Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Tęcza przybrała postać okręgu. Zjawisko widziane nad Alpami robi ogromne wrażenie
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 14.12.2022 15:06

Tęcza przybrała postać okręgu. Zjawisko widziane nad Alpami robi ogromne wrażenie

tęcza okrąg
instagram/rephipsed

Turyści odpoczywający w Alpach przecierali oczy ze zdziwienia, gdy tęcza przybrała postać okręgu. To ekstremalnie rzadkie zjawisko, którego dostrzeżenie niemal graniczy z cudem. Na szczęście niektórzy uwiecznili je na zdjęciach, które następnie udostępnili w sieci. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by zobaczyć podobny widok na niebie?

Nie ma się co dziwić, że turystom, którym udało się zaobserwować okrągłą tęczę, dosłownie odebrało mowę. Dyskusji nie podlega fakt, że widok nieziemskiego zjawisko zachwyca. Gdzie najlepiej go wypatrywać? Istnieje podchwytliwa metoda, dzięki której ujrzymy go na własne oczy.

Okrągła tęcza ozdobiła niebo nad Alpami

10 grudnia br. wszyscy przebywający w okolicach Zermatt, czyli jednej z najsłynniejszych, górskich miejscowości w Szwajcarii w kantonie Valais, mieli okazję doświadczyć czegoś niesamowitego. Niebo nad urokliwym górskim miasteczkiem, położonym w górnej części doliny Mattertal w Alpach Pennińskich, na wysokości 1616 m n.p.m., ozdobiły tęczowe widowisko. Ze stoków nowoczesnego ośrodka sportów zimowych o międzynarodowej renomie można było podziwiać świetliste okręgi, które pojawiły się wokół słońca. W połączeniu ze śnieżnobiałym puchem na zboczach gór wyglądały wręcz nieziemsko.

Świetliste pierścienie okalające słońce wywołały wielkie wrażenie na mieszkańca i turystach jednego z najpopularniejszych kurortów narciarskich w Alpach, którzy sfotografowanym zjawiskiem chętnie dzielili się w sieci. Szusujący po stokach narciarze byli prawdziwymi szczęściarzami, bowiem w takich okolicznościach być może już nigdy więcej nie zdarzy im się zjeżdżać ze zbocza góry.

Czym jest efekt halo?

Eksperci od razu wyjaśnili, że niesamowity widok tęczowych okręgów wokół słońca to zjawisko optyczne określane jako halo. Nazwa postała od greckiego słowa hálos, które oznacza tarczę słoneczną. Owe zjawisko powstaje na skutek załamania światła w chmurze, która zawiera kryształki lodu. Z powierzchni ziemi zawsze widzimy tylko połowę łuku tęczy, jednak wokół Słońca tworzy się co najmniej jeden okrąg, a wokół niego kolejne. Okręgi mogą być białe lub różnobarwne, a w zależności od kąta umiejscowienia Słońca na niebie może wystąpić ogromny okrąg dookoła.

Efekt halo najczęściej można dotrzeć zimą nad obszarami pokrytymi lodem oraz w górach, jednak aby zobaczyć też drugą połowę okręgu, należy wznieść się w powietrze bądź obserwować niebo ze wzniesienia, np. drapacza chmur. Taki widok może towarzyszyć także podczas podróży samolotem. Co ciekawe, łatwiejszym sposobem na zaobserwowanie pełnego okręgu jest uwiecznieniu jego połowy... nad taflą wody. Dzięki odbiciu zobaczymy pełne spektrum!

Nie da się ukryć, że widok uwieczniony przez turystów i mieszkańców Szwajcarii zachwyca. Skomplikowane procesy, które muszą zajść, aby człowiek był w stanie dostrzec efekt halo, tylko podkreśla jego wyjątkowość.

  1. Rzadkie zjawisko nad Tatrami. Chmury soczewkowate zasnuły niebo, "Wyglądają jak UFO"

  2. Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

  3. Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: twojapogoda.pl; podroze.radiozet.pl