Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zaostrzenie przepisów na granicach Polski w najbliższych dniach. MZ mówi o obowiązku testów
Patryk Korzec
Patryk Korzec 22.02.2021 20:32

Zaostrzenie przepisów na granicach Polski w najbliższych dniach. MZ mówi o obowiązku testów

Pod koniec tygodnia zaostrzenie przepisów
Fot. flickr.com/ Sejm RP/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
  • Adam Niedzielski potwierdził, że być może jeszcze przed końcem tygodnia wprowadzone zostaną nowe obostrzenia na granicach Polski

  • Podróżni przekraczający granicę naszego kraju będą musieli przedstawiać negatywne wyniki testu na koronawirusa lub poddać się kwarantannie

  • Nowe przepisy mają obowiązywać na południowej oraz zachodniej granicy Polski. Niewykluczone jednak, że przejścia na pewien czas zostaną zamknięte całkowicie

Od kilku dni w mediach pojawiają się spekulacje dotyczące zaostrzenia obostrzeń przez polski rząd. Wymieniane tu było np. ponowne zamknięcie stoków czy zakaz wpuszczania do hoteli osób poniżej 18. roku życia.

Pojawiły się także pogłoski mówiące o tymczasowym zamknięciu południowej granicy lub wprowadzeniu kontroli. Wiceminister zdrowia w porannej rozmowie z Polskim Radiem 24 potwierdził, że rzeczywiście trwają rozmowy na ten temat, a do tej sprawy odniósł się także szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia mówi o zaostrzeniu obostrzeń na polskich granicach

Adam Niedzielski potwierdził, że wkrótce nastąpi zaostrzenie obostrzeń na polskich przejściach granicznych, a co więcej, może ono zacząć obowiązywać jeszczed pod koniec tego tygodnia.

Myślimy, żeby zrobić to jeszcze w tym tygodniu. Chcemy dopracować szczegóły regulacyjne. Służby też muszą się do tego przygotować, bo to będzie oznaczało konieczność powrotu do działań straży granicznej – oświadczył minister zdrowia w poniedziałkowym programie TVN24.

Zgodnie z tą regulacją, rzekomo jedynie osoby, które przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19, będą mogły wjechać do kraju bez konsekwencji. Podróżni, którzy takiego dokumentu nie będą mieli, zobligowani będą do odbycia przymusowej kwarantanny. Nie wiadomo jednak, jak długo miałaby ona trwać.

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, twierdził jednak, że niewykluczone jest też całkowite, czasowe zamknięcie granic naszego kraju. Taka rozbieżność sugerować może, że ostateczna decyzja jeszcze nie została podjęta, są to jednak jedynie przypuszczenia. Niedzielski twierdzi, że konieczność okazania negatywnego wyniku testu „pod koniec tygodnia stanie się faktem”, jak podaje Gazeta Wyborcza.

Ruch turystyczny do kilku naszych sąsiadów zostanie całkowicie zamrożony?

Czas ten jest niezbędny, aby zmiany wprowadzić w sposób poprawny i przemyślany. Szczególnie istotna jest tu kwestia odpowiedniego przygotowania służb.

Straż graniczna deklaruje, że potrzebuje 48 godzin, żeby dojść do zdolności operacyjnej na poszczególnych punktach granicznych [].Celujemy w końcówkę tygodnia. Nie potrafię powiedzieć, czy będzie to poniedziałek, piątek czy sobota – dodał Niedzielski.

W ostatnich dniach w mediach pojawiały się liczne pogłoski, zgodnie z którymi ograniczenia miały dotyczyć południowej granicy naszego kraju. Miało to być związane z pogorszeniem sytuacji pandemicznej w Czechach oraz na Słowacji. Minister zdrowia w wywiadzie mówił jednak o obostrzeniach „na granicy południowej i zachodniej”, przypuszczać więc można, że ograniczone zostaną też podróże z i do Niemiec.

Takie działania mogą zupełnie zamrozić turystykę międzynarodową, która już niemalże nie funkcjonuje. Czechy zamknęły hotele oraz niedawno zakazały ruchu turystycznego do trzech swoich powiatów. Niewskazane są również wyjazdy do Niemiec bez ważnego powodu, tym bardziej, że większość atrakcji dla przyjezdnych pozostaje zamkniętych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Gazeta Wyborcza