Turysci.pl
Policja zatrzymała oszusta, który wyłudzał pieniądze od turystów

fot. pixabay.com/ProPolski

Wakacyjny oszust złapany. Wyłudzał pieniądze za fikcyjne usługi turystyczne

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Policja zatrzymała oszusta, który wyłudzał pieniądze od niczego nieświadomych urlopowiczów. Oferował usługi turystyczne w atrakcyjnych cenach, pobierał zaliczki, a następnie znikał z pieniędzmi. 44-latek był poszukiwany pięcioma listami gończymi.

  • Mężczyzna z Warszawy oferował wynajem fikcyjnych hoteli, pensjonatów oraz mieszkań urlopowiczom

  • Oszust pobierał zaliczki, a następnie znikał z pieniędzmi. Złapała go policja z Rawy Mazowieckiej. Był ścigany pięcioma listami gończymi przez 39 jednostek policji

  • Turystów kusił atrakcyjnymi cenami, dobrą lokalizacją i zdjęciami apartamentów oraz domków o wysokim standardzie

Policja z Rawy Mazowieckiej złapała oszusta, który był poszukiwany pięcioma listami gończymi. Wyłudzał zaliczki na poczet wynajmu fikcyjnych miejsc noclegowych w popularnych, turystycznych miejscowościach. Zabierał pieniądze od nieświadomych zagrożenia urlopowiczów, a następnie kontakt z nim znikał.

Tragiczny weekend, wiele utonięć

Na Warmii i Mazurach utonęło dwoje turystów. Policja apeluje o ostrożność

CZYTAJ DALEJ

Turystyczny oszust złapany, wyłudzał pieniądze od urlopowiczów

Szacuje się, że mógł oszukać setki turystów z całej Polski i zza granicy. Za wyłudzenia grozi mu do 12 lat więzienia, o czym poinformowała rzeczniczka rawskiej policji, mł. asp. Agata Krawczyk, cytowana przez Polsat News. Obecnie na wniosek prokuratury sąd zadecydował o aresztowaniu go na 3 miesiące.

Jak przekazała funkcjonariuszka, mężczyzna miał wystawiać fikcyjne oferty noclegów w pensjonatach, hotelach oraz mieszkaniach. Kusił swoje ofiary dobrą lokalizacją, niskimi cenami oraz wyposażeniem lokali na wysokim poziomie.

Oszust miał co 3-4 tygodnie otwierać nowe rachunki bankowe, na które otrzymywał zaliczki od urlopowiczów. Ci kontaktowali się z nim drogą mailową, a po dotarciu pod umówiony adres dowiadywali się, że zostali oszukani. Mężczyzna wtedy znikał i nie dało się nawiązać z nim żadnego kontaktu.

Niestety nie jest to jedyna forma oszustwa, na którą uważać powinni turyści w czasie wakacji. Wystrzegać się też powinni m.in. popularnej w turystycznych miejscowościach „gry w trzy kubki" czy koników sprzedających fałszywe bilety. Więcej na temat działania tych ostatnich przeczytać można tutaj.

Jak nie dać się oszukać rezerwując nocleg?

Policja od dawna ostrzega urlopowiczów przed fałszywymi ogłoszeniami dotyczącymi wynajmu miejsc noclegowych. Da się przed nimi obronić, trzeba być jednak bardzo uważnym i ostrożnym.

Przede wszystkim, po upatrzeniu idealnego miejsca powinniśmy upewnić się w kilku źródłach, że na pewno ono istnieje i znajduje się pod adresem podanym w ogłoszeniu. Warto sprawdzić daną ulicę np. w Google Maps i upewnić się dzięki funkcji Street View, czy znajduje się tam oczekiwany przez nas hotel lub pensjonat.

Następnie uważnie przyjrzeć się powinniśmy opiniom innych urlopowiczów. Warto sprawdzić komentarze na temat danego miejsca zarówno w Google Maps, jak i np. na Booking.com czy na innych stronach oferujących noclegi.

Szczególną czujność turysty wzbudzić powinna też przesadnie niska cena i idealne zdjęcia wnętrz. Takie fotografie często są kradzione z innych portali, warto więc skopiować je do wyszukiwarki obrazu Google i upewnić się, że nie widnieją na innych stronach, np. przy ogłoszeniach, w których podane są zupełnie inne adresy.

Legalnie funkcjonujące obiekty powinny być też zarejestrowane w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy Urzędzie Miasta lub Gminy. Przed wysłaniem zaliczki warto więc skontaktować się z tymi miejscami i upewnić się, że nasz przedsiębiorca na pewno „istnieje".

Dokonując rezerwacji, zachowajmy wszystkie potwierdzenia przelewów, paragony czy faktury. Każdy z tych dokumentów może się przydać w sytuacji kryzysowej. Dzięki nim odzyskanie pieniędzy może być szybsze i łatwiejsze.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyc

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >