Turysci.pl
Egipt zaostrza restrykcje

fot. wikimedia.org/Marc Ryckaert (MJJR)/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Egipt zaostrza przepisy pandemiczne. Co czeka turystów na miejscu?

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Egipt zaostrza restrykcje na terenie kraju. Od jutra przez 2 tygodnie restauracje zamykane będą o godzinie 21:00. Od 12 do 16 maja nie będzie można również wejść na teren parków i na plaże. Utrudnienia dotkną zarówno mieszkańców, jak i potencjalnych turystów. Tamtejszy rząd tłumaczy, że decyzja spowodowana jest wzrostem zachorowań na COVID-19.

  • Egipt zamyka restauracje, centra handlowe i sklepy od 6 maja na 2 tygodnie

  • Od 12 do 16 maja nie będzie również możliwości wyjścia na plażę czy do parku

  • Zakaz obejmuje również organizację dużych zgromadzeń oraz koncertów

Rząd w Egipcie poinformował w środę o zaostrzeniu obostrzeń pandemicznych, obowiązujących na terenie całego kraju. Wiadomość przekazał premier Mostafa Madbouly. Jak podkreślił, decyzja ta jest konieczna ze względu na zwiększającą się liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Przypomnijmy, że kraj ten ciągle przyjmuje zagranicznych turystów, wiadomość ta jest więc istotna nie tylko dla mieszkańców państwa.

Egipt zaostrza restrykcje pandemiczne

Od jutra przez 2 tygodnie restauracje, sklepy oraz galerie handlowe będą zamykane o godzinie 21:00. W tym czasie również obowiązywał będzie zakaz organizowania koncertów, a także większych zgromadzeń.

Karkonoski Park Narodowy przypomina o zamknięciu szlaków

Na 11 szlakach są zamknięte odcinki dla ruchu turystycznego. KPN przypomina

CZYTAJ DALEJ

Egipski rząd zdecydował się również na wprowadzenie zakazów dodatkowych. Z racji święta Id al-Fitr (święto dziękczynienia), kończącego święty miesiąc postu 13 maja, od 12 do 16 maja obowiązywał będzie również zakaz wchodzenia do parków oraz na plażę.

Politycy nie poinformowali o żadnych wyjątkach, które obejmowałyby sektor turystyczny, choć lokalne media podają, że zakaz dotyczyć ma jedynie plaż publicznych. Na miejscu warto jednak upewnić się, jak wyglądają przepisy dotyczące plaż prywatnych, np. należących do kurortów.

Warto pamiętać, że w pierwszym kwartale 2021 roku kraj ten odnotował obłożenie równe 40-45 proc., co - choć jak na Egipt jest dość niskim wynikiem - w perspektywie kryzysu pandemicznego świadczy o sporej liczbie gości.

Jakie są zasady wjazdu do Egiptu dla Polaków?

Choć polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych niezmiennie odradza Polakom wyjazdy za granicę w celach turystycznych, Egipt od listopada cieszy się sporym zainteresowaniem. Aby jednak wjechać do tego kraju, dostosować się trzeba do specjalnych przepisów epidemicznych.

Każdy turysta, który zamierza przekroczyć granicę Egiptu, zobowiązany jest do okazania negatywnego testu na COVID-19. Wykonać go trzeba nie wcześniej niż na 72 godziny przed datą wylotu. Wyjątek od tej reguły stanowią jedynie dzieci do lat 6.

Osoby, które zamierzają lądować w Mars Alam, Hurgadzie, Szarm El-Szejk lub Tabie, nie muszą przechodzić badań wcześniej. Zamiast tego - odpłatnie - wykonać mogą test PCR na lotnisku. Po przejściu procedury jednak wymagane jest skierowanie się prosto do hotelu oraz pozostawanie w izolacji aż do momentu otrzymania powiadomienia o negatywnym wyniku.

Na miejscu wszystkich podróżnych obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Polski rząd zaznacza w tym miejscu, że przepis ten dotyczy zarówno komunikacji miejskiej, jak i ulic, deptaków, restauracji, prywatnych samochodów oraz hoteli.

Na terenie Egiptu obecnie funkcjonować mogą wyłącznie hotele, które uzyskały oficjalny certyfikat bezpieczeństwa higienicznego. Wprowadzono w nich też dodatkowe przepisy:

  • Przyjmowanych jest 50 proc. gości;

  • Zamknięte pozostają ogólnodostępne bufety czy wspólne palarnie;

  • Na basenach przebywać może ograniczona liczba gości;

  • Powierzchnie wspólne są dezynfekowane;

  • Gościom zapewnia się środki dezynfekujące;

  • Pokoje hotelowe są regularnie wietrzone;

  • Przed wejściem do większości placówek każdemu turyście mierzona jest temperatura.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazetaw Prawna

Podobne artykuły

Świat

Zamknęli zabytkowe miasto Majów. Turyści chodzili tam bez maseczek

Czytaj więcej >

Świat

Hotel w Chinach nie wpuszcza turystów ubranych w H&M i Nike. Zdjęcie obiegło Internet

Czytaj więcej >
Wyspa Tristan da Cunha

Świat

Tristan da Cunha - zamieszkana wyspa, uznawana za jedną z najbardziej odosobnionych na świecie

Czytaj więcej >
Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >
Polska ambasada odradza podróże. Chaos w Izraelu

Świat

Chaos w Izraelu. Ambasada odradza podróże, lotnisko czasowo zamknięte, niektóre loty odwołane

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >