Turysci.pl
fot. Pixabay/ USA-Reiseblogger

fot. Pixabay/ USA-Reiseblogger

Albania otworzy się na zagranicznych turystów na cały sezon letni. Nie będą wymagać testów

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Chociaż do wakacji jeszcze czas, premier Albanii zapowiedział już, że nie będzie wymagał od zagranicznych turystów testów na koronawirusa. Zapowiedział również, że chce przerwać łańcuch infekcji dzięki szczepieniu swoich obywateli, a nie ograniczeniom w podróżowaniu.

Wakacje stoją obecnie pod dużym znakiem zapytania. Nie wiadomo bowiem, które kraje zdecydują się na złagodzenie restrykcji na sezon letni. Inne podejście wykazał premier Albanii, który chce przyciągnąć do kraju międzynarodowych turystów. Zapowiedział już, że negatywny wynik testu na koronawirusa nie będzie wymagany.

Albania chce stać się wakacyjnym hitem

Albania do tej pory była dość niszowym kierunkiem wśród turystów, jednak do wybuchu pandemii z roku na rok radziła sobie coraz lepiej. Jak przekazuje portal Fly4Free, w rekordowym 2019 roku Albanię odwiedziło 6,41 mln cudzoziemców, czyli 2 razy więcej niż w 2013 roku. W 2020 liczba ta spadła do 2,76 mln przyjezdnych, z czego ponad połowę z sąsiedniego Kosowa.

Przed pandemią radziliśmy sobie świetnie – mówi w rozmowie z agencją AP Kodra, który prowadzi 13-pokojowy pensjonat w Gijrokastrze. Miejsce to zwane jest również jako „miasto tysiąca schodów” i wpisane na listę UNESCO. W 2019 roku licząca 700 łóżek branża noclegowa w centrum miasta nie była w stanie pomieścić 130 tysięcy chętnych turystów.

Jest to jedno z nielicznych państw, które nie wprowadziły obowiązkowych testów na koronawirusa przy przekraczaniu granicy. Na miejscu jednak wprowadzono liczne restrykcje, jak godzina policyjna obowiązująca od godziny 20 do 6 rano, czy nakaz zakrywania nosa i ust.

Hawaje walczą z powodzią

Powódź na rajskiej wyspie Maui. Władze Hawajów wydały nakaz ewakuacji

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Premier Albanii Edi Rama uznał, że priorytetem w walce z pandemią jest jak najszybsze zaszczepienie mieszkańców. W swoich wystąpieniach wspomina o liczbie 1,6 mln szczepionek, które ma zakupić. Według Fly4Free rzeczywistość przedstawia się jednak inaczej, a do tej pory zaszczepionych zostało nieco ponad 15,8 tysiąca ludzi, czyli mniej niż 0,3 procent populacji.

Albania rozpoczęła również prace nad stworzeniem własnego paszportu immunologicznego dla zaszczepionych obywateli tego kraju. Premier podkreśla jednak, że zagraniczni turyści będą mogli wjechać na terytorium kraju bez konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu.

Gjirokastra, Albania

Gjirokastra, fot. Pixabay/ ErvinGjata

Albania będzie miała otwarte drzwi dla turystów przez cały letni sezon, ale chcemy też przerwać ten łańcuch nowych infekcji. Nie zrobimy tego jednak przez lockdown, a przez szczepienia – powiedział kilka dni temu Rama.

W związku z ambitnym planem rządu wdrażany został również projekt rozwoju infrastruktury, który wpłynie na rozwój turystyki w perspektywie kilku lat. Cały czas powstają nowe hotele oraz porty lotnicze. Jeszcze w tym roku ma ruszyć oczekiwane od lat lotnisko w Kukes, a w ubiegły piątek władze Albanii podpisały umowę ze szwajcarską firmą Mabco Constructions na budowę dużego lotniska w nadmorskim kurorcie Wlora - przekazuje Fly4Free.

Pandemia wpłynęła bardzo negatywnie na branżę lotniczą, ale wierzymy, że obecny czas to dla nas szansa, aby zbudować swoją sieć lotnisk – mówi Belinda Balluku, albańska minister infrastruktury.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Grecja łagodzi restrykcje dla osób zaszczepionych

Czytaj więcej >

Europa

Słowacja chce zakazać samochodów spalinowych w Tatrach. Zapowiadają rewolucję transportową

Czytaj więcej >

Europa

Powodzie w Wenecji. Woda wdarła się na plac św. Marka

Czytaj więcej >

Europa

Tatry. Dwa młode niedźwiedzie straciły życie w ciągu niecałej doby

Czytaj więcej >

Europa

Wulkan na włoskiej wyspie budzi się po 130 latach. Wprowadzono żółty alert

Czytaj więcej >

Europa

Najwyższy szczyt Europy „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat

Czytaj więcej >