Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Sposób na tanie wakacje? Akademiki kuszą niskimi cenami
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.06.2021 18:33

Sposób na tanie wakacje? Akademiki kuszą niskimi cenami

Ceny noclegów w akademikach
fot. pixabay.com/dimitrisvetsikas1969 /zdjęcie poglądowe

Ceny noclegów w największych polskich miastach wcale nie muszą być abstrakcyjnie wysokie. Choć Kraków czy Gdańsk nie słyną z przystępnych stawek, da się tam znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty. Często oferują je akademiki, które w czasie letnich wakacji przyjmują turystów. Za noc niedaleko rynku zapłacić można nawet poniżej 50 zł.

  • Niektóre akademiki w dużych polskich miastach otwierają się na czas wakacji na turystów

  • Noclegi w akademikach są o wiele tańsze niż te w hotelach czy hostelach

  • Trzeba jednak zastosować się do pewnych warunków, m.in. godziny zamknięcia drzwi wejściowych czy ciszy nocnej

Nie wszystkie akademiki w Polsce są otwarte w czasie letniej wakacji na turystów, ale jeśli już oferują noclegi, to w bardzo przystępnych cenach. Redakcja Money.pl sprawdziła, jak wyglądają stawki tego typu miejsc w dwóch miastach, które nie słyną z okazji noclegowych - w Krakowie oraz w Gdańsku.

Ceny w akademikach kuszą wakacyjnych turystów

Przeciętna cena pokoju hotelowego w Krakowie to co najmniej 400 zł za noc, jeśli chcemy mieszkać dość blisko centrum. Szukając miejsca powyżej 10 km od rynku, uda nam się znaleźć coś za ok. 200 zł, ale wciąż trudno uznać to za przystępną cenę.

W akademiku tymczasem przespać się można za ułamek tej ceny. Money.pl informuje, że Dom Studencki „Zaułek" Uniwersytetu Pedagogicznego oferuje dwuosobowe pokoje już za 94 zł. Ogromnym plusem jest też to, że obiekt znajduje się zaledwie 1,5 km od centrum.

Z tego sposobu oszczędności na noclegu skorzystać też można np. w Gdańsku. Ceny standardowych hoteli są tam zbliżone do tych krakowskich, ale akademiki znów ratują przed wydawaniem fortuny.

W Domach Studenckich Uniwersytetu Gdańskiego nr 5, 7 i 10 możemy znaleźć pokój dwuosobowy już za 120 zł. Po raz kolejny turyści cieszyć się też mogą najlepszą lokalizacją - w samym centrum miasta.

Oczywiście noclegi w akademikach raczej nie są przeznaczone dla turystów poszukujących luksusów i przepychu. Na pewno bardziej ucieszą młodych podróżnych, którzy zamiast wydawać pieniądze „na łóżko", mogą spożytkować je na okoliczne atrakcje czy przepyszne jedzenie.

Pokoje w akademikach zwykle są dość skromnie urządzone i nie zawsze posiadają własną łazienkę. Przed rezerwacją lepiej upewnić się, na ile pokoi przysługuje jedna ubikacja, by nie mieć problemów w czasie wypoczynku i nie musieć się niepotrzebnie denerwować.

Istotna jest też kwestia zamykania drzwi wyjściowych oraz cisza nocna. Ta ostatnia obowiązuje w każdym akademiku, choć turyści, którzy zachowują się kulturalnie i nie przesadzają innym, często mogą liczyć na dużą dozę cierpliwości ze strony pracowników obiektu.

Akademiki często są zamykane na noc, lecz i tu wiele zależy od obsługi oraz zachowania samego turysty. Często grzeczna prośba i wcześniejsze poinformowanie o późniejszym powrocie wystarczy, by stróż pełniący nocny dyżur przymknął oko i wpuścił nas do środka.

Ile Polacy zamierzają wydać na noclegi?

Nocleg bez wątpienia jest jednym z najdroższych aspektów wyjazdów wakacyjnych. W najpopularniejszych kurortach za tygodniowy pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu wydać trzeba nawet ponad 3000 zł. Wielu urlopowiczów jednak wybiera tańsze opcje, np. w postaci kwater prywatnych.

Niedawno Polacy w badaniu przeprowadzonym dla portalu o2.pl wyjawili, ile pieniędzy są gotowi wydać na wakacjach. Zapytani zostali o różne aspekty letnich wyjazdów, m.in. o noclegi.

Okazało się, że najwięcej osób, bo aż 41 proc., zamierza za jeden nocleg dla jednej osoby wydać od 51 do 100 zł. Na znalezienie miejsca na noc poniżej tej kwoty liczy jedynie 16 proc. ankietowanych, natomiast 23 proc. wczasowiczów jest gotowych wydać między 100 a 150 zł.

Najmniej liczną grupę stanowiły osoby, które nie chcą oszczędzać na noclegach i liczą na wygodne obiekty deklarujące wysoki standard. 11 proc. ankietowanych stwierdziło, że za noc zapłaci ponad 200 zł.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Money.pl