Słowacja chce zakazać samochodów spalinowych w Tatrach. Zapowiadają rewolucję transportową
Słowacja rozważa wprowadzenie zakazu wjazdu dla samochodów spalinowych w rejon Tatr Wysokich. W zamian ministerstwo zaoferuje nowe ścieżki spacerowe i rowerowe i ekologiczną komunikację zbiorową. Możliwość wjazdu będą miały jedynie pojazdy elektryczne.
Wielu turystów decyduje się na wyjazd w Tatry własnym samochodem, co jednak stanowi problem dla lokalnych władz, mieszkańców oraz klimatu. Poza brakiem miejsc parkingowych i zostawianiu pojazdów w miejscach niedozwolonych, spaliny powodują powiem zanieczyszczenie powietrza.
Władze Słowacji zapowiedziały więc utworzenie w rejonie Tatr Wysokich strefy bezemisyjnej. Projekt nie będzie opierał się jednak na samym zakazie wjazdu dla samochodów spalinowych. Własny pojazd będzie można zostawić bowiem na wielopoziomowym parkingu, z którego będzie można się przesiąść do ekologicznej komunikacji zbiorowej.
Strefa bezemisyjna w Tatrach
Samochody spalinowe mają zniknąć z regionu Tatr Wysokich do 2030 roku – wynika z wizji słowackiego Ministerstwa Transportu i Budownictwa oraz driving.digital – pozarządowej organizacji działająca na rzecz innowacyjności transportu Słowacji.
Pojazdy spalinowe mają zostać w pełni zastąpione siecią kolei, elektrycznych autobusów i minibusów hotelowych, a także deptaków i ścieżek rowerowych. U podnóża Tatr planowana jest budowa wielopoziomowego parkingu.
Planowany parking powstanie w pobliżu autostrady oraz linii kolejowych zsynchronizowanych z lokalnym ekologicznym transportem zbiorowym. Ma być odpowiedzią na zatłoczone parkingi i szkodliwe dla środowiska spaliny.
Ruch w Tatrach Wysokich wciąż będzie możliwy, jednak dopuszczone do użytku będą jedynie samochody elektryczne. Problem parkowania na poboczach dróg i zielonych pastwiskach wciąż jednak nie zniknie.
Wiadomo już, że strefa bezemisyjna w pierwszej fazie ma objąć okolice Szczyrbskiego Jeziora.
Wciąż nie jest znany jednak kosztorys i źródła finansowania inwestycji. Jak stwierdziły słowackie media, mało prawdopodobne jest, że inwestycja będzie finansowana wyłącznie przez państwo. Zaangażowanie sektora prywatnego, przedsiębiorców i deweloperów może okazać się więc konieczne.
– Tatry mają moc, aby Słowacja stała się światowym liderem z czystymi i zdrowymi miastami i regionami, również dzięki zastosowaniu zielonych i cyfrowych innowacji w transporcie i innych sektorach naszej gospodarki – komentuje inicjator projektu, Igor Šenkarčin, cytowany przez Onet.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Podali oficjalny komunikat, znowu zamykają lotnisko do odwołania
Chwile grozy na Śnieżce. Wokół było pełno ludzi, trzeba było działać natychmiast
Woda wdarła się do miasta. Potężny żywioł w europejskim kraju
Źródło: Onet