Turysci.pl
243118221 4363295637093424 7185430488601587540 n

fot. Facebook/ Anna Tybor skialpinistka

Anna Tybor zdobyła Manaslu. Zjeżdża ze szczytu na nartach jako pierwsza Polka

29 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wspaniałe wieści dotarły do Polski prosto z Himalajów. Annie Tybor oraz towarzyszącym jej wspinaczami z Włoch udało się zdobyć Manaslu. Ekipa zjedzie ze szczytu na nartach, a kobieta ma szansę zostać pierwszą Polką, która tego dokona.

Anna Tybor wraz ze swoją ekipą udała się w Himalaje, aby zdobyć ośmiotysięcznik Manaslu, a następnie zjechać z niego na nartach. Pierwsza część wyprawy już za nią.

Himalaje. Anna Tybor z ekipą weszła na szczyt Manaslu

Jak poinformował w rozmowie z RMF FM Piotr Drzastwa, który czeka na ekipę w bazie, Anna z towarzyszami na szczycie stanęli około godz. 15 tamtejszego czasu, czyli około 11 czasu polskiego.

- Wszystko jest w jak najlepszym porządku - mówił w rozmowie z reporterem RMF FM Maciejem Pałahickim.

Polka zdobyła Manaslu bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Dziennikarz RMF FM Michał Rodak poinformował, że razem z Anną Tybor na szczycie stanęli jej partnerzy z Włoch - Federico Secchi i Marco Majori.

Ekipie sprzyja pogoda, widoczność również jest dobra, jednak prawdopodobnie nie uda im się dotrzeć jeszcze dzisiaj do bazy, ponieważ są bardzo zmęczeni i muszą po drodze zwinąć obozy. Możliwe, że przenocują w jednym z nich i do bazy zjadą dopiero jutro rano.

„Chciałabym jako pierwsza Polka zdobyć ośmiotysięcznik i zjechać z niego na nartach"

Anna Tybor jest narciarką wysokogórską należącą do kadry narodowej skialpinizmu. Jest także ochotniczką w górskiej służbie ratunkowej.

- Chciałabym jako pierwsza Polka zdobyć ośmiotysięcznik i zjechać z niego na nartach. Wybrałam szczyt Manaslu (8163 m n.p.m.), który chcę zdobyć bez pomocy tlenu z butli i stać się pierwszą kobietą na świecie, która tego dokona - mówiła przed wyprawą.

Tybor jeździ na nartach od 3 roku życia, a pierwszy Puchar Polski w skialpiniźmie zdobyła w wieku lat 13. Jest również pięciokrotną mistrzynią kraju w tej dyscyplinie. Startuje również w mistrzostwach Świata i Pucharach Świata.

- Lubię też szybkie wejścia - wbiegłam na Mont Blanc z Les Houches w 6h 15min. Zdobyłam biegiem Pik Lenina i Elbrus. Jednakże skialpinizm to dla mnie nie tylko zawody, ale przede wszystkim sposób na życie. Teraz chcę zacząć wchodzić z nartami na najwyższe szczyty - opowiadała skialpinistka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Nie żyje co najmniej 15 osób

Czytaj więcej >

Świat

Awaryjne lądowanie samolotu w Nowym Jorku. Jeden z pasażerów został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >

Świat

Wyspy Kanaryjskie luzują restrykcje w hotelach. Certyfikat szczepień nie będzie już potrzebny

Czytaj więcej >

Świat

Lotnisko na wyspie La Palma nieczynne. Powodem zbyt duże nagromadzenie popiołu wulkanicznego

Czytaj więcej >

Świat

Kolejna linia lotnicza wpuści na pokład tylko zaszczepionych. „Decyzja wchodzi natychmiastowo"

Czytaj więcej >
gdzie kupić tanio USD

Świat

Za garść dolarów nie tylko do USA… gdzie kupić tanio USD?

Czytaj więcej >