Turysci.pl
zasady wjazdu do Grecji

fot. pixabay.com/Russell_Yan

Minister turystyki Grecji dementuje plotki. "Warunkiem będzie negatywny test lub zaświadczenie

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Minister turystyki Grecji wyjaśnia, na jakich zasadach podróżni będą mogli przyjeżdżać na wakacje. Niedawno pojawiły się plotki o rzekomych pracach nad umożliwieniem przekraczenia granicy jedynie osobom zaszczepionym. Teraz przedstawiciel rządu zde

  • Minister turystyki Grecji dementuje plotki: nie trzeba być zaszczepionym na COVID-19, żeby wjechać do kraju

  • Harry Theoharis jest przekonany, że po Wielkanocy do Grecji zaczną już przyjeżdżać turyści

  • Nie wiadomo, kiedy przepisy dotyczące wjazdu do Grecji się zmienią. Obecnie nie są przyjazne turystom

Wszystkie kraje Unii Europejskiej pod koniec stycznia przyjęły wspólne wytyczne dotyczące podróży w czasie pandemii, które jednak nie do końca przypadły do gustu premierowi Grecji. Miał on w liście do Komisji Europejskiej podkreślać, że przemieszczanie się mogłoby znacznie ułatwić wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych

Jakie będą warunki wakacyjnego wjazdu do Grecji?

Zaświadczenia, jak twierdził Kyriakos Micotakis w swoim piśmie, mogłyby polepszych swobodę podróżowania po Europie. To szczególnie ważna kwestia dla krajów w znacznej mierze utrzymujących się z turystyki, jak ma to miejsce m.in. w Grecji. 

Takie sugestie polityka wywołały jednak ogromny niepokój wśród Polaków, dla których Hellada jest jedną z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych. Pogłoski pojawiały się w międzynarodowych mediach coraz częściej i były coraz głośniej komentowane, dlatego w końcu głos w sprawie postanowił zabrać minister turystyki Grecji. 

Harry Theoharis w oficjalnym wystąpieniu zdementował pojawiające się plotki. Potwierdził, że jego kraj będzie w tym roku przyjmował wszystkich turystów, którzy okażą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub świadectwo szczepienia

Podkreślił, że w żadnym wypadku nie będzie nakazu przyjęcia szczepionki przed przekroczeniem granicy Grecji. Zgodnie z jego słowami, hotele na pewno nie odmówią gościny żadnemu podróżnemu. 

Warunkiem koniecznym podróży do naszego kraju będzie negatywny test molekularny lub zaświadczenie o szczepieniu – mówił w rozmowie z lokalną stacją radiową, na którą powołuje się portal Greek Travel Pages. 

Polityk przy okazji zaprezentował swoje ogromne nadzieje związane z sezonem turystycznym 2021. Theoharis liczy na to, że tegoroczne wakacje będą jeszcze lepsze niż te w 2020 roku. Zakłada, że pierwsze tłumy przyjezdnych pojawią się w Grecji już po Wielkanocy

akropol-ateny-1614013863.jpg

Akropol, Ateny

Akropol, Ateny/fot. pixabay.com/Dias12

Jakie są obecne zasady wjazdu do Grecji? 

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie zapowiedzi ministra turystyki Grecji wejdą w życie. Obecnie zasady przekraczania granicy tego kraju wyglądają inaczej i są zdecydowanie mniej przyjazne turystom. 

Jak czytamy na rządowej stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, od 8 stycznia do 28 lutego 2021 roku wszystkie osoby przekraczające granicę Grecji, zobligowane są do poddania się obowiązkowej, 7-dniowej kwarantannie. Dodatkowo zastrzega się, że termin ten może zostać przedłużony. 

Każda osoba musi złożyć uzupełniony formularz PLF (ang. Passenger Locator Form), który wypełnić trzeba do 24 godzin przed wylotem do Grecji. Zawiera on m.in. czas trwania pobytu turysty w innych krajach, adres wypoczynku na miejscu czy port wylotu. 

meteory-grecja-1614014016.jpg

Meteory, Grecja

Meteory, Grecja/fot. RichardMc

Podróżny 72 godziny przed wjazdem musi wykonać badanie na obecność COVID-19 w organizmie, a negatywny test przedstawić przy przekraczaniu granicy. Wielu obostrzeń, uniemożliwiających zwiedzanie i turystyczny wypoczynek, przestrzegać trzeba również na miejscu. 

Przyjezdni muszą się liczyć m.in. z zakazem przemieszczania, obowiązującym w całym kraju. Dozwolone są jedynie dojazdy do pracy, pobliskiego sklepu czy z innych, ściśle określonych, poważnych powodów. Wszystkie sklepy z pamiątkami pozostają zamknięte, podobnie jak najpopularniejsze atrakcje, obiekty archeologiczne oraz muzea. Zwiedzanie Akropolu czy wyprawę na Meteory zaplanować będzie można prawdopodobnie najszybciej w maju

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP/GOV.pl

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Trąba powietrzna na włoskiej wyspie Pantellaria. Dwie osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Europa

Pożary w Hiszpanii. Szczególnie groźna sytuacja wokół kurortu Estepona

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja w czerwonej strefie ECDC. Apel polskiej ambasady do turystów

Czytaj więcej >

Europa

Dania znosi wszystkie ograniczenia. W kraju udało się zaszczepić ponad 70 proc. społeczeństwa

Czytaj więcej >

Europa

Austria zaostrza restrykcje. Wracają maseczki, będą ograniczenia dla niezaszczepionych

Czytaj więcej >

Europa

Wenecja ustawi kamery i bramki do kontroli. Chcą w ten sposób ograniczyć liczbę turystów

Czytaj więcej >