Turysci.pl
beskidy (1)

fot. GOPR Beskidy

Nietrzeźwi turyści zgubili się w Beskidach. Interweniował GOPR

22 Października 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W ubiegły weekend w Beskidach doszło do dwóch wypraw ratunkowych, w których konieczna była pomoc nietrzeźwym turystom. - Nigdy nie oceniamy, wypadek może zdarzyć się każdemu, ale często można mu zapobiec - relacjonują ratownicy GOPR.

Beskidy cieszą się dużą popularnością również poza sezonem. Często bywają również kierunkiem grupowych wypraw, czasem zakrapianych alkoholem. Tylko w ubiegły weekend ratownicy musieli dwukrotnie interweniować w sprawie nietrzeźwych turystach.

śnieg w Chorwacji

Zima na południowym wschodzie Europy zaskoczyła turystów. W Rumunii i Chorwacji spadł śnieg

CZYTAJ DALEJ

Turysta zgubił się w Beskidach w środku nocy

Ratownik pełniący dyżur w CSR Szczyrk w nocy z piątku na sobotę otrzymał zgłoszenie o problemach mężczyzny przy zejściu z Błatniej do Jaworza Nałęża po imprezie firmowej.

- Zgodnie z informacjami przekazanymi przez osobę zgłaszającą 25-latek był ubrany nieadekwatnie do warunków pogodowych (temperatura ok. -2 st. C), nie posiadał oświetlenia, schodząc sam prawdopodobnie szlakiem harcerskim stracił orientację w terenie i nie miał siły iść dalej. Kontakt urwał się ok godz. 1:30, mimo że telefon był w zasięgu - relacjonuje GOPR.

W pierwszej kolejności na miejsce wysłano patrol z SR Klimczok. Zespół rozpoczął poszukiwania w rejonie Błatniej. O godz. 2:30 ratownicy otrzymali SMS ratunkowy, a w teren wyruszyły kolejne zespoły.

Jeden z zespołów odnalazł poszukiwanego ok. godz. 4:30 w stanie mocnego wychłodzenia z utrudnionym kontaktem. Poszkodowanemu udzielono pierwszej pomocy, a następnie ewakuowano go karetką terenową GOPR w dolinę. Tam został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego i rodzinie.

Kolejny incydent z nietrzeźwym turystą

Do podobnego incydentu doszło również w niedzielę. Dyżurni z Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku zostali powiadomieni przez Policję w Wiśle o zaginięciu 63-letniego mężczyzny. Ostatni raz był on widziany na Cieńkowie Niżnym, gdzie o godz. 20:00 poprzedniego dnia rozstał się z grupą znajomych i nie powrócił do miejsca zamieszkania.

Do akcji ratunkowej natychmiast ruszyły patrole Grupy Beskidzkiej GOPR, które przeszukiwały rejon od Cieńkowa na południe do Zapory w Wiśle Czarne. Jeden z nich natrafił na obuwie poszukiwanego.

Mężczyznę udało się odnaleźć ok. 12:30. Był przytomny, mocno wychłodzony, splątany i z urazem głowy. Ratownicy po zabezpieczeniu medycznym przetransportowali go do miejsca przekazania Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

- Niestety w obydwóch przypadkach poszkodowani byli pod wpływem alkoholu. Z uwagi na panujące temperatury, które nocą przy gruncie spadają poniżej zera, mogą mówić o ogromnym szczęściu. Tym razem zdążyliśmy. Apelujemy o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie w górach - przekazuje GOPR.

W obu akcjach ratowniczych łącznie udział wzięło 24 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, Turysci.pl

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >