Turysci.pl
sezon zimowy spisany na straty

fot. Pixabay/ Simon (zdjęcie ilustracyjne)

Właściciele stoków komentują decyzję rządu. Sezon zimowy spisany na straty

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Sezon zimowy stoi pod dużym znakiem zapytania. Wielu przedsiębiorców spisało go już na straty. Dobitne słowa padły z Kotelnicy Białczańskiej, gdzie znajduje się jedna z największych stacji narciarskich w Polsce. Właściciele nie mają już siły czeka

Sezon zimowy na Kotelnicy Białczańskiej zakończył się wraz z decyzją rządu o przedłużeniu restrykcji do 14 lutego. Tłumaczą, że dalsze utrzymywanie tras w gotowości nie ma już sensu, bo tworzy tylko dodatkowe koszty, nie przynosząc żadnych dochodów.

Sezon zimowy spisany na straty

Kotelnica Białczańska jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Okazuje się jednak, że decyzja o przedłużeniu restrykcji branży narciarskiej negatywnie odbiła się również na nich. Jak twierdzą, utrzymywanie stoków w pełnej gotowości jest już zwyczajnie nieopłacalne.

- Decyzja rządu o przedłużeniu obostrzeń dla narciarstwa nas załamała - mówi w rozmowie z Gazetą Krakowską Adam Marduła z biura prasowego Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska. - Dla nas właśnie skończył się tegoroczny sezon narciarski, który de facto trwał... 23 dni, czyli od 5 do 28 grudnia. Nie będziemy utrzymywać już naszych tras w najwyższym stopniu gotowości. Wiemy już, że otwarcie nie nastąpi 1 lutego.

Marduła dodaje, że otwarcie wyciągów w połowie lutego jest jego zdaniem bardzo mało prawdopodobne. Nawet jeśli do tego by doszło, wyciągom takim jak Kotelnica to już niewiele da. Jak twierdzą, jedyną szansą dla branży jest obecnie rzetelna tarcza finansowa.

Branża narciarska zwraca również uwagę, że z pomocy, którą rząd proponuje obecnie wyciągi praktycznie nie mogą skorzystać. Było to również powodem otwarcia jednego z wyciągów w Zakopanem, który od dzisiaj oferuje narciarzom zajęcia sportowe.

- Nie chcę już zbytnio komentować ostatniej decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń. Szkoda już na to nerwów. Po raz kolejny wychodzi bowiem, że w supermarketach ludzie nie są narażeni na ryzyko zakażenia a na stoku już tak. Zastanawiamy się, gdzie są na to jakiekolwiek badania i ekspertyzy, ale oczywiście nikt nam ich nie przedstawi. Nikt z rządu z nami nie rozmawia. Nikt nie słucha naszych argumentów, racji, pomysłów. Stąd tak trudna decyzja jak ta dzisiejsza – dodaje Marduła.

Kotelnica Białczańska, fot. Wikipedia/ Marek Slusarczyk/ CC BY 3.0 (zdjęcie poglądowe)

Sytuacja finansowa wielu stacji narciarskich jest obecnie bardzo zła. Właściciele ośrodków narciarskich na początku łudzili się jeszcze, że będą mogli pracować w reżimie sanitarnym. W tym celu zainwestowali grube miliony złotych na śnieżenie. Dlatego dziś w wielu z tych miejsc rozpoczyna się proces redukcji załogi - informuje Gazeta Krakowska.

Gazeta Krakowska poinformowała również, że żadne duże stacje narciarskie w powiecie tatrzańskim jak na razie nie zdecydują się na ponowne otwarcie. Większość z nich pobrała pomoc z tarcz antykryzysowych, dlatego teraz obawia się, że w razie kontroli będą musieli zwrócić koszty.

- Nie uda nam się zarobić za dużo, a dodatkowo może się okazać, że trzeba będzie oddać pomoc – mówi anonimowo jeden z przedstawicieli dużych stacji narciarskich w rozmowie z Gazetą Krakowską.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Gazeta Krakowska

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >