Turysci.pl
słowacja

fot. Pixabay/ Alexandra_Koch

Słowacja chce zakazać podróży za granicę z powodów turystycznych

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Słowacja chce zabronić swoim obywatelom podróży zagranicznych z powodu sytuacji epidemicznej w kraju. Ma to związek z przedłużeniem stanu wyjątkowego. Rząd planuje również wypłatę odszkodowań rodzinom zmarłych w trakcie walki z COVID-19 lekarzy.

Słowacki rząd zdecydował się na przedłużenie obowiązującego w kraju stanu wyjątkowego. Decyzja musi zostać jeszcze uchwalona przez tamtejszy parlament. Jednym z nowych ograniczeń ma być zakaz turystycznych wyjazdów za granicę.

Słowacja chce wprowadzić zakaż podróży zagranicznych

W środę słowacki rząd jednogłośnie przedłużył na kolejne 40 dni stan wyjątkowy, mimo kryzysu w koalicji tworzącej gabinet Igora Matovicza. W ciągu najbliższych 20 dni zgodę na działania rządu musi wyrazić jeszcze parlament, jednak, jak się oczekuje, powinno być to jedynie formalnością.

Wielkanoc 2021 to nie będzie Wielkanoc 2019 – powiedział pełniący obowiązki szefa resortu zdrowia, minister finansów Eduard Heger.

Minister twierdzi ponadto, że wprowadzenie zakazu wyjazdów za granicę w celach turystycznych ma wyrównać różnice między ograniczeniem w podróżach. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, Słowacy nie mogą przekraczać, również w celach turystycznych, granic powiatów, a mogą natomiast podróżować za granicę.

Chiny wprowadzają zakaz dla LOTu

LOT dostał czasowy zakaz lotów do Chin. Od 22 marca na 2 tygodnie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Innym powodem wprowadzenia nowych regulacji jest również pojawienie się oraz przywożenie przez osoby wracające z egzotycznych wyjazdów nowych wariantów koronawirusa.

Według wyliczeń, od początku roku na zagraniczne wakacje wyjechało na Zanzibar, do Egiptu lub na Malediwy około 30 tys. osób. Według służb sanitarnych w co najmniej 35 przypadkach turyści okazali się nosicielami nowych wariantów koronawirusa.

Minister nie podał jednak na razie terminu wprowadzenia w życie nowych ograniczeń ani ich dokładnego brzmienia. Szczegóły ma ustalić odpowiedzialny za proces ustawodawczy w rządzie wicepremier Sztefan Holy. Nie wiadomo również, w jaki sposób miałyby być weryfikowane powody wyjazdów za granicę.

Zdecydowano również o wypłaceniu prawie 60 tys. euro odszkodowania rodzinom zmarłych po zakażeniu COVID-19 w pracy lekarzy i personelu medycznego. Mają być one wypłacane z mocą wsteczną.

Podczas środowego posiedzenia zdecydowano również o przejęciu przez państwo odpowiedzialności za szczepienie przeciw COVID-19 preparatem niedopuszczonym dotąd do stosowania przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Słowacki rząd dysponuje rosyjską szczepionką Sputnik V, która jest obecnie badana przez Państwowy Instytut Kontroli Leków. Możliwe, że już w przyszłym tygodniu zostanie przez nią zaakceptowana.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >