Turysci.pl > Alpy

Alpy

Alpy potrafią zachwycać o każdej porze roku. Podróżnicy kochają zarówno letnie wejścia pełne podziwiania widoków, jak i wymagające przygody w białym puchu.

Grosshorn (zdjęcie poglądowe)
26.05.2023 22:46 Doświadczeni alpiniści zginęli w trakcie przygotowań. Mieli na koncie kilka wartościowych przejść

Jak podaje Holenderski Narodowy Związek Alpinizmu (NKBV), troje wspinaczy zginęło w lawinie na Grosshornie w Alpach Berneńskich. Poszukiwania zaginionych trwały dwa dni.Smutne wieści nadeszły ze Szwajcarii. Doświadczeni alpiniści Line van den Berg, Mats Wentholt i Jeroen van Ommen zostali porwani przez lawinę w Alpach Berneńskich. Ciała Holendrów zostały odnalezione po dwóch dniach.

Lotnisko w Los Angeles
19.05.2023 11:02 Polacy uziemieni w USA. Zachowanie PLL LOT wywołało oburzenie

Jak podał portal tvn24.pl, przez usterkę samolotu Polacy nie wylecieli w czwartek z Los Angeles do Warszawy. Firma pozostawiła rodaków na lotnisku bez jedzenia i picia. Ostatecznie lot został przełożony na piątek. Rozgoryczeni pasażerowie nie kryli słów oburzenia.Pasażerowie czwartkowego lotu z Los Angeles do Warszawy zawiadomili Kontakt 24 na temat zamieszania na lotnisku w Kaliforni. Podróż Polaków została odwołana i nie wiadomo było, co dalej z pasażerami. 

Kacper Tekieli
18.05.2023 16:02 Urodził się nad morzem, ale to góry skradły jego serce. Kacper Tekieli od lat oddawał się swojej pasji

W czwartek 18 maja media obiegła informacja o śmierci wybitnego alpinisty Kacpra Tekielego. 38-latek miał na koncie wiele sukcesów sportowych. Jaki był mąż Justyny Kowalczyk-Tekieli? Kacper Tekieli urodził się 23 listopada 1984 roku w Gdańsku. To właśnie nad morzem spędził pierwszą połowę swojego życia. Sportowiec ukończył studia magisterskie na kierunku filozoficznym, podczas których w trakcie jednej z wypraw w Bieszczady zakochał się w górach. 

Kacper Tekieli
18.05.2023 13:16 Kacper Tekieli dokonał rzeczy niemożliwej. Tak szybko Wielkiej Korony Tatr nie zdobył nikt inny

Nie żyje wybitny polski wspinacz Kacper Tekieli. Sportowiec całe życie związany był z górami. Na swoim koncie miał m.in. rekord Wielkiej Korony Tatr, który ustanowił w 2020 roku. Swoim wyczynem poprawił poprzedni wynik aż o 11 godzin. W czwartek rano media obiegła informacja o tragicznej śmierci Kacpra Tekieliego, który najprawdopodobniej zginął w lawinie w szwajcarskich alpach. We wtorek wspinacz opublikował w swoich mediach społecznościowych informację, że ma za sobą aż pięć czterotysięczników, tj.: Allalinhorn (4027 m), Strayhorn (4190 m),  Rimpfishhorn (4199 m), Weissmies (4017 m) i Lagginhorn (4010 m). 38-latek z górami związany był od zawsze.

None
01.03.2023 11:22 Włosi wystawili turystom z Polski opinię. "Wyzyskują, brudzą i nie szanują ani zasad, ani terytorium"

Mieszkańcy Włoch mają dosyć pobłażliwego traktowania zagranicznych turystów, którzy licznymi grupami wybierają się na narty w Alpy. Na łamach jednego z włoskich portali opublikowano artykuł krytykujący narciarzy z Polski, którzy swoim zachowaniem psują dobrą zabawę i stwarzają zagrożenie na stokach. Stwierdzenie, że Alpy to prawdziwy raj dla narciarzy nie podlega dyskusji, gdyż nie można tam narzekać na brak śniegu, olbrzymich kompleksów narciarskich czy kameralnych stoków. W związku z tym turyści z wielu krajów obierają je za cel zimowych urlopów. Podobnie dzieje się w przypadku Polaków.

zdjęcie ilustracyjne: helikopter
21.12.2022 15:36 Tragedia w Alpach. Lekarze byli bezradni, nie żyje narciarz z Polski

W jednym z austriackich szpitali zmarł 47-letni Polak, który w miniony czwartek uległ wypadkowi na jednym ze stoków narciarskich w Alpach. Jak informują lokalne władze, mężczyzna doznał ciężkich obrażeń wskutek zsunięcia się ze stoku narciarskiego. Mimo szybkiej pomocy, tamtejszym służbom nie udało się uratować Polaka.Do śmiertelnego wypadku doszło w czwartek, 15 grudnia na terenie ośrodka narciarskiego Ischgl w południowo-zachodnim Tyrolu w Austrii. Z informacji przekazanych przez austriacki "Allgäuer Zeitung" wynika, że 47-letni Polak zjeżdżał na nartach środkowym odcinkiem stoku o nachyleniu 27 stopni.

tęcza okrąg
14.12.2022 15:06 Tęcza przybrała postać okręgu. Zjawisko widziane nad Alpami robi ogromne wrażenie

Turyści odpoczywający w Alpach przecierali oczy ze zdziwienia, gdy tęcza przybrała postać okręgu. To ekstremalnie rzadkie zjawisko, którego dostrzeżenie niemal graniczy z cudem. Na szczęście niektórzy uwiecznili je na zdjęciach, które następnie udostępnili w sieci. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by zobaczyć podobny widok na niebie?Nie ma się co dziwić, że turystom, którym udało się zaobserwować okrągłą tęczę, dosłownie odebrało mowę. Dyskusji nie podlega fakt, że widok nieziemskiego zjawisko zachwyca. Gdzie najlepiej go wypatrywać? Istnieje podchwytliwa metoda, dzięki której ujrzymy go na własne oczy.

FE9uumqXMAIk-v5 (1)
24.03.2022 22:24 Tragiczny wypadek przy kręceniu reklamy ośrodka narciarskiego w Solden

Nie żyje jeden z najwybitniejszych słoweńskich snowbordzistów, Marko "Grilo" Grilc. Podczas kręcenia specjalnego materiału wideo na jednym z zamkniętych stoków w Austrii, doszło do tragicznego wypadku.Nie żyje Marko "Grilo" Grilc, wybitny słoweński snowboardzista. Informację o śmierci sportowca potwierdziła austriacka policja, która przekazała także szczegóły zdarzenia.

stethoscope-gc7b1e3d9a 1280
24.03.2022 22:22 Wypadek w szwajcarskich Alpach. Babcia nie żyje, wnuczka trafiła w ciężkim stanie do szpitala

Tragiczny wypadek w szwajcarskich Alpach. 73-letnia kobieta nie żyje, a jej 2-letnia wnuczka przebywa w ciężkim stanie w szpitalu po potrąceniu przez ratrak. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku – przekazał dziennik "Neue Zuercher Zeitung".W wigilijne popołudnie w miejscowości Fiescheralp w kantonie Valais na południu Szwajcarii doszło do śmiertelnego wypadku, podczas gdy 22-letni mężczyzna kierujący ratrakiem wykonywał manewry przed zajezdnią - poinformowała policja kantonu.

Europa Mont Blanc
24.03.2022 22:19 Najwyższy szczyt Europy „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat

Najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat. Takie informacje podali w środę francuscy geodeci z Górnej Sabaudii, odpowiedzialni za pomiar góry. Według oficjalnych pomiarów Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy, mierzy obecnie 4807,8 m, czyli aż o 92 cm mniej niż 4 lata temu, kiedy dokonywano ostatnich pomiarów.

Lawiny w Alpach. Są ofiary śmiertelne
24.03.2022 22:14 Tragiczny weekend w Alpach. Zeszły 2 lawiny, zginęło 7 turystów

We francuskich Alpach w sobotę doszło do zejścia dwóch lawin. Obie przyniosły śmierć turystów. Pierwsza uderzyła w dwie grupy wycieczkowe, składające się w sumie z 5 piechurów. Tylko jednej osobie udało się przeżyć. Druga odebrała życie trzem podróżnym. W sobotę we francuskich Alpach miały miejsce 2 lawiny. Pierwsza około południa, druga po godzinie 14:00 Pierwsze zejście uderzyło w dwie grupy podróżnych. Łącznie zginęły przez nią 4 osobyDruga miała miejsce niedaleko szczytu Mont Purri. Pozbawiła życia 3 podróżnychDwie lawiny zeszły w departamencie Sabaudii w sobotę 8 maja. Tego dnia życie straciło 7 turystów - czterech w wyniku pierwszego zejścia, a trzech kilka godzin później. Francuskie władze ostrzegają piechurów przed wychodzeniem w góry. Podkreślają, że zagrożenie obecnie jest bardzo duże.