Turysci.pl
Nowy zakaz w Czechach

fot. pixabay/Duernsteiner

Od 5 lutego zmiany w przekraczaniu granicy z Czechami

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

U naszych południowych sąsiadów nadal obowiązuje zakaz odbywania podróży turystycznych. Co więcej, od 5 lutego w życie wchodzą nowe zasady przekraczania granicy Czech. Powstała nowa kategoria państw o stopniu "bardzo ryzykownym". P

Wciąż obowiązuje zakaz wjazdów rekreacyjnych do Czech. Od piątku, tj. 5 lutego 2021 roku, rząd naszych sąsiadów zmienia również rodzaje testów oraz listę państw, które trafiły do kategorii „bardzo ryzykownych”. Polski wśród nich nie ma, lecz dla turystów z naszego kraju nadal obowiązuje zakaz podróżny turystycznych.

Zakaz wjazdów turystycznych do Czech

Podróżni z Polski mogą wjechać na teren Czech jedynie w uzasadnionych przypadkach. Osoby te muszą posiadać przy sobie negatywny wynik na obecność koronawirusa. Jak podaje polskie ministerstwo spraw zagranicznych, przy wyjeździe do naszych południowych sąsiadów, musimy liczyć się z wieloma utrudnieniami.

— Przyjazd do Czech na okres powyżej 24 h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny (w przeciwnym wypadku obowiązuje kwarantanna) — czytamy na stronie gov.pl

Z powyższych zasad zwolnieni są pracownicy transportu międzynarodowego, obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy przejeżdżają przez Czechy tranzytem. Dodatkowo regulacjom nie podlegają dyplomaci akredytowani w Czechach oraz pracownicy transgraniczni.

Od 5 lutego w Czechach wchodzą w życie kolejne zmiany. Oprócz utrzymania zakazu odbywania podróży turystycznych rząd naszych sąsiadów zmienia rodzaje testów, które będą wymagane przy wjeździe do Czech.

Jak podało biuro prasowe MSZ, nowe zasady przekraczania czeskiej granicy nie wpłyną na wciąż obowiązujący zakaz podróży rekreacyjnych do Czech.

Nowe zasady i wymogi posiadania testów w żadnym stopniu nie mają wpływu na przyjęte w poprzednim tygodniu regulacje. One je uzupełniają, a nie zmieniają — poinformowała PAP Zuzana Sztichova z biura prasowego MSZ.

Nowe zasady przekraczania czeskiej granicy

Od piątku, tj. 5 lutego 2021 roku, aby przekroczyć czeską granicę, będzie trzeba poddać się nowemu rodzajowi testu na obecność koroanwirusa. Ponadto rząd stworzył dodatkową kategorię krajów „bardzo ryzykownych”. Nie ma na niej Polski, ale są takie państwa jak: Słowacja, Wielka Brytania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Hiszpania i Portugalia.

Podróżni z powyższych krajów, aby wjechać na teren Czech, będą zobowiązani do posiadania przy sobie testu PCR nie starszego niż sprzed 48 godzin. Mimo negatywnego wyniku, po przyjeździe obowiązuje ich 5-dniowa izolacja, którą kończy test PCR. Po odbytej kwarantannie i wykonaniu drugiego testu osoby odwiedzające Czechy mają obowiązek noszenia maski klasy FFP2.

Przybysze z krajów o „wysokim stopniu ryzyka” tj. Polska, Niemcy, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Francja, Włochy, Cypr, Liechtenstein, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria i Azory muszą mieć przy sobie negatywny test antygenowy albo PCR sprzed 48 godzin.

Niedawno pisaliśmy o Portugalii, która w wyniku coraz większej liczby zakażeń koronawirusem, zdecydowała się zamknąć granice.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Europa

Pożary w Hiszpanii. Szczególnie groźna sytuacja wokół kurortu Estepona

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja w czerwonej strefie ECDC. Apel polskiej ambasady do turystów

Czytaj więcej >

Europa

Dania znosi wszystkie ograniczenia. W kraju udało się zaszczepić ponad 70 proc. społeczeństwa

Czytaj więcej >

Europa

Austria zaostrza restrykcje. Wracają maseczki, będą ograniczenia dla niezaszczepionych

Czytaj więcej >

Europa

Wenecja ustawi kamery i bramki do kontroli. Chcą w ten sposób ograniczyć liczbę turystów

Czytaj więcej >