Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Najwyższy szczyt Europy „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat
Ania Radke
Ania Radke 30.09.2021 12:36

Najwyższy szczyt Europy „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat

Europa Mont Blanc
fot. Pixabay/ Simon (zdjęcie ilustracyjne)

Najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat. Takie informacje podali w środę francuscy geodeci z Górnej Sabaudii, odpowiedzialni za pomiar góry.

Według oficjalnych pomiarów Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy, mierzy obecnie 4807,8 m, czyli aż o 92 cm mniej niż 4 lata temu, kiedy dokonywano ostatnich pomiarów.

Najwyższy szczyt Europy się „kurczy"

Zgodnie z ostatnim pomiarem z 2017 r. Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy, mierzył 4808,72 m. Jego wysokość nie jest jednak stała, ponieważ szczyt jest pokryty czapą lodową. Ta zmienia się w zależności od wiatru i opadów.

Najwyższy szczyt Alp położony w Masywie Mont Blanc, nazywany potocznie Dachem Europy, jest regularnie mierzony od 2001 r. W 2007 r. jego wysokość wynosiła 4810,9 m, co stanowiło najwyższy wynik w historii pomiarów.

Celem regularnych pomiarów „Dachu Europy" jest monitorowanie pokrywy lodowej oraz gromadzenie danych, które mogą być później wykorzystane przez naukowców.

Ostatni pomiar wykonano podczas wyprawy na szczyt, która odbyła się między 16 a 18 września. Dokonał jej 27-osobowy zespół złożony z geodetów i przewodników wysokogórskich.

Naukowcy badali Mont Blanc przez trzy dni. Według ich relacji wyprawie towarzyszyły bardzo sprzyjające warunki pogodowe. Wnioski były jednak bardzo przykre - szczyt w ciągu ostatnich 4 lat "skurczył się" o 92 cm.

- Teraz to do klimatologów, glacjologów i innych naukowców należy wykorzystanie wszystkich zebranych danych i postawienie hipotez wyjaśniających to zjawisko - podkreślili uczestnicy wyprawy, cytowani przez stację BFM TV.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet