Turysci.pl
Morskie Oko - podwyżka cen biletów

fot. wikimedia.org/Tomasz Józefczak/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Podwyżki w Tatrzańskim Parku Narodowym. Drożeją parkingi w rejonie Morskiego Oka

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wycieczki na Morskie Oko już od kwietnia będą o wiele droższe. Tatrzański Park Narodowy zapowiada podwyżkę opłat za pozostawienie samochodu na parkingach w rejonie popularnego szlaku. Za cały dzień będzie trzeba zapłacić nawet do 20 zł więcej. Oszczędzić można dzięki rezerwacjom wykonywanym online.

  • TPN podnosi ceny postoju na parkingach na Palenicy Białczańskiej

  • Zmotoryzowani kierowcy za całodniowy postój zapłacą 20 zł więcej, jeśli kupią bilet stacjonarnie

  • Rezerwując miejsce postojowe online, podwyżka wyniesie tylko 5 zł za cały dzień

Szlak na Morskie Oko jest jedną z najpopularnejszych tras turystycznych w Polsce, którą każdego roku przemierzają tysiące turystów. Wielu dojeżdża własnymi samochodami do parkingów na Palenicy Białczańskiej, a następnie wchodzi na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wkrótce jednak za całodniowy postój samochodu w tym miejscu będzie trzeba zapłacić więcej.

Wycieczka na Morskie Oko coraz droższa

Niedawno Tatrzański Park Narodowy podniósł ceny biletów wstępu dla turystów. Za normalną wejściówkę zapłacić trzeba obecnie 7 zł, a za ulgową 3,50 zł.

Teraz ogłoszono kolejną podwyżkę, która obowiązywać zacznie od kwietnia i tym razem dotyczy osób przyjeżdżających samochodami na parkingi na Palenicy Białczańskiej. Obecnie za cały dzień postoju podróżni płacą 30 zł. Wkrótce wejściówka kupowana online będzie kosztowała 35 zł.

paszport koronawirusowy - szczegóły

Paszporty szczepionkowe mają zawierać informacje o zakażeniach i testach. Ułatwią podróże po Europie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Podwyżka dla tych, którzy kupują bilety online, podwyżka nie będzie bardzo dużo. Stawki za pozostawienie auta wzrosną z 30 do 35 zł dziennie – powiedział Wojciech Stankiewicz z TPN dla Gazety Krakowskiej.

O wiele większa podwyżka dotyczyła będzie natomiast osób, które będą chciały miejsce opłacić stacjonarnie, w tradycyjny sposób. Ci turyści zapłacą aż 50 zł.

Zaznaczam, że na miejscu można kupić bilet jedynie wtedy, gdy nie wyprzedadzą się wszystkie miejsce przez internet – podkreśla Stankiewicz.

Ogłoszona podwyżka dotyczy również parkingu na Łysej Polanie. Takie działania mają zachęcić turystów do korzystania z internetowej opcji rezerwacji biletów.

Na tym nam zależało, żeby zróżnicować stawki i zachęcić ludzi do wcześniejszego kupowania miejsca przez internet. Ubiegły rok pokazał bowiem, że sprzedaż przez internet porządkuje ruch samochodowy w tym miejscu. Ludzie, widząc na stronie internetowej, że na drugi dzień nie ma już miejsca na parkingach, nie jadą na siłę na Palenicę Białczańską, tylko wybierają inny cel wycieczki. W ten sposób zmniejszyły się korki na drodze dojazdowej do Morskiego Oka – wyjaśnia Stankiewicz.

Szlak na Morskie Oko najpopularniejszym miejscem w Tatrach

Podwyżka z pewnością przyniesie zyski Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu. Nawet wzrost cen o 5 zł przełożyć się może na znacznie wyższe dochody, biorąc pod uwagę liczbę turystów, którzy odwiedzają Morskie Oko każdego roku.

Niedawno TPN opublikował podsumowanie 2020 roku. Jak możemy w nim przeczytać, na Łysej Polanie sprzedano wtedy aż 680 tys. biletów. Trzeba tu podkreślić, że nie wszystkie te osoby przyjeżdżały samochodami i rzadko autem podróżuje tylko kierowca, ale mimo to turyści z pewnością wiedzą, jak często na postojach są zajęte wszystkie miejsca parkingowe.

W 2020 roku Tatrzański Park Narodowy łącznie odwiedziło 3 470 343 turystów. To wynik o blisko pół miliona niższy niż rok wcześniej, należy jednak wziąć pod uwagę liczne obostrzenia w podróżowaniu, które polski rząd wprowadzał w różnych okresach. Szczegóły interesującego raportu stworzonego przez TPN przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Krakowska

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >

Polska

TPN ostrzega przed niedźwiedziami. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej osiedli

Czytaj więcej >

Polska

Ojciec zabrał 12-latkę na Orlą Perć. „Dziecko bardzo się bało i czuło się niepewnie"

Czytaj więcej >

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >