Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 07.12.2022 13:23

Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

choinka jarmark
Piotr Molecki/East News

Nadszedł grudzień. Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a w związku z tym wiele osób zaczyna zastanawiać się, czy w tym roku mamy szansę na białe święta. Nie da się ukryć, że śnieg dodaje klimatu w tym okresie i czyni go jeszcze bardziej magicznym. A jak będzie wyglądać tegoroczna Gwiazdka? Oto co mówią synoptycy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w końcu ujawnił pierwsze rokowania, jakie eksperci przewidują na czas świąt Bożego Narodzenia. Bez wątpienie wielu z nas liczy na to, że prócz uroczystej atmosfery przy stole, czeka nas także śnieżnobiały puch za oknem.

Prognoza pogody na święta 2022. Ile stopni w Boże Narodzenie?

Eksperci IMGW zaznaczają, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółowych prognozach, a modele meteorologiczne są bardzo wstępne. Okazuje się bowiem, że Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, z którego schematów korzystają, prezentuje prognozy tygodniowe, a nie dzienne.

Rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski podaje, że zgodnie z zamieszczonych schematów wynika, że w tygodniu świątecznym maksymalna temperatura w dzień prawdopodobnie będzie wynosiła około -1 stopień na terenie Suwalszczyzny i wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. W centrum termometry wskażą zero, natomiast w zachodniej części kraju słupek rtęci zatrzyma się w granicach 2-3 stopni.

Kilka stopni mniej przewiduje się w nocy. W najzimniejszej części Polski – północnym wschodzie, temperatura może spaść nawet do -6 stopni. W centrum schematy przewidują około -3, na zachodzie -1, a w miejscowościach nadmorskich 0 stopni.

undefined
CMM IMGW

Święta w tym roku bez śniegu?

Czy tegoroczne święta będą białe? To bardzo ważne pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Okazuje się, że w tygodniu świątecznym przewidywane jest nawet 10 litrów opadów na metr kwadratowy. Wydawałoby się, że to świetna wiadomość, lecz rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski uspokaja:

- Niestety nie wiadomo, kiedy ma padać - czy na początku tygodnia, czy później. Nie wiadomo również, czy będzie to w nocy, czy w dzień, bo jeżeli w nocy, to może być to śnieg, a jeżeli w dzień, to deszcz.

Walijski zaznacza również, że są duże szanse na to, że nawet jeśli nocą będą miały miejsce opady śniegu, bardzo prawdopodobne, że w dzień nie zostanie po nim śladu. Jednak wszyscy miłośnicy białego puchu niech nie tracą nadziei na białe święta, ponieważ modele pogodowe mogą jeszcze ulec zmianie.

  1. Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

  2. Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje. Utrudnienia nie zniechęciły turystów

  3. Turyści pozywają TUI. “Po wczasach rozchorowało się ponad 40 osób”

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: tvn24.pl; samorzad.infor.pl

Tagi: pogoda Polska