Turysci.pl
kontrole na granicy

fot. Pixabay/ Candid_Shots

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Na południowej granicy Polski od dwóch tygodni prowadzone są kontrole sanitarne. W tym czasie ponad 14,5 tys. podróżnych nie miało wymaganych negatywnych wyników testu na SARS-CoV-2 - powiedziała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Południowa granica Polski objęta jest obecnie kontrolą ze względu na obowiązek okazania tam negatywnego wyniku testu na koronawirusa. W ciągu dwóch tygodni funkcjonariusze skontrolowali 43 tys. 435 osób.

Ponad 14,5 tys. osób bez testów na granicy

W drugim tygodniu kontroli sanitarnych - od 6 do 12 marca - funkcjonariusze SG na odcinku granicy ze Słowacją i Czechami skontrolowali 18,3 tys. osób - poinformowała ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej. Jak dodała, łącznie od początku trwania kontroli sprawdzono prawie 43,5 tys. osób, z czego ponad 14,5 tys. osób nie miało negatywnego testu na SARS-CoV-2.

Michalska przypomniała również, że osoby, które nie miały przy sobie negatywnego wyniku testu lub okazały dokument nieaktualny, mogą zostać ukarane mandatem karnym z art. 116 kw. Poinformowała, że takich mandatów przez dwa tygodnie wystawiono 39.

Dodatkowo przez dwa tygodnie funkcjonariusze SG pouczyli ponad 1,1 tys. podróżnych o obowiązku przestrzegania przepisów sanitarnych – powiedziała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej, cytowana przez Onet.

paszport koronawirusowy - szczegóły

Paszporty szczepionkowe mają zawierać informacje o zakażeniach i testach. Ułatwią podróże po Europie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Według informacji Straży Granicznej, od początku trwania kontroli sanitarnych w działania na granicy z Czechami oraz Słowacją zaangażowanych było 2 tys. 837 funkcjonariuszy SG, wspieranych przez funkcjonariuszy Policji, KAS, ITD i PSP. Jak dodaje Michalska, na granicach znajdują się posterunki stałe - działające 24 godziny na dobę - oraz doraźne - zmieniające lokalizację w zależności o potrzeb.

Przy ich lokalizacji uwzględniamy natężenie ruchu na szlakach transgranicznych oraz to, że część szlaków komunikacyjnych po stronie słowackiej jest zamknięta – są to również drogi dla pieszych – przekazała.

Kontrole są prowadzone w sposób wyrywkowy, ale proszę pamiętać, że każda osoba wjeżdżająca z Czech czy ze Słowacji może zostać skontrolowana przez funkcjonariuszy SG – ostrzegła ppor. Michalska.

Straż Graniczna przekazała również, że kontrole sanitarne przebiegają spokojnie i nie odnotowano podczas nich żadnych incydentów z udziałem podróżnych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >