Turysci.pl
Adam Niedzielski o paszportach szczepionkowych

Piotr Molecki/East News

Adam Niedzielski: Polska jest gotowa na wprowadzenie paszportów covidowych

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Adam Niedzielski zabrał w sobotę głos na temat paszportów szczepionkowych, które mają pozwolić m.in. Polakom na swobodne wyjazdy wakacyjne. Zdecydowanie przyznał, że nasz kraj jest technicznie gotowy na wprowadzenie nowych dokumentów.

  • Tzw. paszporty szczepionkowe mają zostać wprowadzone w Europie 1 lipca

  • Mają umożliwić turystom swobodne podróżowanie między krajami wspólnoty, bez konieczności przechodzenia kwarantanny

  • Adam Niedzielski twierdzi, że Polska jest technicznie gotowa na wprowadzenie nowych dokumentów

Adam Niedzielski był w sobotę gościem na antenie RMF FM. został tam zapytany o kwestię paszportów szczepionkowych i przygotowania Polski do wprowadzenia nowego dokumentu. Polityk z przekonaniem stwierdził, że nasz kraj pod względem technicznym jest już gotowy na zmiany.

Przypomnijmy, że tzw. paszporty szczepionkowe, zgodnie z projektem Komisji Europejskiej, mają ułatwić mieszkańcom UE podróże międzynarodowe w granicach Wspólnoty. Ma znaleźć się w nich informacja o przyjęciu szczepionki, teście na COVID-19 lub przejściu choroby przez podróżnego.

Adam Niedzielski: Polska jest gotowa na paszporty szczepionkowe

Zdaniem Adama Niedzielskiego Polacy nie muszą się martwić o bezpieczeństwo swoich danych, przekazywanych do tzw. paszportów szczepionkowych. Polityk zapewnił o pełnym przygotowaniu technicznym Polski do wprowadzenia nowego dokumentu.

Restauratorka komentuje ceny w nadmorskich kurortach

Ceny w kurortach rosną, a wczasowicze mają pretensje. Restauratorka komentuje

CZYTAJ DALEJ

Wyjaśnił w rozmowie, że „certyfikat QR", który ma znajdować się w paszportach, w Polsce już funkcjonuje. Niedzielski określił nawet Polskę jako „bardzo zaawansowanym krajem w Europie" pod względem technicznym, jeśli chodzi o kwestie zdrowotne.

Zapytany o bezpieczeństwo danych turystów polityk stwierdził z przekonaniem, że dane przekazywane przez dokument będą jedynie określały status podróżnego. Opisał to jako „czerwone bądź zielone światło", co rozumieć można jako zgodę na przekroczenie granicy lub jej brak.

Warto tu zaznaczyć, że senacka komisja spraw zagranicznych i UE poparła wprowadzenie paszportu covidowego już w połowie kwietnia. Polscy politycy w wypowiedziach medialnych również opisują go mianem ratunku dla turystyki polskiej i europejskiej. Na arenie międzynarodowej nie brak natomiast głosów sprzeciwu, sugerujących, że nowe rozwiązanie może dyskryminować osoby, które nie chcą lub nie mogą się zaszczepić - uwagę na to zwracała między innymi WHO.

Paszporty szczepionkowe od 1 lipca

Kilka dni temu rzeczniczki portugalskiej prezydencji w Radzie UE opublikowała na Twitterze wpis, w którym ogłosiła datę wejścia zielonych certyfikatów w życie. Ma do tego dojść 1 lipca.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">🆕It’s a go on the EU Digital Covid Certificate!<br>Just in time for my summer break on 1 July!✈️<a href="https://twitter.com/hashtag/COVID19?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#COVID19</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/EU2021PT?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#EU2021PT</a> <a href="https://t.co/fTBV6TjGUi">pic.twitter.com/fTBV6TjGUi</a></p>&mdash; Ana Ascenção e Silva (@AnaAscencao) <a href="https://twitter.com/AnaAscencao/status/1395422033635328010?ref_src=twsrc%5Etfw">May 20, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Data ta miała zostać wybrana na skutek zawarcia porozumienia między państwami członkowskimi UE oraz Parlamentu Europejskiego. Początkowo zakładano, że zmiana zostanie wprowadzona w drugiej połowie czerwca, najwyraźniej jednak okazało się to niemożliwe do zrealizowania.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF FM

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >