Archiwum październik 2021

lotnisko
30.10.2021 23:20 Katowice-Pyrzowice. 6-latek nie został wpuszczony do samolotu. Złamał zasady kwarantanny

Na lotnisku Katowice-Pyrzowice w minioną środę doszło do kilku incydentów związanych z kwarantanną. Pierwszy dotyczył 6-latka, który mimo nałożonej kwarantanny miał lecieć z mamą do Londynu. Problemy miało również dwóch mężczyzn, którzy odmówili podania adresu, pod którym mieli odbyć izolację.W środę rano funkcjonariusze Straży Granicznej na lotnisku Katowice-Pyrzowice zwrócili uwagę na 6-latka podróżującego wraz z matką do Londynu-Luton (Anglia). Jak się okazało, sanepid nałożył na niego 10-dniową kwarantannę.

pkp
30.10.2021 23:20 Zmiana czasu na zimowy. 22 pociągi zatrzymają się na godzinę

22 pociągi, które będą w podróży w nocy z 30 na 31 października, w związku ze zmianą czasu na zimowy zatrzymają się na około 60 minut - informuje zarządca kolejowej infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe.PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że z powodu zmiany czasu, do której dojdzie w nocy z 30 na 31 października, pociągi nocne zatrzymają się na około 60 minut, aby dotrzeć do stacji docelowej zgodnie z rozkładem.

aurora-borealis-g849caed7f 1280
30.10.2021 15:14 Zorza polarna nad Polską. Jak i gdzie jej wypatrywać?

Dzisiejszej nocy w północnej i centralnej Polsce będzie szansa na zobaczenie niewielkiej zorzy polarnej. Karol Wójcicki na stronie "Z głową w gwiazdach" na Facebooku tłumaczy jak i kiedy obserwować zjawisko. Zorza polarna w Polsce jest niebywałą rzadkością. Wiele wskazuje na to, że dzisiaj wieczorem będzie można zaobserwować to niezwykłe zjawisko z naszego kraju.

dubaj
30.10.2021 02:00 Polacy zimą wybierają egzotykę. Jeden kierunek zdeklasował pozostałe

Polacy w zbliżającym się okresie zimowym najchętniej wybierają wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - wynika z raportu Grupy eSky. W pierwszej piątce znalazła się również wróciła również Tajlandia, która dopiero co złagodziła restrykcje wjazdowe. W czołówce po raz pierwszy pojawiła się również Jordania. Zgodnie z raportem opracowanym przez portal eSky, zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o zimowe wakacje Polaków są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kierunek ten ma 30-proc. udział w kategorii lotów międzykontynentalnych.

a-candle-g080f0c893 1280
29.10.2021 23:20 Nie żyje Józef Staszel. Wybitny góralski regionalista

Podhalańskie media poinformowały w piątek o śmierci Józefa Staszela - regionalisty, pedagoga, założyciela zespołu "Mali Śwarni". Uczył młodych ludzi zamiłowania do tradycji i kultury góralskiej. Zmarł w wieku 88 lat.Podhale żegna Józefa Staszela, który przyczynił się do szerzenia kultury góralskiej w regionie. Swoim działaniem wychował pokolenia małych muzyków, śpiewaków i tancerzy.

tatry
29.10.2021 23:20 TPN odradza wycieczki na Przełęcz pod Chłopkiem. „Istnieje ryzyko kolejnych obrywów"

Tatrzański Park Narodowy w dzisiejszym komunikacie turystycznym odradza się wycieczki w rejon Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem i wspinaczkę w okolicy Bańdziocha Mięguszowieckiego. Ma to związek z obrywem skalnym, do którego doszło kilka dni temu.Kilka dni temu w Tatrach doszło do obrywu skalnego w okolicy Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem. W związku z tym zdarzeniem TPN odradził dzisiaj turystom wycieczki w te rejony.

zakopane-g30cada505 1280
29.10.2021 23:20 Utrudnienia przy wjeździe do Zakopanego. Trwa przycinka konarów

W Zakopanem trwa przycinka konarów drzew przy drodze wjazdowej do centrum miasta. Turyści wybierający się w Tatry muszą być przygotowani na korki. TPN wydał komunikat o warunkach na szlakach.Turyści, którzy chcieli przyjechać do Zakopanego w piątek z samego rana, na wjeździe mogą się nieźle zdziwić. Z powodu trwającej przycinki konarów, na drodze formują się korki.

wakacje w Meksyku
29.10.2021 12:13 12-latek zaatakowany przez krokodyla na rodzinnych wakacjach

Podczas zabawy w chowanego na rodzinnych wakacjach w Cancun Charlie Buhl został zaatakowany przez ogromnego krokodyla. Zwierzę najpierw wbiło się zębami w jego nogę, po czym wciągnęło go pod wodę. 12-latek doznał z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas rodzinnych wakacji w Cancun w Meksyku w czerwcu br. 12-latek został zaatakowany przez wielkiego krokodyla o długości niemal 4 metrów.

jezioro
29.10.2021 02:00 Pożar nad Jeziorem Rożnowskim. Spłonęły dwa domki letniskowe

W nocy ze środy na czwartek doszło do wielkiego pożaru, w wyniku którego spłonęły dwa domki letniskowe nad Jeziorem Różnowskim. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin, brało w niej udział osiem zastępów strażackich.Zgłoszenie o pożarze nad Jeziorem Różnowskim dotarło do miejscowej straży pożarnej w środę 27 października po godzinie 21.Ogień trawił dwa domki letniskowe w Rożnowie w gminie Gródek nad Dunajcem. W środku nocy do akcji gaśniczej ruszyło osiem zastępów PSP i OSP.

Tatry
28.10.2021 23:20 Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyzna chciał popełnić samobójstwo

Zakopiańscy policjanci i ratownicy TOPR ratowali mężczyznę, który chciał targnąć się na swoje życie na szczycie Nosala. – Kluczową rolę w tej sytuacji odgrywał czas, dlatego policjanci natychmiast przystąpili do działania – informowała policja.Ratownicy TOPR we współpracy z policją ratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo w Tatrach.

la palma
28.10.2021 23:20 Tłumy turystów blokują drogi na La Palmie. Obserwują erupcję wulkanu

Turyści masowo odwiedzają La Palmę, gdzie ponad miesiąc temu wybuchł Cumbre Vieja. Kanaryjska gazeta poinformowała, że doszło do zablokowania dwóch dróg, skąd podróżni obserwują erupcję wulkanu.Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma wybuchł 19 września. Według szacunków władz wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich lawa zalega już na prawie 70 kilometrach dróg i pokryła już prawie 900 hektarów. Zniszczeniu uległy dwa tysiące budynków i wiele plantacji bananów. Ewakuowano łącznie około siedmiu tysięcy osób.

hotel
28.10.2021 23:20 Wyłudzali pobyty w hotelach i okradali pokoje. Para podróżowała z 2,5-letnim dzieckiem

Para dwudziestolatków wyłudzała pobyty oraz usługi w luksusowych hotelach, a następnie okradała pokoje z wyposażenia, które następnie zastawiali w lombardach - poinformowała zakopiańska policja. Oszuści podróżowali z 2,5-letnim dzieckiem.Zgłoszenia dotyczące pary oszustów dotarły do zakopiańskiej policji w połowie sierpnia. Według relacji kilku właścicieli luksusowych hoteli oszuści mieli nie zapłacić za pobyt oraz okraść pokoje z ich wyposażenia. Jak przekazała policja, łupem dwudziestolatków stały się ręczniki, radia, konsole do gier, a nawet suszarki do włosów. Następnie skradzione wyposażenie zastawiali w lombardach, a pieniądze przeznaczali na używki.

EN 01499070 0888
28.10.2021 23:20 Powodzie na Sycylii. Nie żyją co najmniej 2 osoby. „Miasto mierzy się z tragedią"

Miasto Katania na Sycylii zmaga się z powodziami. Żywioł spowodował śmierć co najmniej dwóch osób - poinformowano we wtorek. Burmistrz zaapelował o niewychodzenie z domów, zamknięto wszystkie placówki handlowe, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek.Po intensywnych opadach deszczu w okolicach Katanii na wschodzie Sycylii doszło do rozległych powodzi. W mieście zalane zostały ulice i place, woda dostała się również do sklepów i innych budynków.Lokalne służby poinformowały w poniedziałek o znalezieniu zwłok 67-letniego mężczyzny. We wtorek potwierdzono śmierć drugiej osoby: ciało mężczyzny zostało znalezione pod samochodem na północ od Katanii.

Polska topo blank
28.10.2021 23:20 Szlak na Orlą Perć ponownie otwarta dla turystów

Tatrzański Park Narodowy poinformował o zakończeniu prac remontowych w okolicach Orlej Perci. Komunikat dotyczy zarówno szlaków turystycznych, jak i dróg taternickich w rejonie Koziej Przełęczy.Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowali o otwarciu szlaków w rejonie Orlej Perci, które przez ostatnie 3 tygodnie były remontowane. Na Kozią Przełęcz będzie można dostać się zarówno z Przełączki nad Dolinką Buczynową, jak i z Doliny Pięciu Stawów.

airport-gb316bb928 1280
28.10.2021 23:20 Wizz Air zawiesza część lotów od połowy listopada. Dotyczy również połączeń z Polski

Wizz Air planuje zawieszenie części lotów w okresie od połowy listopada do połowy grudnia. Dotyczy to połączeń, na które popyt nie jest wystarczająco duży. Przewoźnik usunie ze swojej siatki również 4 połączenia z Polski. Wizz Air już trzeci raz w ciągu ostatnich kilku tygodni planuje zmiany w swoim zimowym rozkładzie lotów - przypomina portal Fly4Free. Poprzednio przewoźnik zawiesił część tras na cały sezon zimowy, zmniejszał liczbę połączeń lub opóźniał ich wznowienie z końca października na grudzień. Tym razem jednak wprowadzane zmiany mają być relatywnie niewielkie. W systemie rezerwacyjnym zobaczyć można zmiany 4 połączeń z naszego kraju.

cyprus-g7f558be7a 1280
26.10.2021 23:20 Cypr wpisał Polskę na czerwoną listę. Nowe restrykcje dla niezaszczepionych

Cypr zaostrza restrykcje dla podróżnych z Polski. 28 października nasz kraj zostanie wpisany na czerwoną listę. Oznacza to nowe ograniczenia dla niezaszczepionych osób, które chciałyby przekroczyć granicę tego kraju.Cypr jest kolejnym państwem, które wpisze Polskę na czerwoną listę. Od 28 października niezaszczepieni podróżni będą musieli wykonać dwa testy na koronawirusa.

image (14)
26.10.2021 23:20 Grecja. Odłamek skały spadł na przejeżdżający samochód na górskiej drodze

Para Greków podczas przejazdu górską drogą przeżyła prawdziwy koszmar. Odłamek skały stoczył się po zboczu i spadł prosto na maskę ich samochodu. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak pojazd został poważnie uszkodzony.Do incydentu doszło w niedzielę 17 października w godzinach porannych, na drodze w pobliżu górskiego miasta Arachova. Znajduje się ono około dwóch godzin jazdy na północny zachód od Aten.

246850123 4681620421882786 7782441818961001959 n
26.10.2021 23:20 Zatopiona wioska w Jeziorze Nyskim. Woda opadła, odsłaniając dno

Tafla Jeziora Nyskiego po ostatnim upuście wody odsłoniła pozostałości zatopionej części wsi Głębinów. Jednym z wydobytych artefaktów jest cokół z napisem w języku niemieckim, będący przed laty częścią pomnika.Wody Jeziora Nyskiego opadły, odsłaniając pozostałości zabudowań wsi Głębinów. Ciekawym artefaktem jest kamienny cokół z dobrze zachowanym napisem w języku niemieckim.

26.10.2021 23:05 Powódź we Włoszech. Świat obiegają przykre informacje

Włochy od kilku dni targane są przez powodzie i gwałtowne ulewy. Jest kilka ofiar śmiertelnych kataklizmu. W prowincji Katania na Sycylii rozgrywa się prawdziwy dramat. Gwałtowne ulewy na Sycylii doprowadziły do zalania ulic i placów. Część regionów zostało odciętych od prądu. Zmarł też 53-letni mężczyzna, porwany przez strumień wody w miejscowości Gravina di Catania.

vaccine-g75dbffadd 1920
26.10.2021 17:17 USA podaje szczegóły otwarcia granic dla turystów z Europy

Władze USA po kilku tygodniach niepewności dotyczących przepisów pojawiły się szczegóły obostrzeń. Podróżni z Europy będą potrzebowali dwóch dokumentów: zaświadczenia o szczepieniu i negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Władze USA kilkanaście dni temu ogłosiły ponowne otwarcie granic dla podróżnych z Europy. Nastąpi to 8 listopada. Wciąż konieczne będzie jednak spełnienie kilku warunków, bez których przylot nie będzie możliwy.

Austria
26.10.2021 02:00 Austria wprowadza zasadę „3G" od 1 listopada. Dotyczyć będzie również turystyki zimowej

Austriackie Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w poniedziałek wieczorem rozporządzenie, zgodnie z którym wprowadzona zostaje zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani). Dotyczy ona przede wszystkim miejsc pracy, jednak odnosi się także do turystyki zimowej.Austriacki portal "Kronen Zeitung" poinformował, że „Apres-ski będzie możliwe tylko po zaszczepieniu, wyzdrowieniu lub przejściu testu PCR". Ponadto w kolejkach linowych trzeba będzie nosić maskę FFP2.

samolot
25.10.2021 23:20 Zdjęcie pasażerki samolotu wywołało burzę. „Wkurzyłoby cię to?"

Pasażer samolotu opisał na Twitterze sytuację, która spotkała go podczas lotu. Pasażerka siedząca przed nim zarzuciła swoje długie włosy w taki sposób, że opadały na siedzącej za nią osoby. Zdjęcie wywołało burzę w sieci. Incydenty na pokładzie samolotów niestety czasem się zdarzają, a niektóre zachowania pasażerów doprowadzają innych do szału. Tak było również podczas jednego z lotów na terenie USA. Anthony opublikował na swoim Twitterze wymowny wpis ze zdjęciem z samolotu przedstawiający siedzącą przed nim kobietę. Zapytał przy tym: "Wkurzyłoby cię to?".

6065383136 c09f0630af k (1)
25.10.2021 23:20 Czechy zaostrzają restrykcje na granicach. Dotyczy m.in. podróżnych z Polski

O północy z niedzieli na poniedziałek zaczęły obowiązywać nowe zasady wjazdu do Czech. Dotyczą one niezaszczepionych podróżnych z Polski, Cypru i Holandii. Kraje te od dzisiaj są traktowane jako państwa o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego.Czechy wprowadziły dodatkowe restrykcje na granicach. Dotyczą one osób podróżujących z Polski, Cypru i Holandii, którzy nie zaszczepili się przeciw COVID-19. Zmiany obowiązują od dzisiaj.

image (12)
25.10.2021 23:20 Bóbr buduje żeremie na brzegu Morskiego Oka. Pierwszy taki przypadek w historii

Nad Morskim Okiem pojawił się bóbr, który wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, zadomowił się w okolicach jeziora i prawdopodobnie planuje tu pozostać na zimę - przekazał leśniczy Grzegorz Bryniarski.Bóbr nad Morskim Okiem po raz pierwszy został zaobserwowany w połowie września tego roku. Wówczas leśniczy Grzegorz Bryniarski mówił, że „to najprawdopodobniej jeden młody osobnik, który szuka nowych terytoriów". - Obserwujemy cały czas ślady jego obecności, jednak bobra naocznie nie widzieliśmy. Podejrzewamy, że bobrowi nie uda się zbudować żeremia nad Morskim Okiem, bo nie ma tam wystarczającej ilości preferowanych przez bobry drzew liściastych - mówił wówczas leśniczy.

Turcja
25.10.2021 10:35 Turcja. Paralotniarze zderzyli się w powietrzu i wpadli do morza

Podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Gier Lotniczych w południowo-zachodniej tureckiej prowincji Mugla doszło do niebezpiecznych wypadków. Dwaj zawodnicy, którzy zderzyli się w powietrzu i wpadli do morza, trafili do szpitala. W sieci pojawiło się nagranie ze zdarzenia. Do zdarzeń doszło w niedzielę w tureckim Oludeniz, miejscu bardzo popularnym wśród paralotniarzy, podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Gier Lotniczych Air Games.

Interwenacja 23.10.21-5
24.10.2021 23:20 Pożar budynku letniskowego w Bieszczadach. „Zniszczenia są duże"

Pożar wybuchł w budynku letniskowym w miejscowości Smerek w Bieszczadach. Według informacji przekazanych przez miejscową straż pożarną zniszczenia są duże, jednak na szczęście nikt nie ucierpiał.Do zdarzenia doszło w sobotę 23.10.2021 po godzinie 4 nad ranem w budynku letniskowym w miejscowości Smerek w gminie Cisna, w Bieszczadach - informuje portal korsosanockie.pl.

Tulum, Meksyk
24.10.2021 12:07 Strzelanina w Tulum. Dwie turystki nie żyją, trzech obcokrajowców rannych

W popularnym meksykańskim mieście Tulum doszło do strzelaniny, w wyniku której zginęły dwie turystyki, a trzy inne osoby zostały ranne - donosi brytyjski "Guardian". Jak przekazano, jedną z ofiar śmiertelnych jest kalifornijska blogerka podróżnicza. Do zdarzenia doszło w środę w popularnym kurorcie Tulum, znajdującym się na południowym wschodzie Meksyku. Prokurator generalny stanu Quintana Roo przekazał, że do wymiany ognia doszło prawdopodobnie między członkami rywalizujących gangów narkotykowych.

śnieżka
24.10.2021 10:16 Temperatura odczuwalna na Śnieżce spadła do -35 stopni

W sobotę temperatura odczuwalna na Śnieżce spadła do minus 35,55 stopnia Celsjusza - poinformował Karkonoski Park Narodowy. Była ona spowodowana silnym wiatrem oraz wysoką wilgotnością powietrza.Karkonoski Park Narodowy poinformował w sobotę rano na swoim Twitterze o radykalnym spadku temperatury na Śnieżce. Spowodowany był on silnym wiatrem oraz wysoką wilgotnością powietrza.

pool-g3d47ed1d0 1280
22.10.2021 23:20 Kołobrzeg. Cztery osoby zatruły się chlorem w hotelowym basenie

Cztery osoby trafiły do szpitala po kąpieli w hotelowym basenie w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie). Według informacji przekazanych przez RMF24 doszło do podtrucia chlorem. Około 30 kolejnych osób zgłosiło, że źle się czuje.W jednym z hoteli w Kołobrzego doszło do zatrucia chlorem z basenu. Cztery osoby zostały przewiezione do szpitala, a około 30 zgłosiło złe samopoczucie.

EN 01494271 0002
22.10.2021 23:20 Zabójstwo podróżniczki Gabby Petito. Znaleziono szczątki jej narzeczonego

Znaleziono i zidentyfikowano szczątki 23-letniego Briana Laundriego, partnera zamordowanej wcześniej blogerki Gabby Petito - poinformowało Federalne Biuro Śledcze (FBI). W okolicy znajdowały się też osobiste przedmioty mężczyzny, m.in. plecak i notatnik.Sprawa zaginięcia młodej podróżniczki i blogerki Gabby Petito wstrząsnęła światem w połowie września. Dziewczyna wyruszyła w podróż po amerykańskich parkach narodowych ze swoim narzeczony, Brianem Laundriem. Chłopak z wyprawy powrócił sam.

city-street-g10102fd17 1280
22.10.2021 16:45 Tajlandia wpisała Polskę na zieloną listę. Od 1 listopada wpuszczą zaszczepionych turystów

MSZ Tajlandii opublikował na swojej stronie internetowej listę 46 krajów, których zaszczepieni obywatele od 1 listopada będą zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny po przylocie. Wśród nich znalazła się również Polska. Pierwotnie Tajlandia miała od 1 listopada wpuszczać tylko obywateli 10 krajów, wśród których znalazły się m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Chiny i USA. Tamtejszy rząd zmienił jednak decyzję i zwolni z kwarantanny obywateli 46 krajów.

tatry-g71c81d49f 1280
22.10.2021 02:00 Turysta pogryziony przez niedźwiedzia w Tatrach. Trafił do szpitala

72-letni turysta podczas spaceru Doliną Chochołowską w Tatrach napotkał niedźwiedzia. Spotkanie źle się dla niego skończyło. Ranny został przetransportowany do szpitala.Niedźwiedzie naturalnie występują w Tatrach, jednak w przypadku spotkania nie należy pod żadnym pozorem do nich podchodzić. Turysta, który chciał zrobić sobie zdjęcie ze zwierzęciem, zlekceważył jednak ten zakaz.

mountains-g263f6c9de 1280
21.10.2021 23:20 TPN ostrzega przed trudnymi warunkami na szlakach. „Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia"

Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed trudnymi silnym wiatrem w górach. - Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia - czytamy w dzisiejszym komunikacie turystycznym.Pogoda w Tatrach nie jest dzisiaj bezpieczna dla turystów. Oprócz śniegu zalegającego w wyższych partiach gór zagrożenie stanowi silny wiatr. Według prognoz sytuacja ma poprawić się w weekend.

c4b30e23-909b-4bb9-b4da-89f7997b72c5
21.10.2021 23:20 Akcja ratunkowa na Zatoce Szczecińskiej. Strażacy przez dwie i pół godziny walczyli o życie żeglarza

Na Zatoce Szczecińskiej doszło do akcji ratunkowej polickich strażaków, którzy przez dwie i pół godziny walczyli o życie żeglarza. Jacht utknął na mieliźnie. Na szczęście udało się uratować wychłodzonego mężczyznę.19 października po godzinie 20 dyspozytor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odebrał zgłoszenie o jachcie, który utknął na mieliźnie Zalewu Szczecińskiego w okolicach Trzebieży.

landscape-g26de7c7a7 1280
21.10.2021 23:20 Alert RCB przed silnym wiatrem. Nad morzem trzeba bardzo uważać

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed niebezpieczną pogodą nad morzem. SMS-y z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem zostały rozesłane do osób przebywających w części dwóch województw na północy kraju. Dziś i jutro na północy kraju pogoda nie sprzyja wycieczkom nad morze. Jeżeli jednak ktoś już tam pojechał, należy zabezpieczyć wolno stojące rzeczy, które mogłyby zostać porwane przez porywy i stanowić zagrożenie.

australia zaginięcie
21.10.2021 12:06 Australia. Zaginięcie 4-latki podczas wycieczki. Wyznaczono nagrodę za pomoc w odnalezieniu

Czteroletnia Cleo Smith zaginęła w tajemniczych okolicznościach w sobotę nad ranem na kempingu Quobba Blowholes na zachodzie Australii. Wyznaczono nagrodę w wysokości miliona dolarów za pomoc w odnalezieniu dziecka.Dziewczynka zaginęła podczas wycieczki z rodzicami na kempingu Quobba Blowholes na zachodzie Australii. Według służb najprawdopodobniej została porwana z namiotu, w którym spała.

Milonerzy
21.10.2021 02:00 Pani Hanna wykorzystała wszystkie koła ratunkowe na pytanie o Jugosławię

W ostatnim odcinku popularnego teleturnieju „Milionerzy" padło pytanie o nieistniejące już państwo - Jugosławię. Pani Hannie z Krakowa sprawiło ono jednak dużą trudność i wykorzystała na nim wszystkie koła ratunkowe.Pani Hanna rozpoczęła we wtorkowym odcinku, jednak po udzieleniu poprawnych odpowiedzi na trzy pytania, czas programu dobiegł końca. Kontynuowała więc grę w następnym odcinku.

calvin-hanson-POqJeWrVfnU-unsplash (2)
21.10.2021 02:00 Słowacja zaostrza restrykcje covidowe. Możliwe ponowne zamknięcie hoteli i restauracji

W związku ze skokiem zakażeń koronawirusem, w 10 z 79 słowackich powiatów od poniedziałku obowiązywać będą najsurowsze środki przeciwepidemiczne. Dotyczy to przede wszystkim regionów położonych przy granicy z Polską.20 października Słowacja odnotowała 3480 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu doby. Jest to najwyższy wynik od marca br., gdy w tym kraju rozpoczynała się druga fala pandemii.

windfluechter-gc6faee773 1280
20.10.2021 23:20 IMGW wydało ostrzeżenia przed wichurami. Szczególnie niebezpiecznie może być w górach

IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą na południu i zachodzie kraju. Ogłoszono alerty meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia dla większości kraju, które obowiązywać będą od jutra rano. Część z nich ważna jest jednak od dzisiaj.Pogoda w niektórych częściach Polski może być niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia dla większości kraju. Szczególnie trzeba będzie uważać w górach oraz nad morzem, gdzie zapowiadany jest sztorm.

hotel gołębiewski
20.10.2021 23:20 Największy hotel w Polsce już prawie gotowy. Padła data otwarcia

Hotel Gołębiewski w Pobierowie jest już prawie gotowy i pierwszych gości będzie mógł przyjąć w czerwcu 2022 r. - poinformował portal Bankier.pl. Obiekt zmienił nadmorski krajobraz niewielkiej miejscowości, wzbudzając przy tym niemałe kontrowersje. Hotel początkowo miał zostać otwarty w ubiegłym roku, jednak na przeszkodzie stanęła pandemia. Zgodnie z obecną wersją obiekt ma być gotowy w pierwszej połowie 2022 r., a pierwsi goście zostaną przyjęci w czerwcu.

zakopane
20.10.2021 23:20 Nielegalny parking w Zakopanem. „Może skończyć się wizytą w sądzie"

Mieszkańcy Zakopanego są oburzeni parkingami powstającymi na dawnych łąkach i pastwiskach dla owiec. Okazuje się, że taki proceder jest nielegalny, a właściciel gruntu może stanąć przed sądem.Na łamach Tygodnika Podhalańskiego ukazało się zdjęcie autorstwa mieszkańca Zakopanego. Przedstawia ono dziki, nielegalny parking znajdujący się na niedawnym pastwisku dla owiec na terenie łąki pod Nosalem.

wulkan
20.10.2021 23:20 Erupcja wulkanu Aso na japońskiej wyspie Kiusiu. Ewakuowano 16 wspinaczy

W środę rano doszło do wybuchu wulkanu Aso na japońskiej wyspie Kiusiu. Konieczna była ewakuacja 16 wspinaczy, którzy w momencie erupcji znajdowali się w jego okolicy. Według prognoz popiół ma opadać z wulkanu na pobliskie miejscowości przez kilka godzin. Wybuch największego wulkanu w Japonii nastąpił o godz. 11.43 czasu lokalnego (w Polsce była wtedy godz. 4.43 w środę). Japońska Agencja Meteorologiczna podała, że do erupcji doszło w kraterze Nakadake 1.Według informacji podanych przez dziennik "Mainichi" Góra Aso wyrzuca popioły wulkaniczne. W chwili erupcji na wulkanie znajdowało się 16 wspinaczy, którzy zostali ewakuowani, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

samolot (3)
20.10.2021 10:53 Katastrofa lotnicza w USA. Na pokładzie było 21 osób

W USA doszło do katastrofy lotniczej. Samolot przewożący 21 osób rozbił się krótko po stracie z lotniska w Houston, w Teksasie i stanął w płomieniach. Najmłodszy z pasażerów miał 10 lat.Do katastrofy lotniczej doszło we wtorek 19 października na lotnisku w Houston w USA. Wypadkowi uległa prywatna maszyna należąca do McDonnella Douglasa. Na jej pokładzie znajdowało się 21 osób.Według informacji przekazanych stacja CBS, samolot podczas startu, zamiast wzbić się w powietrze, staranował płot okalający lotnisko Houston Executive Airport. Samolot po staranowaniu ogrodzenia zatrzymał się na sąsiadującej z lotniskiem drodze i stanął w płomieniach.

246420789 10159319815037332 7620287950253705702 n
19.10.2021 23:20 Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed silnym wiatrem. W górach zawieje halny

Polscy Łowcy Burz na swoim Facebooku opublikowali prognozę pogody na najbliższe kilka dni. Mimo zapowiadanego ocieplenia nie uda się niestety uniknąć silnego wiatru, który może wystąpić na południu kraju.Jesienna pogoda może jeszcze zaskoczyć. Według synoptyków środa i czwartek mają przynieść ocieplenie i przyjemną aurę. Niestety nie potrwa ona jednak długo - już w piątek na południu kraju wystąpić może silny wiatr.

Śnieżnik - pozostałość po wieży PL
19.10.2021 23:20 Tłumy turystów na Śnieżniku. Przed laty doszło tam do wybuchu, teraz powstaje tam kontrowersyjna budowla

Sudety w miniony weekend cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem turystów, którzy chętnie odwiedzili tamtejsze schronisko. Obok wznosi się wieża widokowa, wzbudzająca olbrzymie kontrowersje. Ciekawostką jest, że jej pierwowzór został wysadzony w powietrze.W miniony weekend Sudety cieszyły się ogromną popularnością wśród turystów. Szczególnie oblegany był Śnieżnik, zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim. Jest to najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie Sudetów Wschodnich i w Masywie Śnieżnika.

road-g4906bd188 1280
19.10.2021 23:20 Media: Mieszkańcy Tajlandii nie chcą otwarcia kraju dla turystów

Większość mieszkańców Tajlandii nie chce otwarcia kraju dla zagranicznych turystów, w obawie przed wzrostem liczby zakażeń koronawirusem - poinformował singapurski dziennik "The Straits Times", powołujący się na ostatnie badanie opinii publicznej.Premier Tajlandii Prayuth Chan-ocha w zeszłym tygodniu ogłosił plan zniesienia od 1 listopada obowiązkowej kwarantanny dla w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Decyzja nie podoba się jednak większości mieszkańców - podaje singapurski dziennik.

grecja
19.10.2021 23:20 Trzęsienie ziemi w Grecji. Było wyczuwalne m.in. w Turcji i Izraelu

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 st. w skali Richtera wystąpiło w greckiej miejscowości Faliraki na wyspie Rodos, która jest bardzo popularna wśród turystów. Wstrząsy wyczuwalne były również w innych krajach.We wtorek rano w greckiej miejscowości Faliraki wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 st. w skali Richtera. Jak poinformował Reuters, wstrząsy odczuwalne były w całym Izraelu, w Turcji, na Cyprze, a nawet w Kairze.

246481430 243567991149036 8193906554221922958 n
19.10.2021 23:20 Ratownicy GOPR poszukiwali turysty w Beskidach. Okazało się, że spał w hotelu

38-letni turysta z Kielc podczas wycieczki w Beskidy schodząc ze szczytu Luboń Wielki odłączył się od grupy. Okazało się, że zakwaterował się w hotelu nie informując przy tym nikogo o swoim miejscu pobytu.Turysta odłączył się od grupy podczas wyprawy w Beskidy. Przez pół nocy poszukiwało go ponad 30 ratowników GOPR z psami tropiącymi oraz policjanci – poinformował w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

airport-ge6efd47f3 1280
17.10.2021 23:20 Jaki wpływ na nasze decyzje podróżnicze mają znaki zodiaku? Powstało specjalne zestawienie

Jedna z największych porównywarek w branży turystycznej zbadała, jaki wpływ na nasze decyzje podróżnicze mają znaki zodiaku. Wyniki mogą zaskoczyć lub zainspirować do kolejnej wycieczki.Chociaż wiele osób zapiera się, że nie wierzy w horoskopy, z całą pewnością większość chociaż raz zajrzała co kryje się pod jego znakiem zodiaku. Obserwując ten trend wyszukiwarka lotów kiwi.com przygotowała specjalne badanie.

mountains-g0927843db 1280
17.10.2021 23:20 Tragedia na szlaku w Pieninach. Nie żyje turysta

W Pieninach doszło do tragicznego zdarzenia z udziałem turysty. Mężczyzna stracił przytomność, doszło do zatrzymania krążenia. Mimo trwającej ponad godzinę reanimacji nie udało się go uratować.Tygodnik Podhalański poinformował o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło w miniony piątek w Pieninach. Ratownicy GOPR ponad godzinę prowadzili reanimację, niestety turysty nie udało się uratować.

EN 01497472 1894
17.10.2021 10:29 Odwołane loty na La Palmę. Powodem zwiększona emisja popiołów wulkanicznych

W sobotę loty na La Palmę zostały zawieszone z powodu nasilającej się emisji popiołów z Cumbre Vieja - poinformowała spółka Aena, odpowiedzialna za obsługę hiszpańskich lotnisk. Wczoraj nie odbył się żaden z 33 zaplanowanych lotów. Linia lotnicza Binter odwołała połączenia z wyspą do godziny 13 w niedzielę.W związku z erupcją wulkanu Cumbre Vieja i wiążącą się z nią emisją pyłów, lotnisko na La Palmie co jakiś czas musi zostać zamknięte na kilka godzin. Taka sytuacja miała miejsce również wczoraj.

Albania
17.10.2021 02:00 Albania. Odnaleziono ciała czterech turystów w hotelowej saunie

W nadmorskiej miejscowości Qerret, położonej w zachodniej części Albanii, policja odnalazła w piątek wieczorem ciała czterech turystów. Jak poinformowano, przyczyną śmierci było uduszenie.Albańska policja poinformowała o znalezieniu ciał czterech turystów, którzy wypoczywali nadmorskiej miejscowości Qerret, położonej w zachodniej części kraju.

Morskie Oko
16.10.2021 23:20 Na dnie Morskiego Oka spoczywa wrak. Nie wszyscy turyści zdają sobie sprawę

Morskie Oko jest jednym z najczęściej odwiedzanych punktów w Tatrach, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę co spoczywa na jego dnie. Łódź "Syrena" przed laty służyła do przewozu turystów poprzez taflę największego jeziora w polskich Tatrach.Łódź „Syrena” przed laty służyła do przewozu turystów poprzez taflę Morskiego Oka. Uważano ją za zaginioną przez długie lata, jednak została odnaleziona 6 lat temu przez nurków TOPR przy okazji działań szkoleniowych.

Tatry (6)
16.10.2021 23:20 Blogerka opisała nieodpowiednie zachowanie turystów wobec zwierząt w Tatrach

Blogerka zajmująca się psami opisała sytuację, która spotkała ją podczas ostatniej wyprawy w Tatry. Według jej relacji turyści byli bardzo natarczywi wobec szczeniaka, który pomagał wypasać owce, chociaż zwierzę kompletnie nie zwracało na nich uwagi.Jedna z autorek strony „O psie mowa" spotkała w Tatrach Górala wypasającego swoje owce. Pomagało mu w tym pięć jego psów, w tym jeden szczeniak, który dopiero uczył się fachu. Według jej relacji, zarówno psy jak i podejście mężczyzny do czworonogów nie wzbudzały żadnych zastrzeżeń, w przeciwieństwie do zachowania turystów.

Bali
16.10.2021 12:42 Trzęsienie ziemi na Bali. Nie żyją co najmniej trzy osoby

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,8 nawiedziło w sobotę rano czasu lokalnego wyspę Bali - poinformował indonezyjski urząd ds. klęsk żywiołowych. Do tej pory poinformowano o trzech ofiarach śmiertelnych, jednak w ocenie lokalnych władz bilans ofiar może wzrosnąć.Na popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspie Bali doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,8. W wyniku wstrząsów zginęły trzy osoby, w tym dwie po osunięciu się ziemi w regencji Bangli, a jedna w portowym miasteczku Karangasen.

samolot
15.10.2021 15:07 36-godzinny lot do Hongkongu. Pasażerowie musieli spędzić noc w samolocie

Samolot Boeing 777-336ER linii British Airways miał dolecieć po ok. 11 godzinach z lotniska London Heathrow do portu w Hongkongu. Podróż ostatecznie trwała jednak ponad trzy razy tyle, a 100 pasażerów i załoga byli uwięzieni na pokładzie przez 36 godzin.Do zdarzenia doszło w sobotę, 9 października, kiedy burza tropikalna panująca na Morzu Południowochińskim kompletnie sparaliżowała ruch samolotów na lotnisku w Hongkongu. Piloci podchodzili do lądowania w Hongkongu dwukrotnie, jednak okazało się to niemożliwe. Ostatecznie samolot został skierowany na lotnisko w Manili, gdzie wylądowali bez żadnych komplikacji w niedzielę po południu. Niestety, problemy zaczęły się również po wylądowaniu na Filipinach.

calves-gbf65e87a9 1280
15.10.2021 13:16 Kolejka na Kasprowy Wierch nieczynna do 5 listopada

Kolejka na Kasprowy Wierch od 18 października do 5 listopada będzie nieczynna z powodu cyklicznego przeglądu technicznego w ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych.Cykliczne jesienne prace konserwacyjne kolei i urządzeń w ośrodkach Grupy PKL rozpoczęły się w tym roku się ośrodka turystycznego na Kasprowym Wierchu. Potrwają od 18 października do 5 listopada.

Grecja
15.10.2021 10:51 Podtopienia w Grecji. Zalana stolica i turystyczne wyspy

Silne burze, które w ostatnim czasie przeszły nad Grecją, spowodowały podtopienia setki domów w Atenach. Ludzie ewakuowani byli z wysp Eubea oraz Korfu, gdzie osoby chroniły się na dachach domów.Grecja latem zmagała się z serią pożarów, które dotknęły szczególnie wyspę Eubea. Obecnie odnotowywane tam są jednak silne burze, które doprowadziły do podtopień również na wyspie Korfu oraz w Atenach.

kreta
12.10.2021 12:25 Bardzo silne trzęsienie ziemi na Krecie. "Wstrząs mocno odczuwalny na powierzchni ziemi"

Kretę nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi. Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) poinformowała, że wstrząsy osiągnęły magnitudę 6,3, jednak dane mogą jeszcze ulec zmianie.Trzęsienie ziemi na Krecie wydarzyło się we wtorek ok. 9:30 czasu lokalnego u wybrzeży południowo-wschodniej części greckiej wyspy.

FBXNd3BWEAEJrF6
12.10.2021 11:07 8-letnia Julia zaginęła w czeskich górach. Trwają poszukiwania dziewczynki

Podczas wycieczki w czeskie góry 8-letnia Julia z Berlina zniknęła z oczu swoim rodzicom. Dziewczynka zaginęła na pograniczu Bawarii i Czech. W poszukiwania zaangażowanych jest kilkaset osób z Czech i Niemiec. Dziewczynka wybrała się z rodzicami, bratem i kuzynem na wycieczce na górze Čerchov, który jest najwyższym szczytem Lasu Górnego Palatynatu. Dziecko zaginęło jednak bez śladu.

Morskie oko
12.10.2021 10:11 Kamery uchwyciły mroźny poranek w Tatrach. TPN ostrzega przed warunkami

Zimowa aura w Tatrach panuje już od pewnego czasu, jednak teraz zaczęła przenosić się również w niższe partie gór. Dobrze widać to na kamerach TOPR. TPN ostrzega przed trudnymi warunkami na szlakach.Na stronie internetowej Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zobaczyć można obraz z kamer umieszczonych w różnych częściach Tatr, m.in. przy Morskim Oku, w Dolinie Pięciu Stawów, czy na Kasprowym Wierchu. Warto sprawdzić je, zanim wyjdzie się na szlak.

śnieg w Chorwacji
11.10.2021 17:56 Zima na południowym wschodzie Europy zaskoczyła turystów. W Rumunii i Chorwacji spadł śnieg

Zima nadeszła do krajów na południowym wschodzie Europy. 10 centymetrów śniegu spadło w górzystych regionach Rumunii, a niezebrane z sadów jabłka pokryła biała warstwa. Pogoda zmieniła się również w niektórych regionach Chorwacji.Chociaż kalendarzowa zima jeszcze daleko, w niektórych częściach Europy już spadł pierwszy w tym sezonie śnieg. Zimniej zrobiło się już w Rumunii i Chorwacji, gdzie śnieg nie jest co prawda niczym dziwnym, jednak w tym roku pojawił się wyjątkowo wcześnie.

Giewont
11.10.2021 15:56 Tłumy na Giewoncie w drugą sobotę października. Zdjęcie w sieci

W minioną sobotę na Giewoncie zobaczyć można było tłumy turystów. Zdjęcie pojawiło się na profilu "Aktualna sytuacja w Tatrach" na Facebooku.Giewont jest jednym z najbardziej znanych szczytów w Tatrach. Wyróżnia go przede wszystkim charakterystyczny kształt oraz znajdujący się na szczycie krzyż. W minioną sobotę "Śpiącego Rycerza" odwiedziły prawdziwe tłumy.

samolot
11.10.2021 14:20 Samochód wjechał na niemieckie lotnisko. Samolot Ryanair przerwał lądowanie

Samolot Ryanair przerwał lądowanie po tym, jak samochód nagle przebił płot lotniska i zaczął jechać wprost na pas startowy w Weeze w Niemczech. Władze lotniska wstrzymały ruch lotniczy i wezwały służby ratunkowe. Samolot pasażerski linii Ryanair został zmuszony do przerwania manewru lądowania po tym, jak na lotnisko wjechał samochód kierowany przez 59-latka. Władze portu z obawy przed zagrożeniem terrorystycznym wstrzymały ruch lotniczy.

beskidy (1)
11.10.2021 12:37 Nietrzeźwi turyści zgubili się w Beskidach. Interweniował GOPR

W ubiegły weekend w Beskidach doszło do dwóch wypraw ratunkowych, w których konieczna była pomoc nietrzeźwym turystom. - Nigdy nie oceniamy, wypadek może zdarzyć się każdemu, ale często można mu zapobiec - relacjonują ratownicy GOPR.Beskidy cieszą się dużą popularnością również poza sezonem. Często bywają również kierunkiem grupowych wypraw, czasem zakrapianych alkoholem. Tylko w ubiegły weekend ratownicy musieli dwukrotnie interweniować w sprawie nietrzeźwych turystach.

lot (1)
11.10.2021 10:58 Polscy turyści utknęli na lotnisku w Turcji. Ich lot opóźnił się kilkanaście godzin

Około 200 Polaków przez kilkanaście godzin koczowało na lotnisku w Antalyi po tym, jak ich samolot zepsuł się podczas startu. Następnie wiele razy zmieniano godziny wylotu, przez co zamiast przed godz. 11:00, turyści opuścili port lotniczy po północy - informuje Polsat News.Wakacje w Turcji dla grupy turystów z Polski miały swój nieprzyjemny finał na lotnisku w tureckiej Antalyi. Około 200 osób z naszego kraju musiało przez kilkanaście godzin czekać na wylot swojego samolotu.

rosja
10.10.2021 12:04 Katastrofa lotnicza w Rosji. Nie żyje co najmniej 15 osób

Co najmniej 15 osób zginęło wskutek rozbicia się niewielkiego samolotu w Rosji podczas rutynowego lotu szkoleniowego. Katastrofa miała miejsce w pobliżu Mienzielińska w Tatarstanie na lotnisku należącym do miejscowego aeroklubu.Katastrofa lotnicza w pobliżu rosyjskiego Mienzielińska wydarzyła się w niedzielę o godz. 9:23 czasu miejscowego (godz. 8:23 w Polsce). Agencja Itar-Tass podała, niewielki turbośmigłowy samolot pasażerski L-410 zniknął z radarów i wieża straciła z nim łączność.

samolot
10.10.2021 11:07 Awaryjne lądowanie samolotu w Nowym Jorku. Jeden z pasażerów został zatrzymany przez policję

Samolot Republic Airways musiał w sobotę po południu awaryjnie lądować na nowojorskim lotnisku LaGuardia z powodu potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa. Jeden z pasażerów został zatrzymany przez policję.Nowojorskie media poinformowały o incydencie, który miał miejsce na pokładzie samolotu Republic Airways lot 4817 z Indianapolis. Ok. godziny 15 lokalnego czasu maszyna bezpiecznie wylądowała na lotnisku.

tatrzańska niagara
08.10.2021 16:23 Zdjęcia "Tatrzańskiej Niagary" robią furorę. TPN jednak ostrzega

Pogoda sprzyja tworzeniu się niezwykłych zjawisk. Portal Tatromaniak opublikował na Facebooku nagranie autorstwa pana Jakuba, na którym widać tzw. tatrzańską Niagarę. TPN ostrzega jednak, że chmury mogą zapowiadać nadejście silnego wiatru.Pogoda w Tatrach od kilku dni jest bardzo wietrzna, co nie sprzyja górskim wędrówkom. Dzięki niej można zaobserwować jednak niecodzienne zjawiska na niebie. Wczoraj pisaliśmy o wale fenowym, a dzisiaj media społecznościowe obiegło zdjęcie tzw. tatrzańskiej Niagary.

greece-g9e1744254 1280
08.10.2021 14:36 Grecja łagodzi restrykcje dla osób zaszczepionych

Grecja odchodzi od nakazu noszenia maseczek, godziny policyjnej, zakazu przemieszczania się. Możliwe będą nawet taneczne imprezy na terenie całego kraju. Warunkiem jest przyjęcie szczepienia przeciw Covid-19.W Grecji covidowe ograniczenia zniesione zostaną od soboty 9 października. Dotyczy to jednak jedynie osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi.

high-tatras-gd84849c5f 1280
08.10.2021 12:36 Słowacja chce zakazać samochodów spalinowych w Tatrach. Zapowiadają rewolucję transportową

Słowacja rozważa wprowadzenie zakazu wjazdu dla samochodów spalinowych w rejon Tatr Wysokich. W zamian ministerstwo zaoferuje nowe ścieżki spacerowe i rowerowe i ekologiczną komunikację zbiorową. Możliwość wjazdu będą miały jedynie pojazdy elektryczne.Wielu turystów decyduje się na wyjazd w Tatry własnym samochodem, co jednak stanowi problem dla lokalnych władz, mieszkańców oraz klimatu. Poza brakiem miejsc parkingowych i zostawianiu pojazdów w miejscach niedozwolonych, spaliny powodują powiem zanieczyszczenie powietrza.Władze Słowacji zapowiedziały więc utworzenie w rejonie Tatr Wysokich strefy bezemisyjnej. Projekt nie będzie opierał się jednak na samym zakazie wjazdu dla samochodów spalinowych. Własny pojazd będzie można zostawić bowiem na wielopoziomowym parkingu, z którego będzie można się przesiąść do ekologicznej komunikacji zbiorowej.

hotel-g030490e51 1280
08.10.2021 10:55 Wyspy Kanaryjskie luzują restrykcje w hotelach. Certyfikat szczepień nie będzie już potrzebny

Władze Wysp Kanaryjskich zdecydowały, że dokumentów potwierdzających pełne zaszczepienie przeciw COVID-19 nie będą już konieczne w hotelach. Przestaną być również wymagane inne certyfikaty i testy potwierdzające brak infekcji koronawirusem.Eliminowanie restrykcji to efekt środowego porozumienia władz archipelagu Wysp Kanaryjskich z czterema największymi związkami zawodowymi branży turystycznej - wynika z opublikowanej w czwartek przez dziennik "Canarias7" wypowiedzi Yaizy Castilli, odpowiedzialnej w tamtejszym rządzie za turystykę.

samolot
07.10.2021 13:47 Awantura na pokładzie samolotu do Gdańska. Obsługa przywiązała pasażera do fotela

Na pokładzie samolotu lecącego do Gdańska doszło do awantury z udziałem dwóch mężczyzn, którzy rzucili się na siebie z pięściami. Jeden z nich musiał zostać unieruchomiony przez załogę.W związku z incydentem na pokładzie samolotu na lotnisku na agresywnych pasażerów czekali już funkcjonariusze Straży Granicznej z Zespołu Interwencji Specjalnych.

Śnieżka
07.10.2021 12:17 Groźny wypadek na Śnieżce. Pomogli inni turyści

Na Śnieżce w Karkonoszach doszło do niebezpiecznego wypadku. Na pomoc rannemu turyście ruszył policjant z Międzyrzecza wraz z partnerką oraz inne osoby znajdujące się na szlaku. Dzięki zaangażowaniu wszystkich osób sytuacja zakończyła się szczęśliwie.Do groźnego wypadku w niedzielę doszło w niedzielę 3 października na szlaku prowadzącym na szczyt Śnieżki. Szczegóły zdarzenia opisała w środę Komenda Wojewódzka Policji w Zielonej Górze.

Wenecja
07.10.2021 10:48 Powodzie w Wenecji. Woda wdarła się na plac św. Marka

Wenecja po raz kolejny została zalana przez wodę. Acqua alta, czyli "wysoka woda", napłynęła do miasta we wtorek. Zainstalowane w zeszłym roku specjalne zapory przeciwpowodziowe się nie uruchomiły. Słynny plac Świętego Marka w Wenecji we wtorek został częściowo zalany. Zjawisko zwane acqua alta ("wysoka woda") jest regularnie powracającym problemem, zwłaszcza o tej porze roku. Zjawisko wywołuje różnica ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku oraz silne porywy wiatru. Doprowadzają one do napędzania w stronę lądu masy wody i sprawiają, że woda podczas odpływu nie może się wycofać z powrotem do morza.

szczepienia
06.10.2021 17:18 Kolejna linia lotnicza wpuści na pokład tylko zaszczepionych. „Decyzja wchodzi natychmiastowo"

Malezyjska linia lotnicza AirAsia zdecydowała, że dorośli pasażerowie, wsiadający na pokład samolotu, muszą być zaszczepieni przeciw COVID-19. Według Reutersa jest to jedno z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń nałożonych przez linie lotnicze. Obowiązek szczepienia przed podróżą samolotem ogłosiły już wcześniej australijskia linia Quantas oraz nowozelandzka Air New Zealand. Teraz dołącza do nich AirAsia.

wizz air
06.10.2021 16:25 Szef Wizz Aira do Morawieckiego: Ceny biletów mogą wzrosnąć o 30 procent

Prezes Wizz Air József Váradi napisał list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w związku z zapowiadaną podwyżką tzw. opłaty terminalowej. Stwierdził, że dla pasażerów oznaczałaby ona wzrost cen biletów o 30 proc.Prezes Wizz Air w liście do premiera skrytykował zapowiadaną przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej podwyżkę tzw. opłaty terminalowej, czyli stawki pobieranej na każdym lotnisku za obsługę samolotów podczas startu i lądowania.

Tatry
06.10.2021 14:15 Tatry. Dwa młode niedźwiedzie straciły życie w ciągu niecałej doby

Dwa młode niedźwiedzie straciły życie po słowackiej stronie Tatr w ciągu jednej doby. Pierwszy z nich został uśpiony po tym, jak wyjadał resztki ze śmietnika przy lotnisku w Popradzie, a drugi zginął potrącony przez pociąg.Na Słowacji żyje ok. 1000 niedźwiedzi, a w Polsce jest ich niemal 10 razy mniej. Za naszą południową granicą temat odstrzeliwania lub usypiania zwierząt budzi wielkie kontrowersje. Niedawno doszło tam do śmierci dwóch młodych osobników.

gdzie kupić tanio USD
06.10.2021 13:58 Za garść dolarów nie tylko do USA… gdzie kupić tanio USD?

Dolar amerykański jest najczęściej wymienianą walutą na świecie. Jest walutą nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale także 12 innych państw. Jest to jednostka pieniężna z długim stażem, jednak nie najdłuższym. Mimo że kurs dolara w stosunku do PLN nie należy do najniższych, to jednak jeszcze 200 lat temu cena dolara była znacznie wyższa, a sama waluta miała dużą wartość nabywczą. Jednak mimo wszystko USD jest dzisiaj walutą na tyle uniwersalną, że jest akceptowany jako środek płatniczy w wielu zakątkach świata.

wulkan
06.10.2021 12:14 Wulkan na włoskiej wyspie budzi się po 130 latach. Wprowadzono żółty alert

Na włoskiej wyspie Vulcano, położonej na Morzu Tyrreńskim, zaobserwowano większą aktywność sejsmiczną wulkanu. - Ci, którzy znają wyspę, wiedzą, że nigdy wcześniej tego nie zaobserwowano - pisze napisał na Twitterze Marco Pistolesi, profesor wulkanologii na Uniwersytecie w Pizie.We Włoszech wydano żółty alert dla mieszkańców Wysp Liparyjskich, aby zachowali szczególną ostrożność. Na wyspie Vulcano budzi się kolejny wulkan, który może wybuchnąć po raz pierwszy od 130 lat.

Rysy
06.10.2021 10:37 Szlak na Rysy ponownie otwarty dla turystów

Szlak na odcinku Czarny Staw pod Rysami - Rysy od środy 6 października jest ponownie otwarty dla turystów - taką informację podał za pośrednictwem Facebooka Tatrzański Park Narodowy.Czerwony szlak turystyczny na odcinku: Czarny Staw pod Rysami – Rysy pozostawał zamknięty w obu kierunkach od 1 września. Jest to jedna z najpopularniejszych tras w polskich Tatrach. Przez cały ten okres pracownicy parku remontowali m.in. stopnie wykute w skale, wymieniali sztuczne ułatwienia na nowe, a także poprawiali mocowania tamtejszych łańcuchów. Teraz w końcu prace dobiegły końca, a turyści mogą powrócić na szlak.

martwe ryby puck
05.10.2021 12:53 Setki martwych ryb w Zatoce Puckiej. „Sprawę zgłosiliśmy już wszędzie gdzie się dało"

Setki martwych ryb odkryto w porcie jachtowym w Pucku. Odkrycia dokonali czytelnicy „Dziennika Bałtyckiego", który jako pierwszy poinformował o sprawie. Urzędnicy badają, czy śmierć zwierząt spowodowana jest lokalną eko katastrofą, czy jest np. ubocznym efektem pracy rybaków.Martwe ryby odkryto w poniedziałkowe przedpołudnie w porcie jachtowym w Pucku. Według relacji czytelników „Dziennika Bałtyckiego", na dnie Zatoki Puckiej, po wewnętrznej stronie falochronu widać grupę białych korpusów.

Australia
05.10.2021 10:12 Zagraniczni turyści nie odwiedzą Australii przed końcem 2021 roku

Premier Australii Scott Morrison zapowiedział podczas wtorkowej konferencji, że zagraniczni turyści nie odwiedzą tego kraju przed końcem 2021 roku. Proces otwarcia granic ma rozpocząć się jeszcze w listopadzie, jednak priorytet będą mieli Australijczycy, a po nich zagraniczni studenci i wykwalifikowani pracownicy.Australia od samego początku pandemii pozostaje niedostępna dla zagranicznych turystów. Według zapowiedzi tamtejszego rządu będzie mogło się to zmienić dopiero w przyszłym roku.