Turysci.pl
Tatry

fot. Pixabay/ jplenio (zdjęcie ilustracyjne)

Tatry. Dwa młode niedźwiedzie straciły życie w ciągu niecałej doby

28 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Dwa młode niedźwiedzie straciły życie po słowackiej stronie Tatr w ciągu jednej doby. Pierwszy z nich został uśpiony po tym, jak wyjadał resztki ze śmietnika przy lotnisku w Popradzie, a drugi zginął potrącony przez pociąg.

Na Słowacji żyje ok. 1000 niedźwiedzi, a w Polsce jest ich niemal 10 razy mniej. Za naszą południową granicą temat odstrzeliwania lub usypiania zwierząt budzi wielkie kontrowersje. Niedawno doszło tam do śmierci dwóch młodych osobników.

Tatry

Wiatr fenowy w Tatrach. Nad górami utworzył się charakterystyczny wał

CZYTAJ DALEJ

Niedźwiedź został uśpiony

Pierwsze zgłoszenie o niedźwiedziu przyszło w czwartek z portu lotniczego w Popradzie. Zaobserwowano tam młode zwierzę buszujące w koszach na śmieci. Zespół interwencyjny schwytał go i uśpił.

Jak twierdzą, był to niedźwiedź "synantropijny", który wielokrotnie odwiedzał obszar miejski regionu Wysokie Tatry, a podczas spotkań z człowiekiem nie wykazywał już oznak nieśmiałości i wracał do niezabezpieczonych pojemników.

O interwencji poinformowało Ministerstwo Środowiska Republiki Słowackiej, które stwierdziło, że odbyła się ona w obecności lekarza weterynarii. Resort stwierdził ponadto, że redukując niedźwiedzie synantropijne, chroni mieszkańców Wysokich Tatr.

Dyrektor lotniska: niedźwiedź nikomu nie zagrażał

Dyrektor lotniska w Popradzie Peter Dujava zlecił sprawdzenie zasadności interwencji zespołu ds. niedźwiedzia brunatnego. Jak sam twierdzi, mały niedźwiadek, który poruszał się przy kontenerach na lotnisku, nikomu nie groził.

- Zgłaszając pojawienie się niedźwiedzia, zespół interwencyjny zapewnił mnie, że uśpią go i przeniosą w inne miejsce. Dzisiaj dowiedziałem się, że został zabity - mówił Peter Dujava dla portalu SME.sk

Przyznał przy tym, że zespół interwencyjny wielokrotnie prosił w przeszłości o monitorowanie ruchu niedźwiedzi, aby wspólnie znaleźć rozwiązanie, jednak nie w tak fatalny sposób.

Drugi niedźwiedź zabity przez pociąg w Tatrach

Również w czwartek późnym wieczorem doszło do śmiertelnego potrącenia młodego niedźwiedzia przez pociąg "elektriczka", kursujący na linii Poprad - Strbskie Pleso. Zwierzę zginęło na miejscu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >

Europa

Czarne muchy atakują w Hiszpanii. Ich ugryzienie może źle się skończyć

Czytaj więcej >

Europa

Koniec z tanimi lotami w Ryanair. Przewoźnik zapowiada podwyżki na wakacje

Czytaj więcej >

Europa

Etna znowu się przebudziła. Po zboczach spływa lawa

Czytaj więcej >

Europa

Za drinki i przekąskę zapłaciły prawie 3 tysiące. Skandal w Grecji

Czytaj więcej >

Europa

Turyści tłumnie ruszyli do Wenecji po zniesieniu obostrzeń. Władze postanawiają ograniczyć turystykę

Czytaj więcej >