Turysci.pl
szybkie testy zwalniające z kwarantanny

fot. Pixabay/ FollowArts

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W Polsce można uniknąć kwarantanny, o ile przedstawi się negatywny wynik testu na koronawirusa. Lotnisko w Gdańsku uruchomi punkt testowania dla pasażerów. Będą one mogły zwolnić jednak z obowiązkowej izolacji osoby przylatujące spoza strefy Schengen.

Kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich osób przybywających do Polski transportem zbiorowym. Można jej jednak uniknąć, przedstawiając negatywny wynik testu na koronawirusa. Od 29 marca badanie będzie można wykonać również na lotnisku w Gdańsku.

Gdańskie lotnisko wprowadza testy zwalniające z kwarantanny

Lotnisko w Gdańsku już kilkanaście dni temu zapowiedziało uruchomienie punktu testowania dla pasażerów przylatujących. Teraz w końcu spełnia swoją obietnicę, a osoby przybywające do tego portu lotniczego będą mogły na miejscu zbadać się na obecność koronawirusa.

Gdańsk będzie również 4 lotniskiem w Polsce po Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach, gdzie takie testy będą realizowane. Przypominamy, że negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany przed przekroczeniem granicy zwalnia pasażerów przybywających do Polski transportem zbiorowym z obowiązkowej kwarantanny.

Lotnisko poinformowało, że punkt pobrań i rejestracji będzie się mieścił w terminalu pasażerskim T2, przed kontrolą dokumentów przez Straż Graniczną.

Portugalia wychodzi z lockdownu

Portugalia wychodzi z lockdownu. Podano wstępny termin otwarcia na turystów

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Testy będą wykonywać pracownicy firmy Diagnostyka. Koszt badania wynosi 190 zł. Pasażerowie powinni otrzymać wyniki testów po ok. 15 minutach od ich wykonania – czytamy w komunikacie lotniska w Gdańsku.

Planując przylot na gdańskie lotnisko trzeba jednak pamiętać, że testy wykonane w porcie lotniczym zwolnią z kwarantanny tylko pasażerów podróżujących spoza strefy Schengen, ponieważ formalnie będą się one odbywać przed przejściem granicznym na lotnisku.

Testy na miejscu nie zwolnią jednak z kwarantanny pasażerów przylatujących ze strefy Schengen, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli chcieliby zostać z niej zwolnieni, muszą wykonać badanie przed przylotem do Polski.

Gdańsk jest czwartym lotniskiem w Polsce, które wprowadza taką opcję, jednak z całą pewnością nieostatnim. Wprowadzenie podobnego rozwiązania zapowiedziały również władze lotniska w Modlinie, rozważa je też Lotnisko Chopina.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów, z obowiązku kwarantanny po przybyciu do Polski zwolnione są nie tylko osoby, które wykonają test na koronawirusa, ale również ozdrowieńcy, czyli osoby, które przechorowały już COVID-19.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >