Turysci.pl
niedźwiedzie (1)

fot. Youtube/ Tygodnik Podhalański

TPN ostrzega przed niedźwiedziami. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej osiedli

18 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Niedźwiedzie w poszukiwaniu pożywienia zaczęły podchodzić coraz bliżej osiedli pod Tatrami. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) przypominają, co zrobić w przypadku spotkania niedźwiedzia.

Niedźwiedzie są jednymi z najniebezpieczniejszych zwierząt żyjących w Polsce. W okresie jesiennym można zaobserwować je bliżej osiedli. W ciągu ostatnich kilku dni były widywane m.in. w okolicach ścieżki pod reglami i na Gubałówce.

Niedźwiedzie poszukują pożywienia

W okresie jesiennym niedźwiedzie jedzą więcej, aby nabrać masy na zimę. W tym właśnie okresie co roku pojawiają się w okolicach osiedli, gdzie odżywiają się m.in. owocami rosnącymi na drzewach - jabłkami lub śliwkami.

Niedawno niedźwiedzia matka z trzema młodymi odwiedziła osiedle Chłabówka Górna w Zakopanem. Nagranie z domowej kamery zostało opublikowane na kanale YouTube Tygodnika Podhalańskiego.

Przed zwierzętami ostrzegają przyrodnicy z TPN, którym takie zachowania niedźwiedzi są dobrze znane. Zwierzęta wychodzą z górskiej przestrzeni i kierują się w stronę domostw w poszukiwaniu pokarmu.

Niektórym osobnikom zakładane są z tego powodu obroże telemetryczne, dzięki czemu ich ruchy mogą być śledzone. W razie niebezpiecznego zbliżania się zwierząt do ludzkich osiedli, drapieżniki są odstraszane gumowymi pociskami.

Zdarza się, że dzikie zwierzę jest spotykane przez turystów na górskim szlaku. Ważne jest, żeby w takim przypadku pod żadnym pozorem nie podchodzić do niedźwiedzia.

- W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku - czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

Niedźwiedzie są pod ochroną

Przypomnijmy, że w Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

Samica co dwa lata rodzi w gawrze od jednego do trzech młodych. Przez półtora roku niedźwiadki pod opieką matki. Zwierzęta te są wszystkożerne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24, 24TP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zdjęcia "Tatrzańskiej Niagary" robią furorę. TPN jednak ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Wiatr fenowy w Tatrach. Nad górami utworzył się charakterystyczny wał

Czytaj więcej >

Polska

Awantura na pokładzie samolotu do Gdańska. Obsługa przywiązała pasażera do fotela

Czytaj więcej >
fot. Lubuska Policja

Polska

Groźny wypadek na Śnieżce. Pomogli inni turyści

Czytaj więcej >

Polska

Szef Wizz Aira do Morawieckiego: Ceny biletów mogą wzrosnąć o 30 procent

Czytaj więcej >

Polska

Szlak na Rysy ponownie otwarty dla turystów

Czytaj więcej >