Turysci.pl
tatry-2637160 1280

fot. Pixabay/ DzidekLasek

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

4 Października 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Coraz częściej dochodzi do przypadków łamania zakazu wstępu dla zwierząt w Tatrach. Często turyści zabierają ze sobą psy czy koty z kwater, w których mieszkają. - Później zwierzęta były porzucane w górach. W ostatnim czasie mieliśmy kilkanaście takich przypadków - podkreśla Grzegorz Lorek z TPN.

Na tatrzańskich szlakach turyści coraz częściej zostawiają nie swoje zwierzęta, które z kwater zabrali na wycieczkę. Tylko w ostatnim czasie TPN odnotował kilkanaście takich przypadków.

wulkan

Ewakuacja na wyspie La Palma. Polka zdradza szczegóły: „Ludzie nie wiedzieli, co mają robić"

CZYTAJ DALEJ

Turyści zostawiają zwierzęta w Tatrach

Pod koniec sierpnia pisaliśmy o kocie porzuconym na Czerwonych Wierchach, którego dzień później znaleźli tam przypadkowi turyści i zabrali go ze sobą. Przekazali go pracownikom kolejki na Kasprowy Wierch, którzy dali nam znać strażnikom z TPN. Okazało się, że zwierzę zabrali spod domu w Kościelisku goście.

Niestety, przypadek nie jest pojedynczy. Na Wierchu Porońcu koloniści, będący pod opieką osób starszych, chcieli wziąć ze sobą na szlak psa, którego zabrali z jednej ze spiskich wiosek. Zwierzę przyjechało razem z nimi autobusem.

- Osoby sprzedające bilety na wejście do parku zorientowali się, że jest pies i nie wpuścili go na szlak, więc koloniści zostawili go na Wierchu Porońcu, nie dbając o to, co się z nim stanie - mówi Tygodnikowi Podhalańskiemu Grzegorz Lorek, zastępca komendanta straży Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pies został zabrany przez pracowników parku do leśniczówki. Według ich relacji grupa „nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka". Udało się jednak wywnioskować, która to może być miejscowość. Po wykonani kilku telefonów właściciel zwierzęcia został odnaleziony.

Strażnicy szukają właścicieli zwierząt

Strażnik w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim wytłumaczył, że w takich sytuacjach pomocne jest, jeśli pies czy kot mają obróżkę z adresem czy telefonem właściciela. Pracownicy parku za pomocą czytnika sprawdzają również, czy zwierzę posiada czip.

Niestety, jeżeli pracownikom parku nie uda się znaleźć właściciela, zwierzą odbierają strażnicy miejscy, a następnie trafia ono do schroniska. Lorek zalecił więc turystom, aby odganiali zwierzęta lub wracali z nimi do kwatery, jeżeli te idą za nimi na wycieczkę.

Strażnik zaapelował również do właścicieli kwater i pensjonatów, aby odpowiednio zaopiekowali się swoimi domowymi zwierzętami, głównie kotami i psami, które są najczęściej zabierane przez turystów na wycieczki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24, Twitter, Rzeczpospolita

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >