Turysci.pl
Dane turystów wyciekły, kara dla Booking.com

fot. unsplash.com/Marten Bjork

Wysoka kara dla Booking.com za zbyt późne zgłoszenie wycieku danych turystów

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści, którzy rezerwowali noclegi przez portal Booking.com w 2018 roku, narażeni byli na niebezpieczeństwo, co teraz potwierdziły służby. Wyciek danych dotknął 4109 klientów serwisu, nałożona zostanie więc na niego kara w wysokości 475 tys. euro. Wszystko przez to, że za późno zgłoszono awarię.

  • W 2018 roku wyciekły dane 4109 klientów portalu rezerwacyjnego Booking.com

  • O naruszeniu danych serwis dowiedział się 13 stycznia 2019 roku, a zgłosił problem dopiero 7 lutego

  • Za opóźnienie na Booking.com nałożona właśnie została kara w wysokości 475 tys. euro

Turyści, którzy korzystali w 2018 roku z portalu rezerwacyjnego Booking.com, byli zagrożeni wyciekiem danych. Przestępcy dotarli do informacji o 4109 klientach serwisu, który o problemach poinformował holenderski Urząd Ochrony Danych Osobowych (AP) zbyt późno. Została za to nałożona kara w wysokości 475 tys. euro.

W 2018 roku wyciekły dane ponad 4 tys. turystów korzystających z Booking.com

Jak stwierdziła w komunikacie prasowym Monique Verdier, wiceprezes AP, turyści byli narażeni na kradzież. Oszuści zdobywali ich dane, a następnie udawali, że pracują w hotelach i usiłowali wyłudzać pieniądze od klientów firmy.

policja rozpoczęła kontrole na granicach z Niemcami

Policja i Straż Graniczna prowadzą kontrole podróżnych przy granicy z Niemcami

CZYTAJ DALEJ

Jak doprecyzowała Verdier, złodzieje dzięki oszustwu dokładnie wiedzieli, jakie były terminy rezerwacji pokojów, co bez skrupułów wykorzystywali. Jak w oficjalnym komunikacie poinformował AP, Booking.com o problemie dowiedział się 13 stycznia 2019 roku.

Czas na powiadomienie holenderskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych wynosi 72 godziny, jednak portal zdecydowanie go przekroczył. Zawiadomienie wpłynęło dopiero 7 lutego, dlatego zapadła decyzja o nałożeniu na Booking.com wysokiej kary.

To bardzo ważne, przede wszystkim dla ofiar wycieku danych. Po takim zgłoszeniu AP może między innymi nakazać firmie natychmiastowe ostrzeżenie poszkodowanych klientów – wyjaśniła Verdier, cytowana przez Dziennik.pl.

Amsterdamska siedziba portalu rezerwacyjnego przekazała PAP, że kara została przez nich zaakceptowana. Nie rozważają wnoszenia odwołania.

Booking.com oskarżony o naciski na hotelarzy

Nałożenie kary to jednak niejedyna kontrowersyjna sytuacja, w której w ostatnim czasie główną rolę odgrywał Booking.com. Pod koniec 2020 roku Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) oskarżyła również serwis o nielegalne naciski na rosyjskich hotelarzy.

Portal miał rzekomo dążyć do przekonania przedsiębiorców, by stosowali takie same ceny dla wszystkich turystów, niezależnie od sposobu, w jaki rezerwują noclegi. Reuters informował wówczas, że dochodzenie prowadzone było już od ponad roku.

Celem Booking.com rzekomo miało być ujednolicenie stawek noclegowych, oferowanych przez rosyjskie obiekty, niezależnie od tego, czy rezerwacja była przez ich serwis, czy też przez kontakt bezpośredni.

FAS określił takie działanie jako rzekome wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku noclegowym. Prowadzić to miało do pozbawienia turytów możliwości wyboru konkurencyjnych ofert czy korzystania z promocji innych niż tych proponowanych przez Booking.com.

Serwis w rozmowie z Reutersem stwierdził wtedy, że nie zamierza ograniczać swojej działalności w Rosji. Co więcej, chce aktywnie uczestniczyć w odbudowywaniu rynku turystycznego w tym kraju, a opinią FAS jest rozczarowany.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Dziennik.pl

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >