Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Urodził się nad morzem, ale to góry skradły jego serce. Kacper Tekieli od lat oddawał się swojej pasji
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 18.05.2023 16:02

Urodził się nad morzem, ale to góry skradły jego serce. Kacper Tekieli od lat oddawał się swojej pasji

Kacper Tekieli
Fot. Instagram Kacper Tekieli

W czwartek 18 maja media obiegła informacja o śmierci wybitnego alpinisty Kacpra Tekielego. 38-latek miał na koncie wiele sukcesów sportowych. Jaki był mąż Justyny Kowalczyk-Tekieli? 

Kacper Tekieli urodził się 23 listopada 1984 roku w Gdańsku. To właśnie nad morzem spędził pierwszą połowę swojego życia. Sportowiec ukończył studia magisterskie na kierunku filozoficznym, podczas których w trakcie jednej z wypraw w Bieszczady zakochał się w górach. 

Kacper Tekieli kochał góry

Kacper Tekieli był doświadczonym alpinistą i instruktorem wspinaczki sportowej. W 2010 roku zasłynął z tego, że w niecałe pięć godzin wbiegł na najwyższy szczyt Kaukazu, Elbrus (5642 m), a w sierpniu 2020 roku ustanowił nowył rekord Wielkiej Korony Tatr. Wspinacz przeszedł łącznie blisko 58 km w czasie 37 godzin i 28, jednocześnie poprawiając wynik swojej poprzedniczki Alicji Paszczak o 11 godzin. 

Alpinista miał na swoim koncie przebytych około 300 dróg wspinaczkowych w Tatrach. Co więcej, w listopadzie 2019 dokonał rzeczy dla wielu niemożliwej, czyli pokonał północno-wschodnią ścianę Eigeru drogą Laupera, a w 2021 roku wraz z Maciejem Ciesielskim i Piotrem Sułowskim jako pierwsi zimą pokonali cztery tatrzańskie drogi tzw. “Sprężyny”, które składały się na najsłynniejszą tatrzańską łańcuchówkę Expander. 

Kacper Tekieli i Justyna Kowalczyk

W październiku 2019 polskie media obiegła informacja o tym, że Justyna Kowalczyk ma partnera. “Polski Związek Alpinizmu miał szeroko zakrojone plany wobec mnie, a ja nie miałam żadnych podstaw ku temu, żeby iść w wysokie góry, oprócz niezłej psychy i dobrej wydolności. Chciałam nauczyć się wszystkiego od podstaw, związek zaproponował Kacpra i przyjechałam do niego w podkrakowskie Skałki po naukę wertykalnego świata. Kurs był bardzo profesjonalny. A po kursie zauważyliśmy, że się bardzo polubiliśmy" - wyznała Justyna Kowalczyk-Tekieli w wywiadzie na łamach “Newsweeka” w 2020 roku.

Wybitna sportsmenka pojawiła się z Kacprem Tekielim pierwszy raz publicznie na gali 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Rok później para pobrała się w rodzinnym mieście alpinisty, w Gdańsku. “Ktoś mądry powiedział mi kiedyś, że na wszystko w życiu musi przyjść odpowiednia pora. Od wczoraj Justyna Kowalczyk-Tekieli” - napisała pod zdjęciem weselnym multimedalistka olimpijska. 

W styczniu 2021 roku na świecie pojawił się syn pary - Hugo, który od razu stał się oczkiem w głowie rodziców. Sportsmenka i instruktor wspinaczki chętnie zabierali pierworodnego na swoje treningi czy w podróże. 

Kacper Tekieli nie żyje

W czwartek rano portal Dobry Tygodnik Sądecki jako pierwszy poinformował o tragedii, jaka przydarzyła się w szwajcarskich Alpach. Kacper Tekieli od kilku dni zdobywał tam kolejne czterotysięczniki. Podczas wyprawy kibicowała mu żona i 1,5-roczny syn. 

Kondolencje dla rodziny zmarłego 38-latka płyną z całej Polski. Podróżniczka Martyna Wojciechowska napisała przejmujące słowa w swoich mediach społecznościowych. “Miejsce, w którym radość splata się z tragedią. Czasem nawet wielkie doświadczenie, szacunek do gór i uważność nie są w stanie ochronić człowieka" - czytamy we wpisie dziennikarki. "Wczoraj Natura zatrzymała go w nich na zawsze" - dodała.