Turysci.pl
Lawiny w Alpach. Są ofiary śmiertelne

fot. wikimedia.org/MOSSOT/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Tragiczny weekend w Alpach. Zeszły 2 lawiny, zginęło 7 turystów

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

We francuskich Alpach w sobotę doszło do zejścia dwóch lawin. Obie przyniosły śmierć turystów. Pierwsza uderzyła w dwie grupy wycieczkowe, składające się w sumie z 5 piechurów. Tylko jednej osobie udało się przeżyć. Druga odebrała życie trzem podróżnym.

  • W sobotę we francuskich Alpach miały miejsce 2 lawiny. Pierwsza około południa, druga po godzinie 14:00

  • Pierwsze zejście uderzyło w dwie grupy podróżnych. Łącznie zginęły przez nią 4 osoby

  • Druga miała miejsce niedaleko szczytu Mont Purri. Pozbawiła życia 3 podróżnych

Dwie lawiny zeszły w departamencie Sabaudii w sobotę 8 maja. Tego dnia życie straciło 7 turystów - czterech w wyniku pierwszego zejścia, a trzech kilka godzin później. Francuskie władze ostrzegają piechurów przed wychodzeniem w góry. Podkreślają, że zagrożenie obecnie jest bardzo duże.

2 lawiny we francuskich Alpach

Niebezpieczeństwo lawinowe w Alpach jest teraz wysokie ze względu na warunki pogodowe. Francuskie władze podkreślają, że obfite opady śniegu w wyższych partiach oraz niskie temperatury wpływają na niestabilność pokrywy śnieżnej.

Norwegia przedłuża zamknięcie granic

Norwegia przedłuża zamknięcie granic. Polska nadal na czerwonej liście

CZYTAJ DALEJ

Miejscowa prefektura, cytowana przez Super Express, ostrzega przed samoistnie schodzącymi lawinami. Podkreślają, że osuwisko wywołać może również przejście po śniegu turysty lub narciarza. Po tragicznej sobocie poziom ostrzeżeń wzrósł do „szczególnie wysokiego".

Pierwsza lawina zeszła w sobotę około południa, niedaleko miejscowości Valloire w pobliżu szczytu Col du Galibier. Porwała dwie grupy turystów, składające się łącznie z 5 osób. Tylko jednej udało się przeżyć.

Drugie osuwisko miało miejsce niedaleko szczytu Mont Purri, czyli ok. 150 km od miejsca pierwszej tragedii. Źródła mówią, że śnieg zsunął się ok. godziny 14:00, zabijając kolejnych trzech piechurów. Oznacza to, że tylko w sobotę w lawinach życie straciło 7 osób.

Francuskie władze podkreślają, że tegoroczny sezon zimowy jest szczególnie tragiczny. Na stokach życie straciło już 35 osób, a rok wcześniej było ich 12.

Jaka jest sytuacja lawinowa w polskich Tatrach?

Do zejścia lawin dochodzi jednak nie tylko w Alpach. Ostrożnym trzeba być również w polskich Tatrach, o czym w połowie kwietnia przekonała się grupa turystów. Udało im się nagrać osuwisko w okolicach Doliny Roztoki. Na szczęście nikomu wtedy nic się nie stało, ale nagranie pokazuje, jak potężną moc ma spadający z ogromną prędkością śnieg.

Obecnie w Tatrach obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego, a ogłoszony on został po południu 10 maja. Szczegóły na ten temat opublikował na swoim koncie na Twitterze ratownik TOPR oraz Przewodnik Tatrzański, Tomasz Wojciechowski.

Jak czytamy na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, „niskie zagrożenie lawinowe" oznacza, że pokrywa śnieżna jest dobrze związana i stabilna. Samoistnie zejść mogą małe oraz średnie lawiny, na ogół jednak wywołać je może duże, dodatkowe obciążenie.

Warunki do spacerów szlakami górskimi są z reguły dogodne, jednak nie znaczy to, że nie trzeba zachowywać czujności. Ratownicy apelują o ostrożność szczególnie na stokach ekstremalnych oraz bardzo stromych. Warto również pamiętać o tym, że pogoda w górach bywa zmienna i przed każdym wyjściem na szlaki trzeba się odpowiednio przygotować na wiele scenariuszy pogodowych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Radio Kraków

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >