy spadają do Morza Bałtyckiego, fale spychają je w kierunku brzegu, przez co woda tam jest żółta i mętna.

W rozmowie z Trojmiasto.pl państwowy inspektor sanitarny w Gdańsku, Halina Bona, wytłumaczyła, że takie zjawisko zdarza się każdego roku. Sosny, które produkują pyłki, rosną najczęściej natomiast w pasach nadmorskich, stąd też taki wygląd wody.

https://www.facebook.com/photo?fbid=4430275487016553&set=a.183687978342013

To nie sinice

Żółta woda nie jest niebezpieczna, o ile turyści kąpiący się w okolicy pyłków nie są na nie uczuleni. Jak zaznaczają eksperci, zjawisko to nie ma też nic wspólnego z sinicami, przez które każdego roku czasowo zamykane są różne kąpieliska nad Morzem Bałtyckim.

Przypomnijmy, że sinice barwią wodę na zielono i produkują toksyny, które bywają szkodliwe dla ludzi. Zwykle powodują łzawienie oczu, ale mogą też doprowadzić do wysypki czy nawet bóli mięśni i stawów.

Szczególnie ryzykowne jest połknięcie wody skażonej przez sinice. Doprowadzić to może do wymiotów oraz biegunki, a szczególnie niebezpieczne może być dla małych dzieci.

Aby uchronić się przed wszystkimi niebezpieczeństwami, polecamy obserwowanie interaktywnej mapy polskich kąpielisk na stronie Sk.gis.gov.pl. Główny Inspektor Sanitarny udostępnia tam informacje o wszystkich zbiornikach, zdatności wody do kąpieli czy różnych zagrożeniach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Trojmiasto.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]