Turysci.pl
fire-3316788 1280

fot. Pixabay/ ORINCO

Pożary w Rosji. „Bieżący rok będzie rekordowy"

19 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Rosyjscy badacze poinformowali, że rok 2021 może być rekordowy pod względem areału objętego pożarami. Jak przekazał w rozmowie z TASS ekspert rosyjskiego oddziału organizacji Greenpeace, objęły one już w sumie 18,2 ha.

Według danych opublikowanych przez dział monitoringu lasów rosyjskiej federalnej Agencji Gospodarki Leśnej (Rosleschoz), rok 2021 będzie rekordowy pod względem obszaru strawionego pożarami.

Rok 2021 będzie rekordowy pod względem pożarów w Rosji

- Według stanu na 19 września już teraz można uznać, że bieżący rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o areał objęty pożarami - zaznaczył ekspert rosyjskiego oddziału organizacji Greenpeace, Aleksiej Jaroszenko.

Dodał, że w najbardziej katastroficznym dotychczas 2020 roku pożary strawiły łącznie 18,1 ha, jest to jednak wynik z całego roku.

Jaroszenko, który, w rosyjskim Greenpeace zajmuje się problematyką lasów, przypomniał, że systematyczne pomiary pożarów leśnych z wykorzystaniem satelitów są prowadzone w Rosji od 2001 r.

Już wcześniej jednak zdarzały się ogromne pożary na obszarze Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Przykładem jest "wielki syberyjski pożar", do którego doszło w 1915 roku. Ekspert stwierdził jednak, że trudno go jednak porównać z pożarami, do których doszło na tym samym obszarze w ostatnim czasie.

Ekspert przypomniał również, że według badacza tej problematyki, Władimira Szostakowicza "w 1915 r. pożary objęły łącznie areał o wielkości 125 tys. wiorst kw. co odpowiada 14,2 mln ha".

Ekspert Greenpeas w rozmowie z TASS podkreślił ponadto, że dane z monitoringu satelitarnego nie obejmują pożarów całkiem młodych lasów. Do tych jednak dochodzi w Rosji rokrocznie przy wypalaniu łąk na obszarach objętych gospodarką leśną.

- A chodzi o kilka milionów hektarów, które nie są oficjalnie uważane za lasy, więc nie wchodzi to w statystki. [...] Obszary te mogłyby stanowić fundament przyszłych zasobów leśnych - dodał ekspert.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Awaryjne lądowanie samolotu w Nowym Jorku. Jeden z pasażerów został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >

Świat

Wyspy Kanaryjskie luzują restrykcje w hotelach. Certyfikat szczepień nie będzie już potrzebny

Czytaj więcej >

Świat

Lotnisko na wyspie La Palma nieczynne. Powodem zbyt duże nagromadzenie popiołu wulkanicznego

Czytaj więcej >

Świat

Kolejna linia lotnicza wpuści na pokład tylko zaszczepionych. „Decyzja wchodzi natychmiastowo"

Czytaj więcej >
gdzie kupić tanio USD

Świat

Za garść dolarów nie tylko do USA… gdzie kupić tanio USD?

Czytaj więcej >

Świat

Zagraniczni turyści nie odwiedzą Australii przed końcem 2021 roku

Czytaj więcej >