Sardynia zaostrza przepisy wjazdu. Nowe zasady dotkną również osoby, które są właścicielami domów na wyspie. Aby się tam dostać, należy uzasadnić przyjazd przyczynami zawodowymi lub zdrowotnymi.Sardynia ogranicza możliwość przyjazduOgraniczenie dotyczy również właścicieli domów, którzy nie są rezydentamiRozporządzenie wchodzi w życie w czwartekSardynia jest jedynym regionem Włoch oznaczonym białym kolorem na epidemicznej Europy. Władze wyspy zdecydowały się jednak na zaostrzenie przepisów wjazdu. Ograniczenie dotknie również właścicieli domów na wyspie. Wjadą tylko osoby, które uzasadnią to przyczynami zawodowymi i zdrowotnymi.
Słowacja chce zabronić swoim obywatelom podróży zagranicznych z powodu sytuacji epidemicznej w kraju. Ma to związek z przedłużeniem stanu wyjątkowego. Rząd planuje również wypłatę odszkodowań rodzinom zmarłych w trakcie walki z COVID-19 lekarzy.Słowacki rząd zdecydował się na przedłużenie obowiązującego w kraju stanu wyjątkowego. Decyzja musi zostać jeszcze uchwalona przez tamtejszy parlament. Jednym z nowych ograniczeń ma być zakaz turystycznych wyjazdów za granicę.
Polka mieszkająca na Wyspach Owczych opowiedziała, jak wygląda życie tam podczas pandemii. - Od marca 2020 r. nie mieliśmy żadnych większych zakazów. Bo chwilowe zamknięcie restauracji po godz. 22 i ograniczenie imprez do 200 osób to - umówmy się - nie są jakieś wielkie ograniczenia - opowiada Sabina Poulsen.Na wyspach Owczych od początku pandemii odnotowano 661 przypadków zakażeńWszystkie nowe przypadki są tam przywleczone z zagranicyOd marca zeszłego roku nie wprowadzono tam żadnych większych restrykcjiWyspy Owcze są niewielkim obszarem na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Od początku pandemii koronawirusa odnotowano tam 661 przypadków zakażeń oraz jeden przypadek śmiertelny.
Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej odpowiedział na pytanie dziennikarza ws. paszportów szczepionkowych. Niedzielski uznał, że „jest potrzebna pewna forma certyfikacji", jednak dokument nie będzie wpływał na możliwość przekraczania granicy przez posiadacza.Podczas konferencji w środę wprowadzone zostały nowe obostrzenia w całej PolsceMinister Zdrowia uznał, że potrzebna jest pewna forma certyfikacji szczepieńDokument nie będzie upoważniał do przekraczania granicy, ale na jego podstawie będzie można zostać zwolnionym z kwarantannyMinister Zdrowia na środowej konferencji ogłosił nowe restrykcje, które już od soboty obowiązywać będą w całej Polsce. Jeden z dziennikarzy zadał pytanie o kwestię paszportów szczepionkowych oraz o stanowisko polskiego rządu w tej sprawie.
Park Wodny Aquarion w Żorach nadal pozostaje otwarty dla gości i bezustannie zaprasza turystów. Korzystać można na miejscu ze wszystkich atrakcji, funkcjonują one jednak w ścisłym reżimie sanitarnym. Aquaparki w całej Polsce pozostają zamknięte, czemu więc ten jeden działa? Wszystko dzięki zapisowi w PKD, wg którego miejsce to jest basenem. Park Wodny Aquarion w Żorach działa i zaprasza gości. Atrakcje są otwarteNa terenie obiektu przestrzegać trzeba obostrzeń sanitarnychObiekt widnieje w PKD jako basen, które wg. nowych przepisów, mogą być otwarte Okazuje się, że pojęcia „park wodny", „aquapark" oraz „basen" - choć pozornie mogą mówić o podobnych miejscach - mogą wywołać też potężny chaos w polskich przepisach. Wszystko ma związek z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów, którą opublikowano w Dzienniku Ustaw 12 lutego i ważna jest do dziś. W jej myśl, ze względów pandemicznych, zamknięte muszą być centra fitness, siłownie, kluby i aquaparki. Wyjątek stanowią jednak baseny, z czego korzysta Park Wodny Aquarion w Żorach. Sprawę przybliżyła Gazeta Wyborcza.
Amerykański dziennik „The New York Times" przekazał nowe informacje ws. śmierci Aleksandra Doby. Według jego syna Czesława przyczyną śmierci było uduszenie spowodowane obrzękiem płuc.Aleksander Doba zmarł 22 lutego br. podczas wspinaczki na szczyt Kilimandżaro. W rozmowie z „The New York Times" jeden z jego synów powiedział, przyczyną śmierci jego ojca mogło być uduszenie spowodowane obrzękiem płuc wywołanym przez chorobę wysokościową.
Indyjska linia lotnicza SpiceJet zaoferuje swoim klientom wykonanie testów na koronawirusa. Zadziwiająca jest jednak cena usługi, która wynieść ma zaledwie 299 rupii indyjskich, czyli ok. 15 zł. Chcą w ten sposób znów przyciągnąć nowych klientów. Testy na koronawirusa są wymagane przy przekraczaniu granicy większości krajów. Niestety, wykonanie badania jest dość kosztowne - w większości miejsc należy zapłacić za nie 400-500 złotych. Indyjska linia lotnicza wychodzi jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów.
Turcja zapowiedziała, że nie będzie wymagała od turystów z Wielkiej Brytanii zaświadczeń o przyjęciu szczepienia. Wiele wskazuje również, że nie będą potrzebowali również negatywnego wyniku testów. Ma to związek z bardzo szybkim tempem szczepień na koronawirusa w tym państwie.– Turcja nie będzie wymagała paszportów immunologicznych od międzynarodowych turystów w wakacje przy przylocie do kraju – powiedział Mehmet Nuri Ersoy, turecki minister kultury i turystyki, cytowany przez Fly4Free.
PKP ogłosiło nowy rozkład jazdy, który obowiązywać będzie od niedzieli 14 marca do 12 czerwca 2021 roku. Niektóre pociągi zmienią trasy, a część zostanie zawieszona w związku z licznymi remontami na kolei.PKP wprowadza nowy rozkład jazdy. W związku z prowadzonymi lub zaplanowanymi remontami na kolei kilkadziesiąt pociągów dalekobieżnych zmieni swoją trasę, a część całkowicie zawiesi połączenia.
W Polsce można uniknąć kwarantanny, o ile przedstawi się negatywny wynik testu na koronawirusa. Lotnisko w Gdańsku uruchomi punkt testowania dla pasażerów. Będą one mogły zwolnić jednak z obowiązkowej izolacji osoby przylatujące spoza strefy Schengen.Kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich osób przybywających do Polski transportem zbiorowym. Można jej jednak uniknąć, przedstawiając negatywny wynik testu na koronawirusa. Od 29 marca badanie będzie można wykonać również na lotnisku w Gdańsku.
Na południowej granicy Polski od dwóch tygodni prowadzone są kontrole sanitarne. W tym czasie ponad 14,5 tys. podróżnych nie miało wymaganych negatywnych wyników testu na SARS-CoV-2 - powiedziała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.Południowa granica Polski objęta jest obecnie kontrolą ze względu na obowiązek okazania tam negatywnego wyniku testu na koronawirusa. W ciągu dwóch tygodni funkcjonariusze skontrolowali 43 tys. 435 osób.
Ryanair wprowadza nową funkcję w swojej aplikacji mobilnej. Pasażerowie mogą skorzystać z zarządzania dokumentami COVID-19. Można zamieścić tam swoje testy na koronawirusa lub certyfikat przyjęcia szczepienia. Ma to usprawnić podróże międzynarodowe w letnim sezonie urlopowym. Ryanair wprowadził opcję zarządzania dokumentami związanymi z COVID-19, która dostępna jest dla turystów z poziomu aplikacji mobilnejJest to odpowiedź linii na zapowiedzi wprowadzenia zielonych paszportów w Europie i nie tylko, które - zdaniem Ryanaira - nie zaczną obowiązywać przed tegorocznymi wakacjamiMożliwość dodania dokumentów związanych z zakażeniem COVID-19 ma ułatwić turystom zgromadzenie wszystkich dokumentów w jednym miejscuRyanair już na początku marca zapowiadał wprowadzenie własnych „paszportów immunologicznych" związanych z pandemią koronawirusa, nie było jednak jasne, jaką mają mieć formę. 10 marca ogłoszono, że nowa opcja została dodana do aplikacji mobilnej przewoźnika. Turyści mogą tam zamieścić wyniki swoich testów na COVID-19, certyfikaty szczepień oraz inne stosowne dokumenty, niezbędne przy przekraczaniu granic niektórych krajów.
Szlak na Połoninę Caryńską od 10 marca (środa) będzie zamknięty aż do odwołania. Może to być spore utrudnienie dla turystów, zwłaszcza w obliczu ostatniej, słonecznej pogody, która w góry przyciąga wielu piechurów. Zakaz wejścia ogłoszony został z powodu rozpoczęcia prac remontowych w regionie. Szlak na Połoninę Caryńską w Bieszczadach został zamknięty do odwołaniaZakaz wstępu obowiązuje wszystkich turystów od 10 marca 2021 roku (środa) Na początkowym odcinku szlaku przeprowadzane są prace remontoweSzlak z Ustrzyk Górnych na Połoninę Caryńską zamknięty będzie od 10 marca do odwołania. O zakazie wstępu poinformował Bieszczadzki Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku, a także na oficjalnej stronie internetowej. Wiadomość tę podało dalej również Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Pociągi „wolne od COVID" we Włoszech kursować zaczną od kwietnia. Na początku jeździć będą między Rzymem a Mediolanem - zapowiedziała dyrekcja państwowych kolei. Latem oferta ma zostać rozszerzona na kierunki turystyczne.Pociąg jest jednym z najpowszechniejszych środków transportu podczas wakacji. Mimo nałożenia licznych restrykcji na transport lotniczy koleją jeździć można bez dodatkowych warunków. Wkrótce jednak we Włoszech uruchomione zostaną pociągi „wolne od COVID", przed wejściem do których trzeba będzie poddać się szybkim testom.
Podróże w czasie pandemii zostały znacząco ograniczone w większości krajów. Światowa Organizacja Turystyki opublikowała najnowszy raport dotyczący ograniczeń i obostrzeń dla turystów na całym świecie, z którego wynika, że co trzeci kraj pozostaje zamknięty dla zagranicznych turystów.Podróże w czasie pandemii koronawirusa są obecnie niemal niemożliwe. Z 217 miejsc na świecie, które na bieżąco analizuje UNTWO, 69 jest całkowicie zamkniętych dla ruchu turystycznego. Wśród nich są np. Singapur, Rosja, Kanada, Japonia czy Argentyna. Zaledwie 2 proc. wszystkich miejsc docelowych zniosło obostrzenia dla turystów.
27-letni przewodnik turystyczny nie żyje, został zaatakowany przez dzikie zwierzęta. Przemierzał Park Narodowy Marakele w RPA w poszukiwaniu gepardów, które można by pokazać podróżnym. Drogę przecięły mu lwy, które powaliły go na ziemię i zabiły. Pomoc wezwał kierowca, który widział zdarzenie, ale niestety było już za późno. Przewodnik turystyczny, Malibongwe Mfila, przemierzał Par Narodowy Marakele w poszukiwaniu gepardów. Robił rozeznanie dla organizatorów safariZaledwie 20 metrów od samochodu został zaatakowany przez 2 młode lwy. Powaliły go na ziemię i zabiłySłużby ratownicze zostały powiadomione o zdarzeniu, przewodnika jednak nie udało się uratować. Zwierzęta zostały uśpioneMalibongwe Mfila był młodym, ale doświadczonym przewodnikiem. Samotnie przemierzał Park Narodowy Marakele, pomagając przy organizacji safari dla turystów. Miał wytropić miejsce przebywania gepardów, by organizatorzy wycieczek mogli zabrać tam swoje grupy. Niestety podczas wyprawy doszło do nieszczęścia.
Kwarantanna w Tajlandii jest obowiązkowa, jednak turyści będą mogli spędzić ją przyjemniej niż w innych miejscach. Władze kraju ogłosiły bowiem, że czas izolacji będzie można spędzić na jachcie. To kolejny pomysł na uratowanie turystyki w czasie pandemii koronawirusa.Kwarantanna jest jednym z najbardziej uciążliwych ograniczeń podczas podróży. Władze Tajlandii postanowiły jednak sprawić, żeby stała się ona przyjemniejsza. Przybywający tam turyści czas izolacji będą mogli spędzić bowiem na jachcie lub małym statku wycieczkowym.
Holandia zdecydowała się na przedłużenie restrykcji, w tym godziny policyjnej, do końca marca. Taką wiadomość podał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mark Rutte. Tego samego dnia minister zdrowia Hugo de Jonge zapowiedział prace nad wprowadzeniem „koronapaszportu”.Holandia przedłuża większość restrykcji do końca marcaPremier zwrócił się do rodaków, aby wstrzymali się z podróżamiMinister zdrowia zapowiedział prace nad „koronapaszportem”Holandia zdecydowała się na przedłużenie większości restrykcji do końca marca. Jak podkreślił premier Mark Rutte, obecnie nie ma sensu łagodzenie kursu walki z COVID-19, ponieważ liczba zakażeń wciąż jest wysoka.
Pilot pobił się ze stewartem na pokładzie chińskiego samolotu. Jak przekazują media, jeden z mężczyzn stracił zęby, a drugi ma złamaną rękę. Powodem kłótni miało być rzekome zaniedbywanie obowiązków członka załogi, który nie zwrócił uwagi pasażerowi czekającemu w kolejce do toalety. Uczestnicy awantury zostali zawieszeni przez swojego pracodawcę. Do awantury na pokładzie samolotu linii Donghai Airlines miało dojść na 50 minut przed lądowaniem na lotnisku w Xi'anPilot miał zirytować się tym, że pasażer czekał w kolejce do toalety, stojąc pod drzwiami, a stewart nie dopilnował, by siedział na swoim miejscuLinia lotnicza zawiesiła obu mężczyzn. Kapitan lotu miał w wyniku bójki rzekomo stracić zęby, a członek załogi skończyć ze złamaną rękąPilot samolotu linii Donghai Airlines opuścił kokpit, by udać się do toalety znajdującej się w pierwszej klasie. W drodze minął pasażera, który miał taki sam plan. Poradził mu, by zaczekał na swoim miejscu. Nie spodziewał się, że wracając, podróżny nadal będzie stał w tym samym miejscu.
Turyści będący miłośnikami Pienińskiego Parku Narodowego z pewnością się ucieszą na wieść o podpisaniu listu intencyjnego ws. budowy kolei linowej. Proekologiczna atrakcja ma szansę powstać wzdłuż przełomu Dunajca. Urokliwe okolice, zwykle podziwiane podczas spływów, z góry mogą wzbudzać jeszcze większy zachwyt. 5 podmiotów podpisało list intencyjny ws. budowy nowej kolei linowejTrasa atrakcji ma przebiegać wzdłuż kultowego pod względem turystycznym regionu - przełomu DunajcaInicjatywa ma być proekologiczna i w żaden sposób nie zaburzyć przyrody Pienińskiego Parku NarodowegoTuryści regularnie odwiedzają Pieniny, cieszą się zarówno pieszymi szlakami, jak i spływami Dunajcem, które w lecie są jedną z głównych ikon całego regionu. Wkrótce jednak może na terenie Parku Narodowego powstać nowa atrakcja - kolej linowa.
Zabytek w Nowem w województwie kujawsko-pomorskim spłonął w nocy z soboty na niedzielę. Straty spowodowane pożarem wstępnie oszacowano na około milion złotych. W sieci pojawiło się nagranie ze zdarzenia.Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o płonącym zabytku w nocy z soboty na niedzielę, pół godziny po północy. Okazało się, że ogień trawi 150-letni wiatrak w Nowem (pow. świecki). Na miejscu pojawiło się pięć zastępów straży. Na razie przyczyny tego zdarzenia nie są znane.
Chociaż do wakacji jeszcze czas, premier Albanii zapowiedział już, że nie będzie wymagał od zagranicznych turystów testów na koronawirusa. Zapowiedział również, że chce przerwać łańcuch infekcji dzięki szczepieniu swoich obywateli, a nie ograniczeniom w podróżowaniu.Wakacje stoją obecnie pod dużym znakiem zapytania. Nie wiadomo bowiem, które kraje zdecydują się na złagodzenie restrykcji na sezon letni. Inne podejście wykazał premier Albanii, który chce przyciągnąć do kraju międzynarodowych turystów. Zapowiedział już, że negatywny wynik testu na koronawirusa nie będzie wymagany.
Osoby wybierające się w podróż z Anglii od dzisiaj zobowiązane są do wypełnienia formularza, w którym trzeba określić swój powód podróży. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować niewpuszczeniem na lot lub grzywną.Podróże z Anglii są możliwe tylko w pilnych sytuacjach, jak praca, nauka, leczenie czy pilne sprawy rodzinne. Zgodnie z przedstawionym przez brytyjski rząd planem wychodzenia z lockdownu w Anglii, zakaz odbywania podróży w celach rekreacyjnych obowiązywał będzie co najmniej do 17 maja.
Izrael zdecydował się na zniesienie części restrykcji. Ponownie otwarto restauracje i hotele, zezwolono także na powrót dzieci do szkół i organizowanie imprez do 300 osób. Część z odmrożonych usług dostępna będzie jednak jedynie dla posiadaczy „zielonego paszportu".Izrael ponownie otwiera restauracje, szkoły i imprezy do 300 osóbCzęść zniesionych restrykcji dotyczy tylko osób zaszczepionych i ozdrowieńcówDyskusje trwają również w EuropieIzrael wyszedł już niemal z obostrzeń związanych z COVID-19 - ogłosił w niedzielę premier Benjamin Netanjahu. Do hoteli i siłowni, które otwarto jeszcze w lutym, dołączyły restauracje, szkoły, czy imprezy do 300 osób. Większość obostrzeń zniesiono jednak tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców.
Strój kąpielowy nie jest odpowiednim okryciem, w którym można by chodzić po mieście czy miejscach publicznych. Władze Zanzibaru przypominają, że złamanie zakazu negliżu, obowiązującego w tym państwie, może skutkować karą o równowartości ponad 7700 tys. zł, którą zapłacić będą musieli organizatorzy wycieczek i przewodnicy. Tamtejsze Ministerstwo Turystyki podkreśla, że turyści coraz częściej lekceważą regulaminy. Na Zanzibarze obowiązuje zakaz negliżu w miejscach publicznychStrojów turystów powinni pilnować organizatorzy wycieczek i przewodnicy. Za zaniedbanie tej kwestii grozi kara do 2 tys. dolarówNa plażach Zanzibaru obowiązuje zakaz opalania się toplessTuryści wypoczywający na plażach w ciepłych częściach świata często zapominają, że skąpe ubrania i stroje kąpielowe nadają się tylko do relaksu na ręczniku i pływania. Wiele osób - również w Polsce - wychodzi z nagim torsem na ulice, rynki nadmorskich miast i deptaki. Władze Zanzibaru nie godzą się jednak na takie zachowanie i apelują do przyjezdnych, aby przestrzegali przepisów, które w tym kraju obowiązują.
Obostrzenia, które mają wejść w życie w województwie pomorskim 13 marca, załamały przedsiębiorców. Hotelarze żalą się, że przez miesiąc mogli przyjmować gości, a teraz znów stracą rezerwacje. Zwracają uwagę na fakt, że turyści coraz bardziej boją się rezerwować pokoje, bo nie wiedzą, kiedy znowu zakazy zostaną zaostrzone. Minister zdrowia, podczas piątkowej konferencji prasowej, ogłosił plan powrotu obostrzeń w województwie pomorskim. Od 13 marca zamknięte mają zostać sauny, baseny oraz hotele i inne obiekty noclegowe. Sytuacja całej branży turystycznej jest bardzo trudna, ale od połowy marca przyjezdni prawdopodobnie zupełnie znikną z ulic Trójmiasta, tak jak ma to miejsce obecnie na Warmii i Mazurach.
Tatry są miejscem, gdzie można czasem spotkać dzikie zwierzęta. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby nie trafić na niedźwiedzia. Jeden z nich wybudził się właśnie z zimowego snu. Tatrzański Park Narodowy na swoim Facebooku opublikował zdjęcia odcisków łap.Tatry powoli przygotowują się do wiosny, a wraz z nią cała przyroda budzi się do życia. Tatrzański Park Narodowy opublikował na swoim Facebooku odciski łap niedźwiedzia. W związku ze zmieniającą się porą roku wprowadzono też dodatkowe ograniczenia.
Brazylijskie hotele z wyższej półki cieszyły się w grudniu i styczniu 70-procentowym obłożeniem - przekazała „Rzeczpospolita". Powodem jest praktyczne zawieszenie lotów międzykontynentalnych, które trwa już od kilku miesięcy. Bogaci mieszkańcy tego kraju muszą więc szukać atrakcji na miejscu.