Turysci.pl
tatry-998920 1280 (1)

fot. Pixabay/ jarekgrafik, Twitter/ TVN24

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

2 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zagraniczni turyści podczas wycieczki w Tatry pomalowali sprayem skały na szczycie Świnicy. Podczas zejścia ze szczytu wpadli jednak w tarapaty i wezwali na pomoc TOPR - poinformowała Wyborcza.

Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez Wyborczą zagraniczni turyści, którzy na szczycie Świnicy pomalowali sprayem skały, podczas zejścia ze szczytu utknęli w górach. Konieczna była interwencja Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Świadkowie zdarzenia - którzy widzieli, jak obcokrajowcy malują skały - twierdzą, że jeden z wandali miał powiedzieć, że zawsze zostawia swoją "flagę" tam, gdzie wchodzi.

Turyści (38)

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem niemal w całej Polsce. Na morzu prognozowany sztorm

CZYTAJ DALEJ

Zagraniczni turyści pomalowali sprayem skały w Tatrach

Informacje o incydencie oraz zdjęcia przekazał portalowi TVN24 pan Marek, który był świadkiem zdarzenia. Sytuacja wydarzyła się w sobotę.

- Wchodziliśmy na szczyt ze znajomymi, kiedy na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza poczuliśmy dziwny zapach, jak gdyby rozpuszczalnika, co jest raczej niespotykane w górach. Gdy podeszliśmy wyżej, zauważyliśmy grupę zagranicznych, ciemnoskórych turystów, którzy wyciągnęli spray i malowali po skałach - opisywał pan Marek w wiadomości dla redakcji Kontakt 24.

Pan Marek dodał, że zwrócił uwagę turystom, jednak jeden z mężczyzn miał odpowiedzieć mu, że zawsze zostawia swoją "flagę" tam, gdzie wchodzi i nie zamierza jej zmywać. Świadek zdarzenia zgłosił sprawę telefonicznie do Tatrzańskiego Parku Narodowego, a później mailowo do TOPR-u.

Wandale zostali rozpoznani przez ratowników

Według informacji, do których dotarła Wyborcza, wandale zostali rozpoznani przez ratowników TOPR, którzy udzielili im pomocy w Żlebie Kulczyńskiego w nocy z soboty na niedzielę.

Turyści zeszli do Doliny Pięciu Stawów, skąd chcieli się dostać do Zakopanego. Okazało się, że zwiodła ich aplikacja w smartfonie, która pokazała im najkrótszą drogę, która wiodła przez Kozi Wierch i Żleb Kulczyńskiego. Tam w ciemnościach utknęli i zadzwonili po TOPR.

Gdy ratownicy dotarli na miejsce, turyści znajdowali się 100 metrów nad łańcuchami w Żlebie Kulczyńskiego. Jak przekazał jeden z ratowników biorący udział w akcji, obcokrajowcy byli zupełnie nieprzygotowani, wychłodzeni i przemoknięci.

- Ogrzaliśmy ich, daliśmy ubrania, a następnie sprowadziliśmy na Halę Gąsienicową - mówił ratownik cytowany przez Wyborczą. - Całe szczęście, że temperatura była nieco powyżej 0 st. - dodaje.

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego przekazała zakopiańskiej policji materiał zgromadzony w tej sprawi.

Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez Wyborczą wandale pochodzili z Azji i możliwe, że zdążyli już wyjechać z Polski.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wyborcza

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >