Turysci.pl
W Tatrach obudziła się niedźwiedzica

fot. Facebook.com/Tatrzański Park Narodowy

W Tatrach obudziła się niedźwiedzica z dwoma młodymi. Może wystąpić zagrożenie

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

W Tatrach obudziła się niedźwiedzica z dwoma młodymi. Po zimowym śnie wędruje niedaleko szlaków turystycznych, dlatego część regionu w okolicy Doliny Gąsienicowej zostanie zamkniętych, by nie doszło do nieszczęścia. O potencjalnym zagrożeniu poinformował Tatrzański Park Narodowy.

  • TPN poinformował o przebudzeniu się niedźwiedzicy i dwóch młodych osobników

  • Zwierzęta gawrują w okolicy szlaków turystycznych masywu Małego Kościelca

  • By nie stwarzać zagrożenia dla piechurów i niedźwiedzi, od 2 kwietnia część szlaków zostanie zamkniętych

Tatry to nie tylko idalne miejsce na turystyczną wycieczkę, ale również dom dla wielu gatunków dzikich zwierząt. Te wzbudzające największy respekt właśnie obudziły się po śnie zimowym. Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku, w bliskim sąsiedztwie szlaku w masywie Małego Kościelca gawruje niedźwiedzica z dwoma młodymi.

Niedźwiedzie w Tatrach. Zakaz wejścia na szlaki

Obecność tak potężnego zwierzęcia blisko tras turystycznych może stanowić zagrożenie zarówno dla podróżnych, jak i dzikich osobników. Z tego powodu TPN zadecydował o zamknięciu kilku szlaków w Dolinie Gąsienicowej.

Od 2 kwietnia miłośnicy pieszych wędrówek, narciarstwa ekstremalnego, narciarze oraz taternicy nie mają wstępu na 7 szlaków:

  • z Hali Gąsienicowej (Schronisko Murowaniec), przez Czarny Staw Gąsienicowy, po Zawrat (w obu kierunkach, szlak czarny);

  • z Czarnego Stawu Gąsienicowego, przez Mały Kościelec, Karb, do Kościelca (w obu kierunkach, szlak czarny);

  • z Czarnego Stawu Gąsienicowego do Skrajnego Granatu (w obu kierunkach, szlak żółty);

  • z Zielonego Stawu Gąsienicowego do Karbu (w obu kierunkach, szlak niebieski);

  • z Koziej Dolinki do Zadniego Granatu (w obu kierunkach, szlak zielony);

  • ze Zmarzłego Stawu, przez Kozią Dolinkę, do Koziej Przełęczy (w obu kierunkach, szlak żółty)

  • od Koziej Dolinki po Żleb Kulczyńskiego (w obu kierunkach, szlak czarny).

Zakaz wstępu obowiązuje również linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego oraz drogi wspinaczkowe. Szczegółowo wymienione zostały we wpisie TPN na Facebooku, dostępnym poniżej. Znaleźć tam można również dokładną mapę zamkniętych tras.

Jak podkreślają pracownicy Parku, ich głównym zadaniem jest ochrona przyrody, a działania podejmowane w tym momencie właśnie temu mają służyć.

Zdarza się, że z tego powodu czasami musimy ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr i ograniczyć dostępność niektórych rejonów. Wierzymy, że ta decyzja przysłuży się przyrodzie – czytamy we wpisie.

Do sytuacji odniósł się również specjalista od tatrzańskiej fauny, zastępca dyrektora TPN. Jak podkreślił, wiosna jest szczególnym czasem dla zwierząt, które po długim śnie budzą się i poszukują jedzenia w czym trzeba im pomagać.

Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce – wyjaśnia Filip Zięba.

Kolejne zamknięcie szlaków w Tatrach

Wczoraj w Tatrach ogłoszono jeszcze jeden zakaz, również związany z potrzebami dzikiej natury. Na ścianie Kościelca zaobserwowano gniazdo sokołów wędrownych, przez co konieczne było zamknięcie dróg wspinaczkowych od Komina Drewnowskiego do Żlebu Zaruskiego.

Zakaz ten obowiązuje od ostatniego dnia marca aż do 31 lipca, by zapewnić ptakom bezpieczeństwo. Pracownicy TPN podkreślili, że sokoły wędrowne są niezwykle rzadkim i cennym gatunkiem, dlatego wszyscy turyści są zobligowani do bezwzględnego przestrzegania obostrzeń. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >