Turysci.pl
Grecja pożary

Xinhua News/East News

Pożary w Grecji. Dym i zanieczyszczenia wyczuwalne w Atenac

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Po Grecji rozprzestrzeniają się ogromne pożary, w których spłonęło już 80 kilometrów kwadratowych lasów. W oddalonych o 90 kilometrów Atenach wyczuwalne wyczuwalny jest dym i zanieczyszczenia powietrza.

  • Pożar wybuchł w środę wieczorem nad Zatoką Koryncką

  • Ewakuowano kilkaset osób

  • Akcję gaśniczą utrudniały warunki pogodowe

Pożar wybuchł w środę w Grecji, w małej nadmorskiej miejscowości nad Zatoką Koryncką. Następnie rozprzestrzenił się do lasów w paśmie górskim Geraneia.

Trudna noc w Grecji

Jak przekazał w czwartek wiceminister ochrony ludności Nikos Hardalias, ogień objął obszar o powierzchni 80 kilometrów kwadratowych lasu. Wpływ na rozprzestrzenianie się ognia mają również ekstremalne zjawiska pogodowe.

Przed nami trudna noc – mówił w czwartek Nikos Hardalias. Według informacji greckiej straży pożarnej, w akcji gaśniczej miało wziąć udział 80 wozów strażackich z ponad 200 strażakami, 17 samolotów i śmigłowiec.

Służby strażackie poinformowały jednak, że dziś już pogoda sprzyja akcji gaśniczej. Daje to nadzieję na szybsze opanowanie ognia.

Restauratorka komentuje ceny w nadmorskich kurortach

Ceny w kurortach rosną, a wczasowicze mają pretensje. Restauratorka komentuje

CZYTAJ DALEJ

Lokalne media przekazały, że przyczyną wybuchu pożaru mogło być spalanie odpadów wewnątrz gaju oliwnego. Trwa śledztwo w tej sprawie.

Ewakuacja 17 wiosek i dwóch klasztorów

Prewencyjnie ewakuowano 17 wsi i dwa klasztory w górach Geraneia, których mieszkańcy otrzymali SMS-y od władz, w których doradzono im, ewakuację w kierunku miasta Megara. Na ten moment nie odnotowano jednak ofiar.

Zostali oni poproszeni o oddalenie się, ponieważ prędkość wiatru wzrosła do ośmiu w skali Beauforta – mówił urzędnik straży pożarnej cytowany przez TVN24.

Dym i zanieczyszczenia nad Atenami

Według informacji przekazanych przez straż mnóstwo drzew i bujnej roślinności zostało zniszczonych przez ogień. W pożarze spłonęły również domki letniskowe i słupy elektryczne, pozbawiając okolicznych mieszkańców prądu.

W Mavrolimni oraz kilku innych miejscowościach ogień strawił budynki mieszkalne. Pożar dotarł również do wybrzeża, niszcząc statki i kutry rybackie.

Dym z pożarów odczuwalny był w niektórych dzielnicach oddalonych o 90 km Aten. Niebo nad tą częścią kraju stało się szare od dymu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24, Polskie Radio 24

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >