Turysci.pl
Morskie oko

fot. Facebook/ Tomasz Ryś

Turysta z niepełnosprawnością na szlaku do Morskiego Oka. „Marzenie i cel do osiągnięcia"

23 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Na trasie do Morskiego Oka można było ostatnio spotkać wyjątkowego turystę. Tomasz Ryś cierpi na porażenie czterokończynowe, jednak nie jest to dla niego przeszkodą nie do pokonania w realizacji marzeń. Mimo przeciwności udało mu się samodzielnie przejść szlak w obie strony.

Szlak na Morskie Oko jest jednym z najczęściej uczęszczanych w polskich Tatrach. Co jakiś czas można spotkać tam turystów z niepełnosprawnościami, którzy przełamują własne bariery i o samodzielnie pokonuję trasę. Udało się to również panu Tomaszowi, który zamieścił relację w swoich mediach społecznościowych.

śnieżka

Wichury na Śnieżce. Prędkość wiatru przekroczyła 160 km/h

CZYTAJ DALEJ

Turysta z niepełnosprawnością relacjonuje wyprawę na Morskie Oko

Tomasz Ryś ze względu na niepełnosprawność na co dzień porusza się przy pomocy balkonika. Mimo to rok temu podjął decyzję i zaplanował wyprawę do Morskiego Oka. W poście na Facebooku przyznał, że do celu przygotowywał się od jakiegoś czasu.

Wyprawę udało się zrealizować 11 września przy wsparciu Weroniki Nowakowskiej - biathlonistki, dwukrotnej medalistki Mistrzostw Świata i medalistki Mistrzostw Europy oraz trzykrotnej uczestniczki Igrzysk Olimpijskich.

Chociaż samodzielne wejście, a potem zejście z Morskiego Oka było nie lada wyzwaniem, a po drodze pojawiały się kryzysowe momenty, pan Tomasz nie poddał się i osiągnął swój cel w 100 procentach.

- Nawet kiedy było naprawdę mega ciężko postanowiłem mimo wszystko zacisnąć zęby powtarzając sobie, że tę walkę sam ze sobą muszę po prostu wygrać - relacjonuje pan Tomasz na swoim Facebooku. - Miałem świadomość tego, że nie mogę oglądać się za siebie i nie pozostaje nic innego jak napierać bardzo mocno do przodu jak taran i czołg.

Reakcje innych turystów na szlaku

Pan Tomasz w rozmowie z Wirtualną Polską śmieje się, że zawstydził setki, jak nie tysiące ludzi, którzy zamiast iść o własnych siłach, wybrali dojazd na miejsce bryczką. Przypomnijmy, że ostatnie badania koni na Morskim Oku nie przedstawiają się najlepiej.

Oprócz zawstydzonych turystów na fasiągach pan Tomasz spotykał się również z dużym wsparciem oraz gratulacjami ze strony osób, które pokonywały kilometry razem z nim.

- Ludzie byli pełni podziwu. Mówili, że trzymają kciuki, poklepywali po plecach, a nawet bili brawa, patrząc na to, czego się podjąłem. No i oczywiście życzyli, aby wyprawa w obie strony zakończyła się „happy endem" - mówi Tomasz w rozmowie z Wirtualną Polską.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook, WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

Czytaj więcej >

Polska

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

Czytaj więcej >

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >