Turysci.pl
Turyści śmiecą na polskich plażach

Marek BAZAK/East News (zdjęcie poglądowe)

Polska blogerka: Moda na bycie niechlujem na polskiej plaży. Mocne słowa o urlopowiczach

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Niektórzy turyści wciąż nie potrafią się odpowiednio zachować w czasie wypoczynku na plaży nad Bałtykiem. Przekonała się o tym pani Daria, blogerka z Gdańska. Przypadkiem usłyszała rozmowę dwójki urlopowiczów, którzy z premedytacją wyrzucali niedopałki papierosów w piach. To niestety jednak dopiero wierzchołek śmieciowej góry, pogrzebanej w piasku.

  • Polacy na wakacjach nierzadko zapominają o odpowiednim zachowaniu. Na plażach wciąż pojawiają się sterty śmieci

  • Turyści czasem nawet nie próbują zabierać odpadków ze sobą tylko z premedytacją zakopują je w piasku. Mimo akcji czyszczenia plaż, śmieci nadal są całe stosy

  • Media sprawdziły, co najbardziej irytuje nadmorskich wczasowiczów. Oprócz głośnej muzyki czy tłoku, wielu przeszkadzają właśnie stosy odpadków

Gdańska blogerka była świadkiem oburzającego zachowania turystów na plaży. Usłyszała, jak mężczyzna zapytał swoją żonę, gdzie mają pudełko na niedopałki po papierosach. Odpowiedzią była zachęta do wyrzucenia śmiecia do piasku. Niestety pani Daria podkreśla, że takich przypadków jest znacznie więcej, a w piasku znaleźć można całe sterty odpadków.

Ostrzeżenia pogodowe na Podhalu i w Tatrach

Alert RCB. Lepiej nie iść w wysokie Tatry

CZYTAJ DALEJ

Nie wszyscy turyści wiedzą, jak się zachować na plaży

Pani Daria na swoim profilu kosmetycznagedonistka na Instagramie w ostrych słowach opisała zachowanie polskich urlopowiczów. Stwierdziła z żalem, że „po modzie na brzydotę czas pogadać o modzie na bycie syfiarzem i niechlujem na polskiej plaży".

Zauważyła, że ludzie zostawiają w piasku kapsle, pety, porozbijane butelki oraz różnego rodzaju śmieci. Co gorsze, jej zdaniem rzadkością nie jest również załatwianie potrzeb fizjologicznych na wydmach.

Blogerka była również świadkiem oburzającej rozmowy dwójki wczasowiczów. Mężczyzna szukał pudełka, do którego by mógł wyrzucić wypaloną końcówkę po papierosie. Wskazywać to może, że chciał zabrać śmiecia ze sobą z plaży, żona jednak go powstrzymała. Stwierdziła, że peta ma zakopać w piasku.

Autorka wpisy zaznaczyła, że nie była to rozmowa młodych ludzi czy nieodpowiedzialnych nastolatków. Podkreśliła, że chodzi o osoby, które „mają pojęcie o życiu", starsi państwo, którzy wykazali się wyjątkowo nieodpowiednim podejściem do kwestii ochrony środowiska, dbania o czystość, ale też tworzenia komfortowego miejsca do wypoczynku w Polsce.

– Sezon na plażing, smażing i parawaning dopiero się zaczyna. Reaguj, gdy widzisz na plaży #syfiarza, a jeśli boisz się zwrócić komuś uwagę (bo syfiarze bywają agresywni), to po prostu posprzątaj po nim. Widzisz kapsel? Podnieś go i wyrzuć do śmietnika. Będzie nam się żyło lepiej, przyjemniej i weselej [pis. org.] – apeluje pani Daria.

Niestety problem ze śmieciami i turystami, którzy po sobie nie sprzątają, obecny jest nie tylko na plaży. Widoczne to było m.in. na Krupówkach po tegorocznej majówce, ale i w innych częściach Polski. Pamiętajmy, by w czasie wyjazdów zachowywać się odpowiedzialnie i zawsze zostawiać miejsce, do którego przyjechaliśmy w takim stanie (lub lepszym), jak je zastaliśmy.

Co najbardziej denerwuje Polaków na plażach?

Niedawno Polacy w rozmowie z WP określili, co ich najbardziej irytuje na polskich plażach. Jak się okazuje, choć to często właśnie turyści zostawiają po sobie stosy śmieci, to odpadki ich samych również szczególnie irytują.

Wiele osób, które wzięły udział w badaniu, stwierdziło, że nad Bałtykiem jest zdecydowanie za dużo brudu i zbyt mało koszy na śmieci. Zauważono też, że przydałoby się więcej toalet, bo wiele ludzi załatwia swoje potrzeby na wydmach.

Dalej na liście znalazły się m.in. takie klasyki jak zajmowanie ogromnych połaci plaży parawanami, a także głośna muzyka puszczana z przenośnych głośników. Niektórzy urlopowicze mają także dosyć małych dzieci, którym rodzice pozwalają biegać i bawić się bez ubrań.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Instagram/kosmetycznahedonistka

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyc

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >