Turysci.pl
tatrzańska niagara

fot. Anna Radke

Zdjęcia "Tatrzańskiej Niagary" robią furorę. TPN jednak ostrzega

8 Października 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pogoda sprzyja tworzeniu się niezwykłych zjawisk. Portal Tatromaniak opublikował na Facebooku nagranie autorstwa pana Jakuba, na którym widać tzw. tatrzańską Niagarę. TPN ostrzega jednak, że chmury mogą zapowiadać nadejście silnego wiatru.

Pogoda w Tatrach od kilku dni jest bardzo wietrzna, co nie sprzyja górskim wędrówkom. Dzięki niej można zaobserwować jednak niecodzienne zjawiska na niebie. Wczoraj pisaliśmy o wale fenowym, a dzisiaj media społecznościowe obiegło zdjęcie tzw. tatrzańskiej Niagary.

Zdjęcia "tatrzańskiej Niagary" są hitem

Jak tłumaczy serwis twojapogoda.pl, "tatrzańska Niagara" powstaje na skutek napotkania przeszkody w postaci masywu Tatr przez masę powietrza wędrująca od strony Słowacji.

Wówczas podnosi się ona na południowych zboczach i ochładza, tworząc chmury, które następnie opadają po północnej stronie gór.

TPN ostrzega przed warunkami pogodowymi

Tatrzański Park Narodowy odradza górskie wycieczki ze względu na silny wiatr w Tatrach. Tworzące się chmury powodują również ograniczenie widzialności powyżej dwóch tys. m n.p.m.

- Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia - ostrzega TPN.

W wyższych partiach gór, w miejscach zacienionych po stronie północnej, występują również oblodzenia.

TPN przypomina również, że ratownicy TOPR każdego roku podejmują działania ratunkowe blisko tysiąc razy. Ponad trzysta z tych interwencji to działania przeprowadzane w skrajnie trudnych warunkach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta.pl

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Tłumy na Giewoncie w drugą sobotę października. Zdjęcie w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Nietrzeźwi turyści zgubili się w Beskidach. Interweniował GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Mieszkańcy Szczawnicy skarżą się na zachowanie turystów

Czytaj więcej >

Polska

Wiatr fenowy w Tatrach. Nad górami utworzył się charakterystyczny wał

Czytaj więcej >

Polska

Awantura na pokładzie samolotu do Gdańska. Obsługa przywiązała pasażera do fotela

Czytaj więcej >
fot. Lubuska Policja

Polska

Groźny wypadek na Śnieżce. Pomogli inni turyści

Czytaj więcej >