Turysci.pl
Słowacja zaostrza przepisy

fot. wikimedia.org/Krzysztof Dudzik (User:ToSter)/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Słowacja wzmacnia kontrole na granicach, również z Polską. Wykryto próby omijania zakazów.

12 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Słowacja odnotowała liczne próby łamania przepisów. Kierowcy omijają zamknięte przejścia graniczne i wjeżdżają do kraju polnymi dróżkami. Nasz sąsiad z tego powodu postanowił wzmocnić kontrole na wszystkich swoich granicach, również tych z Polską.

 • Słowacja zapowiada wzmocnienie kontroli na swoich granicach z Austrią, Polską, Czechami i Węgrami

 • Ma się rozpocząć monitorowanie zamkniętych przejść oraz polnych dróg, które kierowcy wykorzystują, by omijać kontrole

 • Już w lutym Słowacja zamknęła 10 przejść granicznych z Polski

Słowacja od połowy lutego robi wszystko, by zminimalizować zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa na swoim terenie. Zaostrzono przepisy dla podróżnych wjeżdżających do kraju, nałożono obowiązkową kwarantannę, a następnie zamknięto część przejść granicznych, również tych z Polską. Teraz słowackie służby zapowiadają jeszcze zaostrzenie kontroli dróg wjazdowych do kraju, bo wykryto, że kierowcy na różne sposoby omijają stanowiska służb, wjeżdżając do Słowacji np. polnymi drogami.

Słowacja zaostrza restrykcje na granicach

Słowacka policja ogłosiła wzmocnienie kontroli na granicach z Polską, Czechami, Austrią oraz Węgrami. Spowodowane jest to nie tylko pogarszającą się sytuacją epidemiczną w tej części Europy, ale również wykryciem, że wielu kierowców omija oficjalne drogi wjazdowe do kraju, na których stoją kontrole, korzystając z polnych ścieżek i przejść, które nie są patrolowane.

paszport koronawirusowy - szczegóły

Paszporty szczepionkowe mają zawierać informacje o zakażeniach i testach. Ułatwią podróże po Europie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Policja prowadzi stałe kontrole na wszystkich dużych i uczęszczanych przejściach granicznych – poinformowała rzeczniczka policji, Denisa Bardyova, cytowana przez Radio Kierowców.

Problem stanowią jednak te niewielkie, dawniej rzadko uczęszczane, o których zamknięciu informują jedynie znaki drogowe, pachołki czy innego rodzaju utrudnienia postawione na drodze.

Tam kierowcy popisują się niestety kreatywnością i nie dotyczy to jedynie osób przemieszczających się z i do Polski, ale również na przejściach z Czechami.

Nawet jeśli ktoś nie jest sprawdzany przez patrol policyjny przy wjeździe lub umyślnie omija kontrolowany wjazd na terytorium Republiki Słowackiej, nadal obowiązuje go obowiązek rejestracji, późniejszej izolacji i powiadomienia lekarza o przybyciu z zagranicy – podkreśla rzeczniczka.

Osoby, które nie respektują przepisów pandemicznych, mogą również zostać ukarane mandatem o wysokości nawet 1659 euro, niestety jednak nawet to nie powstrzymuje wielu kierowców. Na przejściu Sucha Góra Orawska-Chochołów, które zostało zamknięte 15 lutego, kierowcy samochodów terenowych omijali drogę wjazdową na Słowację, wykorzystując możliwości swoich samochodów.

Polskie MSZ odradza wyjazdy na Słowację

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również odradza podróże na Słowację w związku z panującą tam sytuacją epidemiczną. Władze apelują, by wyjeżdżać jedynie w przypadku sytuacji nagłych i poważnych, odradzane są natomiast wycieczki turystyczne. U naszych sąsiadów do 19 marca obowiązuje również stan nadzwyczajny na terenie całego kraju i wciąż nie wiadomo, czy nie zostanie on przedłużony w związku z trzecią falą pandemii.

Od 17 lutego 2021 roku Polacy, którzy wjeżdżają na Słowację, muszą poddać się obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie. Konieczne jest również zarejestrowanie swojego wjazdu na teren państwa na stronie korona.go.sk/ehranica.

15 lutego br. Słowacja zadecydowała o zaostrzeniu kontroli w przemieszczaniu się po kraju, a także ograniczono ruch międzynarodowy. Dla ruchu osobowego zamknięto 10 przejść granicznych, umożliwiający wjazd z Polski:

 • Ożenna-Nižná Polianka

 • Leluchów-Čirč

 • Niedzica-Lysá nad Dunajcom

 • Chochołów-Suchá Hora

 • Ujsoły-Novot

 • Radoszyce-Palota

 • Muszynka-Kurov

 • Szczawnica-Lesnica

 • Łysa Polana-Tatranská Javorina

 • Winiarczykówka-Bobrov

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gov.pl/Radio Kierowców

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >