Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Alpy

Alpy

Alpy potrafią zachwycać o każdej porze roku. Podróżnicy kochają zarówno letnie wejścia pełne podziwiania widoków, jak i wymagające przygody w białym puchu.

Willa Kulczyka na sprzedaż
07.05.2024 16:38 Willa Jana Kulczyka na sprzedaż. Przepych aż kipi

Wieloletni lider listy najbogatszych Polaków, Jan Kulczyk słynął z tego, że lubił otaczać się luksusem. Jego majątek do dziś służy dzieciom milionera, które dobrze radzą sobie w biznesie. Część z dóbr zgromadzonych przez Jana Kulczyka w międzyczasie została sprzedana. Po luksusowym jachcie przyszła pora na willę w Alpach, która kipi przepychem i zapiera dech w piersiach. 

Alpy (zdjęcie poglądowe)
12.04.2024 08:41 Tragedia w Alpach. Lawina zabrała trzy osoby

W czwartek 11 kwietnia w Alpach zeszła lawina. Grupa 17 Holendrów znalazła się na trasie żywiołu. Niestety, jak podają lokalne media, trzech z nich nie udało się uratować. 

katastrofa śmigłowca
18.03.2024 08:55 Katastrofa śmigłowca ratunkowego. Na pokładzie były cztery osoby

W sobotę po godzinie 14 ratownicy górscy dostali nagłe wezwanie. Śmigłowiec ratowniczy Piemontu nr 118, który startował z bazy Borgosesia, zniknął z radarów o godzinie 13:02. Okazało się, że maszyna robiła się na szczycie, niedaleko najwyżej położonego schroniska w Europie. Na pokładzie znajdowały się cztery osoby. Byli to ratownicy górscy, którzy zmierzali na interwencję w Capanna Regina Margherita na Monte Rosa.

Helikopter w górach
13.03.2024 15:22 Nie mieli szans na przeżycie. Nowe fakty w sprawie tragedii w Alpach

W poniedziałek rano lokalne służby poinformowały o dramatycznym odkryciu. W południowo-wschodniej Szwajcarii, na granicy z Włochami ratownicy znaleźli ciała pięciu turystów. Wszyscy byli ze sobą spokrewnieni. Szósta osoba wciąż jest poszukiwana, jednak jak się okazuje, byli to doświadczeni skiturowcy. Na jaw wychodzą kolejne fakty w sprawie tragedii w Alpach.Wśród ofiar są 30-letni radny gminny kantonu Valais, jego dwaj bracia, wujek oraz kuzyn policjant. Wszyscy najprawdopodobniej trenowali przez zawodami skialpinistycznymi. Prokuratura szuka odpowiedzi na pytanie, jak doszło do tego, że dali się tak zaskoczyć mroźnej pogodzie?

aply helikopter
11.03.2024 07:31 Tragedia w Alpach. Znaleziono ciała całej rodziny

W poniedziałek rano lokalne służby poinformowały , że ​​ratownicy znaleźli ciała pięciu turystów w południowo-wschodniej  Szwajcarii, na granicy z Włochami. Okazało się, że ofiary, to członkowie jednej rodziny, którzy wybrali się na wycieczkę ze znanego ośrodka Zermatt. Poszukiwania rodziny rozpoczęły się w sobotę. Nadal za zaginionego uważa się, szóstego członka tej grupy. 

Stok narciarski
08.02.2024 14:02 Fatalny koniec wypadu na narty. Polak nie miał szans

Kolejny tragiczny wypadek w górach. Jak poinformowała w czwartek, 8 lutego agencja APA, 49-letni turysta wypadł z trasy podczas jazdy na nartach w Tyrolu w zachodniej Austrii.Świadek całego zdarzenia natychmiast wezwał służby ratunkowe. Na pomoc było już jednak za późno. 

Krzysztof Belczyński
17.01.2024 06:27 Wielki smutek i żałoba wśród miłośników gór. Nie żyje Krzysztof Belczyński

We wtorek 16 stycznia media obiegła tragiczna informacja. W wieku 52 lat zmarł ceniony profesor astronomii i doświadczony polski wspinacz, Krzysztof Belczyński. Od pracownika naukowego po nieustraszonego alpinistę, który pozostawił niezatarte ślady zarówno w kosmosie, jak i na szczytach górskich masywów. Człowiek, który z powodzeniem łączył dwie pasje – miłość do gór i oddanie nauce. 

Góry
12.01.2024 17:42 Myśleli, że pogoda w górach im nie nie straszna. Teraz zapłacą gigantyczny mandat za 15-godzinną akcję ratunkową

Chojraków na górskich szlakach nie brakuje. Niektórzy turyści za nic mają ostrzeżenia, czy zakazy i wyruszają na szlaki, myśląc, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Niestety to czasem bywa zgubne i nietrudno wówczas, by znaleźć się w tarapatach. Zdarza się, że za zlekceważenie ekspertów trzeba zapłacić też wysoką karę grzywny. Takiej właśnie sytuacji doświadczyli turyści w Austrii.Mimo ostrzeżeń synoptyków turyści udali się na najwyższy szczyt w Austrii. Niestety przecenili swoje możliwości i wezwali pomoc. Ratownicy mieli jednak nie lada wyzwanie.

Góry
10.12.2023 12:09 "Nikt nie mówił, że sporty zimowe są tanie". Ceny na stokach przyprawiają o ból głowy

Choć miłośników sportów zimowych nie brakuje, to jednak nie każdy może pozwolić sobie na taki aktywny wypoczynek. Polacy na wysokie ceny noclegów i wstępów na stoki narciarskie narzekają w naszych rodzimych górach, jednak to, co dzieje się w jednym z ulubionych kurortów w Europie, to istne szaleństwo.To prawdziwy raj dla narciarzy, jednak pobyt tam wiąże się z wydatkami rzędu niemal 10 tys. zł za tydzień. 

Grosshorn (zdjęcie poglądowe)
26.05.2023 22:46 Doświadczeni alpiniści zginęli w trakcie przygotowań. Mieli na koncie kilka wartościowych przejść

Jak podaje Holenderski Narodowy Związek Alpinizmu (NKBV), troje wspinaczy zginęło w lawinie na Grosshornie w Alpach Berneńskich. Poszukiwania zaginionych trwały dwa dni.Smutne wieści nadeszły ze Szwajcarii. Doświadczeni alpiniści Line van den Berg, Mats Wentholt i Jeroen van Ommen zostali porwani przez lawinę w Alpach Berneńskich. Ciała Holendrów zostały odnalezione po dwóch dniach.

Lotnisko w Los Angeles
19.05.2023 11:02 Polacy uziemieni w USA. Zachowanie PLL LOT wywołało oburzenie

Jak podał portal tvn24.pl, przez usterkę samolotu Polacy nie wylecieli w czwartek z Los Angeles do Warszawy. Firma pozostawiła rodaków na lotnisku bez jedzenia i picia. Ostatecznie lot został przełożony na piątek. Rozgoryczeni pasażerowie nie kryli słów oburzenia.Pasażerowie czwartkowego lotu z Los Angeles do Warszawy zawiadomili Kontakt 24 na temat zamieszania na lotnisku w Kaliforni. Podróż Polaków została odwołana i nie wiadomo było, co dalej z pasażerami. 

Kacper Tekieli
18.05.2023 16:02 Urodził się nad morzem, ale to góry skradły jego serce. Kacper Tekieli od lat oddawał się swojej pasji

W czwartek 18 maja media obiegła informacja o śmierci wybitnego alpinisty Kacpra Tekielego. 38-latek miał na koncie wiele sukcesów sportowych. Jaki był mąż Justyny Kowalczyk-Tekieli? Kacper Tekieli urodził się 23 listopada 1984 roku w Gdańsku. To właśnie nad morzem spędził pierwszą połowę swojego życia. Sportowiec ukończył studia magisterskie na kierunku filozoficznym, podczas których w trakcie jednej z wypraw w Bieszczady zakochał się w górach. 

Kacper Tekieli
18.05.2023 13:16 Kacper Tekieli dokonał rzeczy niemożliwej. Tak szybko Wielkiej Korony Tatr nie zdobył nikt inny

Nie żyje wybitny polski wspinacz Kacper Tekieli. Sportowiec całe życie związany był z górami. Na swoim koncie miał m.in. rekord Wielkiej Korony Tatr, który ustanowił w 2020 roku. Swoim wyczynem poprawił poprzedni wynik aż o 11 godzin. W czwartek rano media obiegła informacja o tragicznej śmierci Kacpra Tekieliego, który najprawdopodobniej zginął w lawinie w szwajcarskich alpach. We wtorek wspinacz opublikował w swoich mediach społecznościowych informację, że ma za sobą aż pięć czterotysięczników, tj.: Allalinhorn (4027 m), Strayhorn (4190 m),  Rimpfishhorn (4199 m), Weissmies (4017 m) i Lagginhorn (4010 m). 38-latek z górami związany był od zawsze.

None
01.03.2023 11:22 Włosi wystawili turystom z Polski opinię. "Wyzyskują, brudzą i nie szanują ani zasad, ani terytorium"

Mieszkańcy Włoch mają dosyć pobłażliwego traktowania zagranicznych turystów, którzy licznymi grupami wybierają się na narty w Alpy. Na łamach jednego z włoskich portali opublikowano artykuł krytykujący narciarzy z Polski, którzy swoim zachowaniem psują dobrą zabawę i stwarzają zagrożenie na stokach. Stwierdzenie, że Alpy to prawdziwy raj dla narciarzy nie podlega dyskusji, gdyż nie można tam narzekać na brak śniegu, olbrzymich kompleksów narciarskich czy kameralnych stoków. W związku z tym turyści z wielu krajów obierają je za cel zimowych urlopów. Podobnie dzieje się w przypadku Polaków.

zdjęcie ilustracyjne: helikopter
21.12.2022 15:36 Tragedia w Alpach. Lekarze byli bezradni, nie żyje narciarz z Polski

W jednym z austriackich szpitali zmarł 47-letni Polak, który w miniony czwartek uległ wypadkowi na jednym ze stoków narciarskich w Alpach. Jak informują lokalne władze, mężczyzna doznał ciężkich obrażeń wskutek zsunięcia się ze stoku narciarskiego. Mimo szybkiej pomocy, tamtejszym służbom nie udało się uratować Polaka.Do śmiertelnego wypadku doszło w czwartek, 15 grudnia na terenie ośrodka narciarskiego Ischgl w południowo-zachodnim Tyrolu w Austrii. Z informacji przekazanych przez austriacki "Allgäuer Zeitung" wynika, że 47-letni Polak zjeżdżał na nartach środkowym odcinkiem stoku o nachyleniu 27 stopni.

tęcza okrąg
14.12.2022 15:06 Tęcza przybrała postać okręgu. Zjawisko widziane nad Alpami robi ogromne wrażenie

Turyści odpoczywający w Alpach przecierali oczy ze zdziwienia, gdy tęcza przybrała postać okręgu. To ekstremalnie rzadkie zjawisko, którego dostrzeżenie niemal graniczy z cudem. Na szczęście niektórzy uwiecznili je na zdjęciach, które następnie udostępnili w sieci. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by zobaczyć podobny widok na niebie?Nie ma się co dziwić, że turystom, którym udało się zaobserwować okrągłą tęczę, dosłownie odebrało mowę. Dyskusji nie podlega fakt, że widok nieziemskiego zjawisko zachwyca. Gdzie najlepiej go wypatrywać? Istnieje podchwytliwa metoda, dzięki której ujrzymy go na własne oczy.

stethoscope-gc7b1e3d9a 1280
27.12.2021 12:09 Wypadek w szwajcarskich Alpach. Babcia nie żyje, wnuczka trafiła w ciężkim stanie do szpitala

Tragiczny wypadek w szwajcarskich Alpach. 73-letnia kobieta nie żyje, a jej 2-letnia wnuczka przebywa w ciężkim stanie w szpitalu po potrąceniu przez ratrak. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku – przekazał dziennik "Neue Zuercher Zeitung".W wigilijne popołudnie w miejscowości Fiescheralp w kantonie Valais na południu Szwajcarii doszło do śmiertelnego wypadku, podczas gdy 22-letni mężczyzna kierujący ratrakiem wykonywał manewry przed zajezdnią - poinformowała policja kantonu.

FE9uumqXMAIk-v5 (1)
26.11.2021 09:51 Tragiczny wypadek przy kręceniu reklamy ośrodka narciarskiego w Solden

Nie żyje jeden z najwybitniejszych słoweńskich snowbordzistów, Marko "Grilo" Grilc. Podczas kręcenia specjalnego materiału wideo na jednym z zamkniętych stoków w Austrii, doszło do tragicznego wypadku.Nie żyje Marko "Grilo" Grilc, wybitny słoweński snowboardzista. Informację o śmierci sportowca potwierdziła austriacka policja, która przekazała także szczegóły zdarzenia.

Europa Mont Blanc
30.09.2021 12:36 Najwyższy szczyt Europy „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat

Najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat. Takie informacje podali w środę francuscy geodeci z Górnej Sabaudii, odpowiedzialni za pomiar góry. Według oficjalnych pomiarów Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy, mierzy obecnie 4807,8 m, czyli aż o 92 cm mniej niż 4 lata temu, kiedy dokonywano ostatnich pomiarów.

Lawiny w Alpach. Są ofiary śmiertelne
10.05.2021 20:20 Tragiczny weekend w Alpach. Zeszły 2 lawiny, zginęło 7 turystów

We francuskich Alpach w sobotę doszło do zejścia dwóch lawin. Obie przyniosły śmierć turystów. Pierwsza uderzyła w dwie grupy wycieczkowe, składające się w sumie z 5 piechurów. Tylko jednej osobie udało się przeżyć. Druga odebrała życie trzem podróżnym. W sobotę we francuskich Alpach miały miejsce 2 lawiny. Pierwsza około południa, druga po godzinie 14:00 Pierwsze zejście uderzyło w dwie grupy podróżnych. Łącznie zginęły przez nią 4 osobyDruga miała miejsce niedaleko szczytu Mont Purri. Pozbawiła życia 3 podróżnychDwie lawiny zeszły w departamencie Sabaudii w sobotę 8 maja. Tego dnia życie straciło 7 turystów - czterech w wyniku pierwszego zejścia, a trzech kilka godzin później. Francuskie władze ostrzegają piechurów przed wychodzeniem w góry. Podkreślają, że zagrożenie obecnie jest bardzo duże.