Turysci.pl
Wiceminister stwierdziła, że hotele powinny zostać otwarte

fot. pixabay.com/suesun

Wiceminister rozwoju: Branża hotelarska powinna być odblokowana

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wiceminister rozwoju, Anna Kornecka, przyznała w rozmowie z mediami, że luzowanie obostrzeń powinno być kontynuowane. Zapytana o branże gastronomiczną i hotelarską stwierdziła, że powinny zostać odblokowane. Przedsiębiorcy z sektora turystycznego od dawna domagają się zniesienia ograniczeń, szczególnie na czas zbliżających się wakacji.

  • Wiceminister Anna Kornecka przyznała, że gastronomia, hotele i branże targowa i artystyczna powinny zostać odblokowane

  • Podkreśliła, że chodzi tu szczególnie o tą część ich działalności, w której możliwe jest ciągłe przestrzeganie reżimu sanitarnego

  • Polscy hotelarze obecnie mogą wynajmować jedynie 50 proc. z dostępnych miejsc noclegowych. Od dawna domagają się większej swobody

Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, w rozmowie z Radiem ZET poruszyła kwestię ograniczeń w hotelach oraz sektorze gastronomicznym. Przypomnijmy, że obecnie obiekty noclegowe mogą wynajmować jedynie 50 proc. wszystkich łóżek, którymi dysponują.

Przedsiębiorcy domagają się zniesienia tego limitu, a słowa polityk mogą napawać optymizmem. Jak zaznaczyła, luzowanie już się rozpoczęła, a jej zdaniem „musi być kontynuowane".

Czy obostrzenia dla hoteli zostaną poluzowane na wakacje?

Anna Kornecka została zapytana o to, czy w związku ze zbliżającymi się wakacjami, przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dalsze luzowanie obostrzeń pandemicznych. Zarówno gastronomia, jak i turystyka, w letnich miesiącach osiągają największe zyski, czas ten jest więc dla nich szczególnie ważny po wielu miesiącach lockdownu.

Alert pogodowy w Zakopanem

Alert pogodowy dla powiatu tatrzańskiego. „Jeśli jesteś w górach, jak najszybciej zejdź ze szczytu"

CZYTAJ DALEJ

Polityk podkreśliła, że dane dotyczące pandemii w Polsce są optymistyczne. Jej zdaniem te dwie branże, a także sektor targowy oraz artystyczny, powinny zostać odblokowane. Zaznaczyła jednak, że chodzi o tę część, w której dalsze przestrzeganie reżimu sanitarnego będzie na pewno możliwe do zrealizowania.

W rozmowie z Radiem ZET przyznała, że w Ministerstwie Rozwoju trwają już rozmowy na ten temat. Zapewniła, że „optuje, by te branże mogły jak najszerzej działać". W dalszej części polityk została dopytana przez dziennikarkę, czy limity w restauracjach i obłożenie w hotelach może być zatem zwiększone.

Oświadczyła, że kwestia ta jest zależna oczywiście od sytuacji epidemicznej w naszym kraju, ale „myśli, że wszystko zmierza w dobrym kierunku". Dalej dodała, że poprawa sytuacji zdrowotnej musi iść w parze ze znoszeniem obostrzeń, ale „wszystkie dane pokazują, że ten kierunek [znoszenia limitów - przyp. red.] jest słuszny".

Na koniec zdradziła, że Ministerstwo Rozwoju będzie postulowało przesunięcie tych limitów z końcem czerwca. Jeśli apel ten zostanie wysłuchany, to branża turystyczna w końcu będzie mogła naprawdę zacząć odrabiać straty z zimy, która upłynęła pod znakiem zakazów i obostrzeń.

Hotelarze domagają się zniesienia limitu

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele głosów rozczarowanych i sfrustrowanych hotelarzy, którzy nie rozumieją nałożonych na nich obostrzeń. Zaznaczają, że w weselach uczestniczyć może po poluzowaniu przepisów 150 osób, a tymczasem niewielkie pensjonaty przyjmować mogą połowę gości, więc w rezultacie w budynku niejednokrotnie przebywa zaledwie kilkanaście osób.

Współzałożyciel Zdrojowej Invest & Hotels, Jan Wróblewski, w rozmowie z Business Insider zauważył, że niektóre hotele dysponują nawet dokładnie taką liczbą miejsc noclegowych, jak limit dotyczący hoteli, tj. na 150 osób. Oni jednak zamiast wszystkich, przyjąć mogą wyłącznie 75 gości, mimo że nieznajome osoby przebywają w osobnych pokojach.

Przedsiębiorca na łamach BI pytał zatem, dlaczego obostrzenie dotyczące hoteli nadal funkcjonuje i nikt nie pozwala właścicielom obiektów noclegowych działać na normalnych zasadach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Podróżny powiedział, że ma bombę

Polska

Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział, że ma bombę. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >
Ceny w Zakopanem

Polska

Organizacja turystyczna w Zakopanem: „Warto oderwać się od Krupówek"

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >