Turysci.pl
Nie żyje Józef Bojdo

fot. Facebook.com/Grupa Krynicka GOPR

Nie żyje Józef Bojdo. Ratownik GOPR i członek PTTK

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Nie żyje Józef Bojdo. Znana i ceniona postać polskiej turystyki oraz ratownictwa górskiego. Tragiczną wiadomość przekazała Grupa Krynicka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, do której zmarły należał przez wiele lat.

Wieloletni ratownik górski oraz członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Józef Bojdo, nie żyje. Miał 89 lat i choć nie pełnił już czynnej służby liniowej, do ostatnich dni dyżurował jako dyspozytor przy telefonie w Centralnej Stacji Ratowniczej Grupy Krynickiej.

Nie żyje Józef Bojdo

Józef Bajdo urodził się 21 maja 1932 roku i przez całej swoje życie był związany z Krynicą-Zdrój. Swoją miłość do gór oraz chęć niesienia pomocy skierował ku lokalnemu oddziałowi GOPR.

Wstąpił do Grupy Krynickiej zaledwie 5 lat po jej powstaniu, czyli w roku 1957. Sześć lat później ukończył Kurs Ratownictwa Górskiego oraz złożył przyrzeczenie ratownicze.

Turyści na Śnieżce łamią przepisy

Piechurzy na Śnieżce nie przestrzegają przepisów. Będzie siatka ochronna i patrole

CZYTAJ DALEJ

Od tej chwili stał się rzeczywistym członkiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Stopień starszego ratownika zdobył w 1965 roku. W tym roku wstąpił również do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Od samego początku mocno włączył się pracę społeczną Naszej Organizacji. Był uczestnikiem wielu akcji i wypraw poszukiwawczych ratując zdrowie i życie ludzkie – wspominają przyjaciela ratownicy.

Służbę liniową Józef Bojdo zakończył w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, a przyczyną był stan jego zdrowia. Choć nie pełni dyżurów w terenie, nie opuścił posterunku - wciąż dyżurował jako dyspozytor w Centralnej Stacji Ratowniczej Grupy Krynickiej.

Wiadomość o śmierci ratownika opublikowana została dzisiaj na profilu Grupy Krynickiej na Facebooku. Jak czytamy we wpisie, uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 czerwca o godzinie 15:00 w Kaplicy Cmentarnej w Krynicy Dolnej. Po nich nastąpi odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Kolejna strata PTTK

Dwa dni temu równie smutną wiadomość przekazał także Oddział Ziemi Elbląskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. We wpisie na Facebooku żegnano Edwarda Urbanowicza.

Zmarły był członkiem Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Przez długie lata sam pełnił funkcję przewodnika turystycznego.

Z umiłowaniem oddawał się swojej pasji przewodnickiej, w szczególności wielbiąc zabytki Fromborka, Mikołaja Kopernika – wspominali zmarłego pracownicy lokalnego oddziału PTTK.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Grupa Krynicka GOPR

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >