Turysci.pl
lawina w tatrach

fot. Youtube/ Tatromaniak

Lawina w Tatrach. Turyści nagrali całe zdarzenie

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Lawina w Tatrach w okolicach Doliny Roztoki zeszła w ostatnią sobotę. Nagranie pojawiło się w sieci. W najwyższych polskich górach panuje obecnie drugi stopień zagrożenia lawinowego, jednak prognozowany jest wzrost o jeden stopień.

W ostatni piątek zeszło co najmniej sześć lawin, a dzień później kolejna, która została zarejestrowana na nagraniu. Chociaż na filmie widać, jak masa śniegu zbliża się do turystów, na szczęście nikomu nic się nie stało.

Nagranie z lawiną wywołuje ciarki

Lawina zeszła w sobotę 10 kwietnia w okolicach Doliny Roztoki. Nagranie zamieścił w swoich mediach społecznościowych portal Tatromaniak.pl. Można zobaczyć na nim, jak śnieg zsypuje się po stoku Koziego Wierchu.

Film został nakręcony z dużej odległości, jednak przez ilość śniegu może się wydawać, że lawina jest znacznie bliżej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W Tatrach zagrożenie lawinowe może się zwiększyć

Rano informowaliśmy o opadach śniegu, które pojawiły się w Zakopanem. Według prognoz opady śniegu nasilą się dzisiaj w nocy. Na jutro ratownicy zapowiadają wzrost zagrożenia lawinowego do trzeciego stopnia.

turcja zakaz lotów

Rosja wprowadza zakaz lotów do Turcji. Pół miliona osób straciło swoje wyjazdy

CZYTAJ DALEJ

- W tej chwili obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego, jednak należy spodziewać się jego wzrostu w ciągu najbliższych dni - przestrzega TOPR na swoim Facebooku.

Na szlakach mogą wystąpić również zamglenia, które w połączeniu z opadami mogą uniemożliwiać orientację w terenie. Ratownicy zalecają rezygnację z wyjść w wyższe partie gór z powodu trudnych warunków.

Tatrzański Park Narodowy również przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa na szlakach w komunikacie lawinowym. Jak czytamy, szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, twardy śnieg.

W komunikacie możemy wyczytać ponadto, że wyprawa w góry w zimowych warunkach wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Należy również zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, taki jak raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC. Ważne są również umiejętności posługiwania się nim.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >