Turysci.pl
Izrael znosi restrykcje

fot. Unsplash/ Dan Burton

Izrael luzuje obostrzenia. Część tylko dla posiadaczy „zielonego paszportu"

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Izrael zdecydował się na zniesienie części restrykcji. Ponownie otwarto restauracje i hotele, zezwolono także na powrót dzieci do szkół i organizowanie imprez do 300 osób. Część z odmrożonych usług dostępna będzie jednak jedynie dla posiadaczy „zielonego paszportu".

  • Izrael ponownie otwiera restauracje, szkoły i imprezy do 300 osób

  • Część zniesionych restrykcji dotyczy tylko osób zaszczepionych i ozdrowieńców

  • Dyskusje trwają również w Europie

Izrael wyszedł już niemal z obostrzeń związanych z COVID-19 - ogłosił w niedzielę premier Benjamin Netanjahu. Do hoteli i siłowni, które otwarto jeszcze w lutym, dołączyły restauracje, szkoły, czy imprezy do 300 osób. Większość obostrzeń zniesiono jednak tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców.

Izrael luzuje większość restrykcji

- Nadal musimy się pilnować, musimy nosić maseczki, utrzymywać wymagany dystans, ale wychodzimy z tego - oświadczył Netanjahu cytowany przez agencję Reutera.

Część zniesionych obostrzeń dotyczy jednak tylko posiadaczy tzw. zielonego paszportu. Jest to dokument wydany przez ministerstwo zdrowia Izraela, świadczący o przyjęciu dwóch dawek szczepionki lub przebyciu zakażenia koronawirusem.

Jedynie dla osób z tym zaświadczeniem dostępne będą siedzenia w restauracji, a także udział w imprezie grupowej. Posiadacze przepustki będą mogły również udać się na zajęcia na uczelni wyższej lub do wybranych domów modlitwy. Już w połowie lutego informowaliśmy o otwarciu hoteli i siłowni w tym kraju na podobnych zasadach.

mauritius zamyka granice

Mauritius zamyka granice dla turystów na tydzień. Władze podejrzewają, że podróżni przywieźli COVID-19

CZYTAJ DALEJ

Władze Izraela zdecydowały się na podjęcie takich działań ze względu na szybką realizację planu szczepień. W tym kraju już 40 proc. ludności otrzymało już obie dawki szczepionki, a kolejne 13 proc. jedną dawkę. Spośród 9,3 mln mieszkańców Izraela około 3 mln nie kwalifikuje się do szczepienia. W skład tej grupy wchodzą dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia oraz ozdrowieńcy.

Jak ostrzegają jednak urzędnicy ds. zdrowia ostrzegają, rosnąca liczba zakażeń koronawirusem może doprowadzić do konieczności wprowadzenia kolejnego lockdownu. Trzeci lockdown w Izraelu trwał ponad osiem tygodni lockdownu, a wyjście z niego ogłoszono w połowie lutego. Rząd obiecał wówczas, że nie będzie czwartego.

Dyskusje na temat „zielonego paszportu" toczą się również w Europie. Swoje poparcie dla projektu wyrażają przede wszystkim południowe państwa UE, takie jak Grecja, Włochy czy Hiszpania. Wiele państw członkowskich uważa jednak takie rozwiązanie za dyskryminujące wobec osób, które nie mogą, nie zdążyły lub nie chcą się zaszczepić.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała przyspieszenie prac nad wprowadzeniem jednolitego dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepionki. Decyzja o tym, do czego dany „paszport" będzie upoważniał należeć będzie do władz państw członkowskich. Wiadomo natomiast, że nie będzie to jedyny dokument umożliwiający przekroczenie granicy Grecji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >