Turysci.pl > Polska > Rosną ceny pobytu i jedzenia nad polskim morzem. Turystów i tak nie brakuje
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2022 22:17

Rosną ceny pobytu i jedzenia nad polskim morzem. Turystów i tak nie brakuje

Ceny nad morzem w czasie wakacji
Marek BAZAK/East News (zdjęcie poglądowe)

Ceny wakacji nad Morzem Bałtyckim w tym roku będą wygórowane, ale chętnych i tak nie brakuje. Eksperci z Nocowanie.pl wskazują, że stawki za nocleg wzrosną o około 10 procent w miejscowościach typowo turystycznych. Wielu Polaków decyduje się też na wczasy zorganizowane na terenie kraju. Wśród najchętniej wybieranych miejscowości są m.in. Władysławowo, Sarbinowo czy Łeba.

  • Wakacje nad Bałtykiem planują tysiące turystów. Ceny mogą być o ok. 10 proc. wyższe niż rok temu, ale urlopowiczom to nie przeszkadza

  • Za tygodniowy nocleg trzeba zapłacić nawet ponad 1000 zł. Pani Lidia, turystka z Dąbrowy Górniczej, wydała nawet 1700 dla 4-osobowej rodziny

  • Polacy chętnie rezerwują także wyjazdy zorganizowane. Choć dominuje tu Turcja i Grecja, to Polska znalazła się na piątym miejscu

W tym roku ceny w turystycznych miejscowościach poszybowały w górę. Turyści zauważyli zarówno podwyżki stawek za noclegi, jak i za jedzenie w restauracjach czy za wejściówki do atrakcji. Eksperci z Nocowanie.pl wskazują, że noclegi poszły w górę o ok. 10 proc., nie zmniejszyło to jednak zainteresowania samych urlopowiczów.

Ceny nad Bałtykiem rosną, ale chętnych nie brakuje

Niedawno Rankomat.pl sprawdził, ile trzeba zapłacić za 7 nocy nad morzem. Okazało się, że średnio za kwaterę wydamy ok. 530 zł dla jednej osoby, choć jak wiadomo, stawki są różne, zależnie od miejsca i terminu. Pani Lidia, turystka z Dąbrowy Górniczej, przyznała w rozmowie z TVN24, że ona za tydzień nad morzem z czteroosobową rodziną wydała 1700 zł. Zaznaczyła jednak, że nie szukała najtańszej oferty i „mieli full wypas".

TVN24 zaznaczył również, że najatrakcyjniejsze oferty za kilkadziesiąt złotych za noc już dawno zostały zajęte i teraz trzeba się liczyć z wyższymi kosztami.

Sporo wydamy również na jedzenie. Wiele osób podczas urlopów decyduje się na jedzenie w restauracjach i rezygnuje z gotowania. Pan Krzysztof z jednej z restauracji w Sopocie stwierdził, że cena dorsza w tym roku się nie zmieniła w jego lokalu. Turysta z Leszna z kolei zaznacza, że za dwie porcje ryby w innym miejscu zapłacił 100 zł i jego zdaniem jest to dość wysoka cena.

Restauratorzy zaznaczają jednak, że wielomiesięczny lockdown wywołał gigantyczne straty, które w jakiś sposób trzeba nadrobić. Podkreślają też, że podrożały produkty, co bezpośrednio przekłada się na wyższe stawki w menu. Przedsiębiorca z Wyspy Sobieszewskiej w rozmowie z TVN24 zauważył, że nie bez znaczenia jest też podatek cukrowy, przez który droższe mogą być np. lody czy gofry.

Niektórzy turyści decydują się też na zorganizowane wczasy w Polsce. Wyjazd z dojazdem i własnym wyżywieniem nad Bałtyk kosztuje zwykle od 1 tys. zł w górę. Drożej jest w lipcu - nawet 1200 zł. Onet zauważa, powołując się na ekspertów, że to koszty podobne do wakacji spędzonych np. w Bułgarii. Plusem jest jednak to, że w tym przypadku wspieramy polskich przedsiębiorców i branżę hotelarską i gastronomiczną, które poniosły jedne z największych strat w wyniku pandemii.

Są jednak sposoby, żeby też w czasie wakacji trochę zaoszczędzić. Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl w rozmowie z Super Expressem radzi, by zdecydować się np. na wyjazd w mniej popularne, a równie przepiękne miejsca w Polsce. Wymienia tu m.in. Podlasie, Kaszuby czy Lubelszczyznę, które świetnie sprawdzają się w roli wakacyjnych destynacji, a jednocześnie są tańsze niż Bałtyk.

Ekspertka wskazała też kilka sposobów na zaoszczędzenie gotówki podczas wyjazdu. Warto np. poszukać noclegu nieco oddalonego od największych atrakcji turystycznych czy centrów miast. Czasami warto też przemyśleć codzienne jadanie w restauracjach na rzecz np. własnoręcznie przygotowywanych śniadań czy kolacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24, Onet, o2, SE