Turysci.pl
tatry

fot. Pixabay/ jarekgrafik

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

19 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Ratownicy TOPR sprowadzali w nocy turystów z Orlej Perci, którzy wyszli w góry kompletnie nieprzygotowani do takiej wyprawy. Obcokrajowcy w ciemnościach i mgle oczekiwali na ratunek w rejonie Żlebu Kulczyńskiego.

Orla Perć jest jednym z najniebezpieczniejszych szlaków w Tatrach, przeznaczony wyłącznie dla najbardziej doświadczonych taterników. Niestety, zdarza się, że trafiają tam turyści zupełnie nieprzygotowani do takiej wyprawy.

Wczoraj pisaliśmy o ojcu, który zabrał na szlak swoje dziecko. Do niebezpiecznej sytuacji doszło również minionej nocy, kiedy ratownicy musieli sprowadzać grupę obcokrajowców, którzy nie byli w stanie samodzielnie zejść na dół.

london-4571312 1280

Koniec z obowiązkowymi testami przed przylotem Anglii. Nowe zasady na granicy od 4 października

CZYTAJ DALEJ

Nieprzygotowani turyści weszli na Orlą Perć

Do zdarzenia doszło w sobotę po godz. 22. Do centrali TOPR w Zakopanem dotarła informacja od potrzebujących pomocy czterech obcokrajowców, którzy znaleźli się w rejonie Żlebu Kulczyńskiego w ciągu Orlej Perci.

Na pomoc turystom wyruszyła piesza wyprawa ratowników. Na miejscu okazało się, że czterej mężczyźni nie doznali żadnych obrażeń, jednak byli kompletnie nieprzygotowani do takiej wędrówki, przez co nie byli w stanie samodzielnie zejść.

Według relacji ratowników mężczyźni źle zaplanowali swoją wyprawę - wyruszyli w góry zbyt późno, w trudnych warunkach turystycznych. Gdy przebywali na Orlej Perci, zastała ich noc. Obcokrajowcy w kompletnych ciemnościach i mgle nie mogli kontynuować wyprawy.

Turyści zostali bezpiecznie sprowadzeni w asyście ratowników na Halę Gąsienicową w niedzielę około 7 rano.

Wypadek w rejonie Rysów

Ratownicy w sobotę udzielili również pomocy poszkodowanemu turyście, który w Wielkim Wołowym Żlebie złamał nogę. Z uwagi na niski pułap chmur, ratownicy początkowo nie mogli dotrzeć bezpośrednio do poszkodowanego śmigłowcem.

Na pomoc turyście wyruszyła 14-osobowa wyprawa. Później jednak chmury ustąpiły i poszkodowany został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Zakopanem.

Trudne warunki w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy ostrzega, że w Tatrach panują obecnie niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. W komunikacie turystycznym czytamy, że na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych miejscami może zalegać błoto.

Utrudnieniem dla turystów może być również niski pułap chmur, ograniczający widzialność i utrudniający orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W nocy w Tatrach panował również mróz.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Mieszkańcy Szczawnicy skarżą się na zachowanie turystów

Czytaj więcej >

Polska

Zdjęcia "Tatrzańskiej Niagary" robią furorę. TPN jednak ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Wiatr fenowy w Tatrach. Nad górami utworzył się charakterystyczny wał

Czytaj więcej >

Polska

Awantura na pokładzie samolotu do Gdańska. Obsługa przywiązała pasażera do fotela

Czytaj więcej >
fot. Lubuska Policja

Polska

Groźny wypadek na Śnieżce. Pomogli inni turyści

Czytaj więcej >

Polska

Szef Wizz Aira do Morawieckiego: Ceny biletów mogą wzrosnąć o 30 procent

Czytaj więcej >