Turysci.pl
TPN zamyka drogi wspinaczkowe

zdjęcie poglądowe/si_kor/pixabay.com

Sokoły wędrowne w Tatrach. TPN zamyka część dróg wspinaczkowych

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

TPN w środę popołudniu poinformował o zamknięciu części dróg wspinaczkowych i linii udostępnionych dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego. Decyzja spowodowana jest pojawieniem się w Tatrach sokołów wędrownych.

  • TPN zamyka drogi wspinaczkowe od Komina Drewnowskiego do Żlebu Zaruskiego

  • Decyzja wywołana jest założeniem gniazda na ścianie Kościelca przez sokoły wędrowne

  • 13 marca Tatrzański Park Narodowy zamknął również Dolinę Pańszczycy w trosce o żyjące tam zwierzęta

Władze TPN o zmianach na terenie Parku poinformowały w środę 31 marca na swoim profilu na Facebooku. Jak możemy przeczytać, we wschodniej ścianie Kościelca pojawiło się gniazdo sokołów wędrownych. Zamykanie części dróg wspinaczkowych ma gwarantować ptakom bezpieczeństwo i spokój.

TPN zamyka część dróg wspinaczkowych

Od ostateczniego dnia marca do końca lipca zamknięte pozostaną drogi wspinaczkowe oraz linie przeznaczone do uprawiania narciarstwa ekstremalnego na trasie od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego.

Grecja przedłuża ograniczenia dla podróżnych

Grecja przedłuża obostrzenia dotyczące lotniczych podróży międzynarodowych

CZYTAJ DALEJ

Jak wskazują pracownicy TPN, do ostatniego dnia lipca małe sokoły powinny już opuścić gniazdo. Jeśli tak się stanie, ruch turystyczny zostanie na zamkniętych odcinkach wznowiony.

Do opublikowanego postu dołączone zostało zdjęcie tych pięknych ptaków z podkreśleniem, że są one wyjątkowo cennym oraz rzadkim gatunkiem.

Jak na swojej stronie informuje Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół", na początku XX wieku populacja tych ptaków rozpowszechniona była na terenie całego kraju. Wszystko zmieniło się jednak około roku 1950, gdy nastąpił gwałtowny spadek liczby osobników.

Pierwsze próby hodowli sokołów wędrownych rozpoczęły się pod koniec lat 70., a reintrodukcje, czyli ponowne wprowadzenie ptaków na stare miejsca ich bytowania, rozpoczęto w roku 1990.

W ubiegłym roku odnotowano aż 6 nowych gniazd, a liczba sokołów wędrownych urodzonych w lęgach naturalnych osiągnęła poziom 121, z czego większość dotyczy stanowisk miejskich.

Ograniczenia w Tatrach

To jednak niejedyne zmiany, które Tatrzański Park Narodowy ogłosił w ciągu ostatnich kilku tygodni. Niedawno pisaliśmy o podwyżkach cen biletów za wejście na teren TPN oraz parkingów w rejonie Morskiego Oka, ale to nie wszystko.

13 marca czasowo zamknięto również Dolinę Pańszczycy. Decyzja ta, również ogłoszona na profilu TPN na Facebooku, argumentowana była troską o zwierzęta żyjące na tamtych terenach. Niestety popularność nart skiturowych sprawiła, że wielu turystów w sezonie zimowym poruszało się poza wyznaczonymi szlakami, zaburzając spokój dzikich mieszkańców.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TPN

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >