Turysci.pl
high-tatras-gd84849c5f 1280

fot. Pixabay/ Walkerssk

Słowacja chce zakazać samochodów spalinowych w Tatrach. Zapowiadają rewolucję transportową

22 Października 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Słowacja rozważa wprowadzenie zakazu wjazdu dla samochodów spalinowych w rejon Tatr Wysokich. W zamian ministerstwo zaoferuje nowe ścieżki spacerowe i rowerowe i ekologiczną komunikację zbiorową. Możliwość wjazdu będą miały jedynie pojazdy elektryczne.

Wielu turystów decyduje się na wyjazd w Tatry własnym samochodem, co jednak stanowi problem dla lokalnych władz, mieszkańców oraz klimatu. Poza brakiem miejsc parkingowych i zostawianiu pojazdów w miejscach niedozwolonych, spaliny powodują powiem zanieczyszczenie powietrza.

Władze Słowacji zapowiedziały więc utworzenie w rejonie Tatr Wysokich strefy bezemisyjnej. Projekt nie będzie opierał się jednak na samym zakazie wjazdu dla samochodów spalinowych. Własny pojazd będzie można zostawić bowiem na wielopoziomowym parkingu, z którego będzie można się przesiąść do ekologicznej komunikacji zbiorowej.

hotel-g030490e51 1280

Wyspy Kanaryjskie luzują restrykcje w hotelach. Certyfikat szczepień nie będzie już potrzebny

CZYTAJ DALEJ

Strefa bezemisyjna w Tatrach

Samochody spalinowe mają zniknąć z regionu Tatr Wysokich do 2030 roku – wynika z wizji słowackiego Ministerstwa Transportu i Budownictwa oraz driving.digital – pozarządowej organizacji działająca na rzecz innowacyjności transportu Słowacji.

Pojazdy spalinowe mają zostać w pełni zastąpione siecią kolei, elektrycznych autobusów i minibusów hotelowych, a także deptaków i ścieżek rowerowych. U podnóża Tatr planowana jest budowa wielopoziomowego parkingu.

Planowany parking powstanie w pobliżu autostrady oraz linii kolejowych zsynchronizowanych z lokalnym ekologicznym transportem zbiorowym. Ma być odpowiedzią na zatłoczone parkingi i szkodliwe dla środowiska spaliny.

Ruch w Tatrach Wysokich wciąż będzie możliwy, jednak dopuszczone do użytku będą jedynie samochody elektryczne. Problem parkowania na poboczach dróg i zielonych pastwiskach wciąż jednak nie zniknie.

Wiadomo już, że strefa bezemisyjna w pierwszej fazie ma objąć okolice Szczyrbskiego Jeziora.

Szczyrbskie Jezioro

Szczyrbskie Jezioro, fot. Pixabay/ Xtrodinary

Wciąż nie jest znany jednak kosztorys i źródła finansowania inwestycji. Jak stwierdziły słowackie media, mało prawdopodobne jest, że inwestycja będzie finansowana wyłącznie przez państwo. Zaangażowanie sektora prywatnego, przedsiębiorców i deweloperów może okazać się więc konieczne.

– Tatry mają moc, aby Słowacja stała się światowym liderem z czystymi i zdrowymi miastami i regionami, również dzięki zastosowaniu zielonych i cyfrowych innowacji w transporcie i innych sektorach naszej gospodarki – komentuje inicjator projektu, Igor Šenkarčin, cytowany przez Onet.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Czarne muchy atakują w Hiszpanii. Ich ugryzienie może źle się skończyć

Czytaj więcej >

Europa

Koniec z tanimi lotami w Ryanair. Przewoźnik zapowiada podwyżki na wakacje

Czytaj więcej >

Europa

Etna znowu się przebudziła. Po zboczach spływa lawa

Czytaj więcej >

Europa

Za drinki i przekąskę zapłaciły prawie 3 tysiące. Skandal w Grecji

Czytaj więcej >

Europa

Turyści tłumnie ruszyli do Wenecji po zniesieniu obostrzeń. Władze postanawiają ograniczyć turystykę

Czytaj więcej >

Europa

Dziesiątki martwym delfinów nad Morzem Czarnym. Przyczyną są działania wojenne

Czytaj więcej >