Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Powódź we Włoszech. Świat obiegają przykre informacje
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 26.10.2021 23:05

Powódź we Włoszech. Świat obiegają przykre informacje

fot. Photography Course / Unsplash

Włochy od kilku dni targane są przez powodzie i gwałtowne ulewy. Jest kilka ofiar śmiertelnych kataklizmu. W prowincji Katania na Sycylii rozgrywa się prawdziwy dramat.

Gwałtowne ulewy na Sycylii doprowadziły do zalania ulic i placów. Część regionów zostało odciętych od prądu. Zmarł też 53-letni mężczyzna, porwany przez strumień wody w miejscowości Gravina di Catania.

Ofiara śmiertelna powodzi we Włoszech

Policja ustaliła, że mężczyzna wysiadał z samochodu, kiedy porwała go fala. 53-latek szybko został wyciągnięty z wody, niestety reanimacja nie pomogła – utonął. Niektóre źródła informują o większej liczbie ofiar śmiertelnych.

TVP Info podaje za włoską agencją prasową ANSA, że na ulicach Katanii płyną rzeki wody, a na placu Piazza del Duomo przed katedrą powstało jezioro. Zalało też szpital o rynek Pescheria o dużym znaczeniu historycznym.

Krytyczna sytuacja pogodowa doprowadziła też do odcięcia prądu w stolicy regionu w dzielnicy starego miasta. Energii elektrycznej pozbawiony jest też ratusz miejski.

Burmistrz Katanii reaguje na sytuację pogodową

Burmistrz Katanii Salvo Pogliese zdecydował dziś (26 października) o zamknięciu sklepów na północy gminy. Otwarte pozostają tylko apteki i sklepy spożywcze. Mieszkańcy otrzymali też zalecenie, by nie wychodzili z domów. Zawieszono też zajęcia w szkołach.

Burmistrz ogłosił też, że jest w stałym kontakcie z krajowymi służbami Ochrony Ludności. Ma też odbyć się zebranie z udziałem służb porządkowych, by zaradzić kataklizmowi.

Tymczasem w mieście Misterbianco powstało gruzowisko i osuwisko błota ze zbocz pobliskiego wzgórza – niezbędna była ewakuacja czterech rodzin.

Pogoda we Włoszech

Za pogodę we Włoszech odpowiada medikan, czyli głęboki niż w rejonie śródziemnomorskim. Na Sycylii i w Kalabrii obowiązuje czerwony alert pogodowy. Złe warunki panują też na morzu.

Agencja Reuters podaje, że najgorsze jeszcze przed nami: jeszcze większego pogorszenia pogody należy spodziewać się na przełomie czwartku i piątku.

Agencja ANSA w oświadczeniu dodaje też:

– Naukowcy twierdzą, że zmiana klimatu wywołana działalnością człowieka powoduje, że ekstremalne zjawiska pogodowe stają się częstsze i jeszcze bardziej intensywne.

Nagrania z Włoch robią piorunujące wrażenie:

La mia Catania che tragedia in ginocchio per il maltempo vi prego non uscite di casa se siete fuori non scendete dall’auto chiamate i soccorsi e inviare la vostra posizione non fatevi prendere dal panico!
Sicilia riprenditi presto ????❤️ pic.twitter.com/AbetcVKJcS

— ???????????????????? (@_stelladiluce_) October 26, 2021

Sono vicino alla #Sicilia e al popolo catanese in queste ore drammatiche per la forte ondata di maltempo. Il Governo deve intervenire subito, con tutte le iniziative necessarie. #Catania pic.twitter.com/T95ID0WUsY

— Giuseppe Conte (@GiuseppeConteIT) October 26, 2021

Ho il cuore in gola per #Catania ,città stupenda che amo.
Per favore diamo visibilità al problema. #alluvione #Sicilia #Sicily #Italy pic.twitter.com/6VKrJvvVS9

— Elena (@punk_hearts) October 26, 2021

Źródło: TVP Info, Gazeta.pl, rp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Cała w emocjach Jolanta Kwaśniewska nagle zabrała głos. Polacy wstrzymali oddech
  2. Ryszarda Kotysa z żoną dzieliła gigantyczna różnica wieku. Niebywałe, kim jest kobieta
  3. Fatalne wieści dla palaczy. Wkrótce cena paczki może wynieść ponad 20 zł