Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Rząd przed północą opublikował nowe rozporządzenie. Zmieniają się m.in. zasady kwarantanny po przyjeździe z zagranicy
Ania Radke
Ania Radke 23.02.2021 11:00

Rząd przed północą opublikował nowe rozporządzenie. Zmieniają się m.in. zasady kwarantanny po przyjeździe z zagranicy

rząd wprowadza nowe rozporządzenie
Fot. pixabay.com/ lukasmilan
  • Część zapisów z wczorajszego rozporządzenia wchodzi w życie już dzisiaj

  • Rozporządzenie zawiera zmiany w kwestii odbycia kwarantanny

  • Liczba nowych zakażeń koronawirusem stale rośnie i możliwe jest wprowadzenie nowych restrykcji

Rząd w poniedziałek wieczorem opublikował w Dzienniku Ustaw znowelizowane rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Czytamy w nim o zmainach dotyczących kwarantanny po przyjeździe do Polski.

Rząd opublikował nowe rozporządzenie. Są zmiany w kwarantannie

W nowym rozporządzeniu zaktualizowana została lista osób przyjeżdżających z zagranicy, które będą musiały odbyć na terenie Polski kwarantannę. Jak czytamy, z obowiązku izolacji zwolnieni zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki.

Jak czytamy, kwarantanny nie będą musiały odbyć również dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem.

Obowiązkowej samoizolacji nie będą poddani także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Zgodnie z nowymi przepisami, kwarantanny nie będą musiały odbywać również osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Nie są to jednak jedyne zmiany wprowadzone wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia. Jak czytamy, do 28 lutego br. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów. Konieczne będzie również zachowanie odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Ponadto, przed wejściem do kasyna będą musiały być zamieszczone informacje o limicie osób, zaś obsługa będzie musiała podejmować środki zapewniające jego przestrzeganie. Klienci kasyn i salonów z automatami nie będą mogli również spożywać napojów lub posiłków.

W Polsce stale rośnie liczba zakażeń SARS-CoV-2. W mediach pojawiają się już nieoficjalne informacje o ponownym zaostrzaniu restrykcji, jak na przykład zakaz wpuszczania do hoteli osób poniżej 18. roku życia. Oficjalna konferencja Ministerstwa Zdrowia ma odbyć się jeszcze dziś lub jutro.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet