Turysci.pl
Europa Mont Blanc

fot. Pixabay/ Simon (zdjęcie ilustracyjne)

Najwyższy szczyt Europy „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat

30 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat. Takie informacje podali w środę francuscy geodeci z Górnej Sabaudii, odpowiedzialni za pomiar góry.

Według oficjalnych pomiarów Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy, mierzy obecnie 4807,8 m, czyli aż o 92 cm mniej niż 4 lata temu, kiedy dokonywano ostatnich pomiarów.

Niemcy tornado

Niemcy: na Bałtyku utworzyło się tornado. Co najmniej 7 osób rannych

CZYTAJ DALEJ

Najwyższy szczyt Europy się „kurczy"

Zgodnie z ostatnim pomiarem z 2017 r. Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy, mierzył 4808,72 m. Jego wysokość nie jest jednak stała, ponieważ szczyt jest pokryty czapą lodową. Ta zmienia się w zależności od wiatru i opadów.

Najwyższy szczyt Alp położony w Masywie Mont Blanc, nazywany potocznie Dachem Europy, jest regularnie mierzony od 2001 r. W 2007 r. jego wysokość wynosiła 4810,9 m, co stanowiło najwyższy wynik w historii pomiarów.

Celem regularnych pomiarów „Dachu Europy" jest monitorowanie pokrywy lodowej oraz gromadzenie danych, które mogą być później wykorzystane przez naukowców.

Ostatni pomiar wykonano podczas wyprawy na szczyt, która odbyła się między 16 a 18 września. Dokonał jej 27-osobowy zespół złożony z geodetów i przewodników wysokogórskich.

Naukowcy badali Mont Blanc przez trzy dni. Według ich relacji wyprawie towarzyszyły bardzo sprzyjające warunki pogodowe. Wnioski były jednak bardzo przykre - szczyt w ciągu ostatnich 4 lat "skurczył się" o 92 cm.

- Teraz to do klimatologów, glacjologów i innych naukowców należy wykorzystanie wszystkich zebranych danych i postawienie hipotez wyjaśniających to zjawisko - podkreślili uczestnicy wyprawy, cytowani przez stację BFM TV.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Grecja łagodzi restrykcje dla osób zaszczepionych

Czytaj więcej >

Europa

Słowacja chce zakazać samochodów spalinowych w Tatrach. Zapowiadają rewolucję transportową

Czytaj więcej >

Europa

Powodzie w Wenecji. Woda wdarła się na plac św. Marka

Czytaj więcej >

Europa

Tatry. Dwa młode niedźwiedzie straciły życie w ciągu niecałej doby

Czytaj więcej >

Europa

Wulkan na włoskiej wyspie budzi się po 130 latach. Wprowadzono żółty alert

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy: na Bałtyku utworzyło się tornado. Co najmniej 7 osób rannych

Czytaj więcej >