Turysci.pl

fot. unsplash.com/Marten Bjork

Wysoka kara dla Booking.com za zbyt późne zgłoszenie wycieku danych turystów

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Turyści, którzy rezerwowali noclegi przez portal Booking.com w 2018 roku, narażeni byli na niebezpieczeństwo, co teraz potwierdziły służby. Wyciek danych dotknął 4109 klientów serwisu, nałożona zostanie więc na niego kara w wysokości 475 tys. euro. Wszystko przez to, że za późno zgłoszono awarię.

  • W 2018 roku wyciekły dane 4109 klientów portalu rezerwacyjnego Booking.com

  • O naruszeniu danych serwis dowiedział się 13 stycznia 2019 roku, a zgłosił problem dopiero 7 lutego

  • Za opóźnienie na Booking.com nałożona właśnie została kara w wysokości 475 tys. euro

Turyści, którzy korzystali w 2018 roku z portalu rezerwacyjnego Booking.com, byli zagrożeni wyciekiem danych. Przestępcy dotarli do informacji o 4109 klientach serwisu, który o problemach poinformował holenderski Urząd Ochrony Danych Osobowych (AP) zbyt późno. Została za to nałożona kara w wysokości 475 tys. euro.

W 2018 roku wyciekły dane ponad 4 tys. turystów korzystających z Booking.com

Jak stwierdziła w komunikacie prasowym Monique Verdier, wiceprezes AP, turyści byli narażeni na kradzież. Oszuści zdobywali ich dane, a następnie udawali, że pracują w hotelach i usiłowali wyłudzać pieniądze od klientów firmy.

Jak doprecyzowała Verdier, złodzieje dzięki oszustwu dokładnie wiedzieli, jakie były terminy rezerwacji pokojów, co bez skrupułów wykorzystywali. Jak w oficjalnym komunikacie poinformował AP, Booking.com o problemie dowiedział się 13 stycznia 2019 roku.

Czas na powiadomienie holenderskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych wynosi 72 godziny, jednak portal zdecydowanie go przekroczył. Zawiadomienie wpłynęło dopiero 7 lutego, dlatego zapadła decyzja o nałożeniu na Booking.com wysokiej kary.

To bardzo ważne, przede wszystkim dla ofiar wycieku danych. Po takim zgłoszeniu AP może między innymi nakazać firmie natychmiastowe ostrzeżenie poszkodowanych klientów – wyjaśniła Verdier, cytowana przez Dziennik.pl.

Amsterdamska siedziba portalu rezerwacyjnego przekazała PAP, że kara została przez nich zaakceptowana. Nie rozważają wnoszenia odwołania.

Booking.com oskarżony o naciski na hotelarzy

Nałożenie kary to jednak niejedyna kontrowersyjna sytuacja, w której w ostatnim czasie główną rolę odgrywał Booking.com. Pod koniec 2020 roku Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) oskarżyła również serwis o nielegalne naciski na rosyjskich hotelarzy.

Portal miał rzekomo dążyć do przekonania przedsiębiorców, by stosowali takie same ceny dla wszystkich turystów, niezależnie od sposobu, w jaki rezerwują noclegi. Reuters informował wówczas, że dochodzenie prowadzone było już od ponad roku.

Celem Booking.com rzekomo miało być ujednolicenie stawek noclegowych, oferowanych przez rosyjskie obiekty, niezależnie od tego, czy rezerwacja była przez ich serwis, czy też przez kontakt bezpośredni.

FAS określił takie działanie jako rzekome wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku noclegowym. Prowadzić to miało do pozbawienia turytów możliwości wyboru konkurencyjnych ofert czy korzystania z promocji innych niż tych proponowanych przez Booking.com.

Serwis w rozmowie z Reutersem stwierdził wtedy, że nie zamierza ograniczać swojej działalności w Rosji. Co więcej, chce aktywnie uczestniczyć w odbudowywaniu rynku turystycznego w tym kraju, a opinią FAS jest rozczarowany.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Dziennik.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Świetne wieści od polskich kolei. Miłośnicy atrakcji wodnych i gór będą zachwyceni
Czytaj więcej >

Europa

Tłumy pod jedną z największych europejskich atrakcji. Trudno tu o dobre zdjęcie nawet o świcie
Czytaj więcej >

Europa

W tym kraju możesz nazwać faceta frajerem i się nie obrazi
Czytaj więcej >

Europa

To jeszcze nie koniec "afery ciastowej" w Ryanairze. Lokalne władze się oburzają, a pasażerowie słono płacą
Czytaj więcej >

Europa

Pilny apel MSZ. Odradzają podróże do najmłodszego kraju w Europie
Czytaj więcej >

Europa

Turyści z niepokojem patrzą na kanał w Wenecji. Woda przybrała tam nietypowy kolor
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Europa

Europa

Magda Antoł

Przez niewiedzę zapłacisz niemal 1000 zł mandatu. W tym kraju lepiej znać lokalne prawo
Czytaj więcej >
Europa

Magda Antoł

Prawdziwi strongmani Tatr. Potrafią unieść na raz kilkadziesiąt kilogramów
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Nowe zasady wejdą w życie na dniach
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Ceny wycieczek w górę? Popularne kierunki pod presją
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Przełomowa technologia na nowym europejskim lotnisku. Kontrola lotów będzie 450 km dalej
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Kuriozalne ograniczenia we Włoszech. Na nieświadomych turystów czekają wysokie mandaty
Czytaj więcej >