Turysci.pl
Pękł lód na Morskim Oku

zdjęcie poglądowe/fot. flickr.com/iwona_kellie/CC BY-NC-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Na Morskim Oku lód załamał się pod narciarzem. TPN apeluje o ostrożność

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Na Morskim Oku doszło do niebezpiecznej sytuacji. Narciarz wszedł na taflę górskiego jeziora, a w pewnym momencie lód pod nim się załamał. Mężczyzna znalazł się po pas w zimnej wodzie. Na szczęście nie stało mu się nic poważnego, ale TPN apeluje do turystów o zachowanie ostrożności.

  • W niedzielę tafla lodu na Morskim Oku załamała się pod ciężarem narciarza

  • Mężczyźnie nie stało się nic poważnego, ale znalazł się po pas w zimnej wodzie

  • Lód jest słabo związany z powodu wzrostu temperatur. TPN apeluje do turystów o niewchodzenie na tafle stawów w Tatrach

W czasie zimy dziesiątki turystów decyduje się na spacery po zamarzniętej tafli Morskiego Oka. Gdy utrzymują się temperatury ujemne, jest to dość bezpieczne, choć i tak trzeba bardzo uważać, bo od czasu do czasu zdarzają się wypadki.

Inaczej natomiast wygląda sytuacja teraz, gdy pogoda jest coraz lepsza, a słońce często wygląda zza chmur. Lód na tatrzańskich stawach rozmarza i staje się zbyt słabo związany, by utrzymać ciężar ludzkiego ciał. Przekonał się o tym narciarz, który w niedzielę wszedł na taflę Morskiego Oka.

Norwegia przedłuża zamknięcie granic

Norwegia przedłuża zamknięcie granic. Polska nadal na czerwonej liście

CZYTAJ DALEJ

Lód na Morskim Oku załamał się pod narciarzem

Przemierzając jeden z najsłynniejszych zbiorników w Tatrach, mężczyzna nagle usłyszał trzask pękającego lodu, a sekundę później znalazł się w zimnej wodzie. Jak poinformował portal Skialpinizm na Facebooku, „pechowiec, idąc na nartach przez taflę, wpadł po pas" do wody.

Na szczęście nie pojawiła się informacja o poważnych obrażeniach narciarza, zakładać więc można, że nic złego mu się nie stało. Takie sytuacje jednak zawsze są ryzykowne. Gdy pogoda dopisuje, lepiej zrezygnować z chodzenia po zamarzniętym jeziorze, ale niestety turyści często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Na zdjęciu autorstwa Mikołaja Lau, które zostało dołączone do wpisu, widać, że część Morskiego Oka nie jest już pod lodem.

Jeśli wybieracie się jeszcze na Rysy (rysa przeorana niestety), to przez staw lepiej iść szlakiem na około... – ostrzegają autorzy publikacji.


TPN ostrzega turystów

10 maja na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawił się komunikat skierowany do turystów, ostrzegający przed topniejącym lodem na tatrzańskich zbiornikach. Pracownicy TPN apelują do podróżnych o niewchodzenie na tafle stawów. Jak tłumaczą, lód zaczął już rozmarzać.

Eksperci przypominają jednocześnie, że choć pogoda jest zachęcająca i trudno się oprzeć wyjściu na szlaki, to trzeba pamiętać, że w górach nadal są typowo zimowe warunki. W wyższych partiach śnieżna pokrywa może być zróżnicowana - rano biała pokrywa może być twarda, lecz po południu, na skutek wzrostu temperatury i słońca, śnieg staje się przepadający, mokry oraz grząski.

Na liście zagrożeń znalazło się również kilka innych czynników, na które turystów wędrujący po Tatrach powinni szczególnie uważać. Mowa jest tu m.in. o możliwym spotkaniu z niedźwiedziem, spadających gałęziach na skutek silnych wiatrów czy zagrożeniu lawinowym. Szczegóły przeczytać można na stronie tpn.pl.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: TPN/Skialpinizm/Facebook

Podobne artykuły

Pogoda na wakacje 2021

Polska

Jaka będzie pogoda w Polsce na wakacje? „Urlopowicze będą zadowoleni z krajowych kierunków"

Czytaj więcej >
Trwa akcja ratunkowa w Niechorzu

Polska

Akcja ratunkowa w Niechorzu. Plażowiczów wciągnął prąd wodny

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >

Polska

Zapytali Polaków, gdzie spędzą tegoroczne wakacje. Większość zostanie w domach lub będzie podróżować po Polsce

Czytaj więcej >